дома тагови сексуални односи

Ознака: сексуални односи

video

(ПОДКАСТ) „ВАШ ПЕДИЈАТАР“ СО ПРОФ. Д-Р КАТАРИНА СТАВРИЌ: ХПВ вакцина

Хуман папилома вирус или скратено ХПВ е најчестиот сексуално пренослив вирус. Станува збор за група на вируси кои ја инфицираат кожата или различни мукозни мембрани. Подеднакво ги погодува и мажите и...

ИНТИМНИ ОДНОСИ ВО БРЕМЕНОСТ: Гинеколозите откриваат што смеете, а што може да биде опасно

Во првото тромесечје,  физичките и хормонални промени може да ја намалат желбата за интимни односи, додека во вториот триместар, зголеменото навлажнување на гениталиите и протокот на крв во карлицата обично го...

РОДИТЕЛСКИ РАЗГОВОР: За која тема мора отворено да зборувате со децата

На родителите генерално им е непријатно да зборуваат со децата за сексуалните односи, па ја избегнуваат темата, но отворениот разговор е најдобриот начин за спречување на несакана бременост и полово преносливи...

ЗДРАВЈЕТО НА ВАГИНАТА ПО ПОРОДУВАЊЕТО: 7 работи кои никој не ви ги кажал

Не се работи за типична тема при лежерен разговор со кафе, но одговорите на прашањето како вагината навистина се менува по породувањето ги интересира сите бремени жени. Ова се неколку најважни...

Кога е време за прв преглед кај гинеколог?

Нема конкретно правило кога девојчињата треба да одат на прв гинеколошки преглед, но појавата на менструалиот циклус секако е добар повод девојчињата да се запознаат со многу важни факти за своето...

Три правила за сексуалните односи во бременоста

Проблеми со возбуда, оргазам и задоволство, по 36. недела од бременоста искусиле 92 проценти од трудниците. Истражувањето ги предупредува трудниците што смеат, а што да не прават додека го очекуваат своето бебе. ...

Сè што треба да знаете за сексуалните односи за време на бременоста

Лекарите често знаат да ги предупредат паровите да повнимаваат на интензитетот на сексуалните односи во првото тромесечие од бременоста. Тоа е време која општо не треба да се претерува со било...

Интимни односи во бременоста: ДА или НЕ?

Главно, во првиот триместар желбата не е значајно изразена, како ни во текот на доцниот трети триместар, кога бебето е веќе големо, болката во долниот дел на грбот е се посилна...

Овој разговор со децата треба да го направат сите родители

На родителите генерално им е непријатно да заборуваат со децата за сексуалните односи, па ја избегнуваат темата, но отворениот разговор е најдобриот начин за спречување на несакана бременост и полово преносливи...

Обрнете внимание на овие вагинални промени по породувањето

Вагиналните промени за време на породувањето се сосема нормални. Можеби вагината некое време ќе ви изгледа поширока, сува или воспалена. За време на породувањето бебето патува низ цервиксот и вагината. Влезот...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќофтиња од леб во доматен сос

Потребно: 200 гр леб 150 мл млеко 2 јајца 150 гр пармезан (може да се користи и друг вид на кашкавал) 1 китка...

Откриена е изненадувачка причина зошто најмногу жени забременуваат за време на празниците

Познато е  дека најмногу деца се раѓаат во август и септември, односно најмногу жени забременуваат за време на божиќните и новогодишните празници. Истражување покажува...

Седум работи кои на родителите им е тешко да им ги кажат на децата

Постојат многу тешки животни ситуации кои воопшто не се едноставни да им се соопштат на децата. Потребно е да се најде вистинскиот начин да...

Гордана Пирковска – Змијанац, педагог и Ана Попризова, психолог: НАСОКИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ – КАКО...

ПИШУВАAT: Гордана Пирковска - Змијанац, педагог Ана Попризова, психолог  ♦♦♦♦♦♦♦ Последниот грозоморен настан предизвика различни емоции кај сите, особено кај децата, емоции како што се чувство на страв,...

Адвокат за разводи открива на која возраст не е паметно да се венча

Американскиот адвокат Тајлер Самерс, кој е специјализиран за предбрачни договори и разводи, неодамна откри дека луѓето во нивните 20-ти се премногу млади за да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....
error: