дома тагови симптоми

Ознака: симптоми

Д-р Јовановиќ објаснува кога луѓето заразени со коронавирус се најопасни за околината

♦♦♦♦♦♦♦ Д-р Верица Јовановиќ, директорка на Институтот за јавно здравје на Србија „Милан Јовановиќ Батут“ објасни колку луѓе може да инфицира едно лице заразено со COVID-19 и кога луѓето заразени со коронавирус...

„Мозочна магла“, замор, отежнато дишење: Се отвораат центри за рехабилитација заради третман на долгорочни...

♦♦♦♦♦♦♦ Само 14 проценти од пациентите по оздравувањето немаат никакви компликации, а сите други имаат, при што 50% имаат и психолошки проблеми, а 15% PTSD (посттрауматско стресно нарушување) Професионалниот нуркач Емилијано Пескароло се...

COVID-19: Речиси сите симптоматски пациенти имале најмалку еден од овие три симптоми, покажа истражувањето...

♦♦♦♦♦♦♦ COVID-19 може да предизвика широк спектар на симптоми, но новата анализа на Американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) открива дека повеќето пациенти делат намалку најмалку еден од трите...

КОРОНАВИРУС: Осипот и честото чешање се симптоми кои не смеете да ги игнорирате

Јадежот и осипот се симптоми на новиот коронавирус кај голем број на Британци кои биле позитивни на КОВИД-19. Истражувањето опфатило над 20.000 Британци кои биле позитивни на новиот коронавирус или сериозно...

ПРИЧИНИ И СИМПТОМИ: Интолеранција на лактоза кај бебе

Интолеранцијата на лактоза е намалена способност за варење на шеќерите од млекото, а како последица на недостаток на соодветен ензим на лактаза. Бебињата кои цицаат исто така може да бидат интолерантни на...

Се менуваат симптомите на COVID-19 кај младите: Без температура, но со болки во стомакот...

♦♦♦♦♦♦♦ Расте бројот на заболени млади луѓе од коронавирус, пациенти во 20-тите и 30-тите години, но нивните симптоми честопати се разликуваат од оние што се јавуваат кај повозрасните луѓе. Иако вирусот остана ист,...

БРИТАНСКА СТУДИЈА: Имунитетот на КОВИД-19 може да исчезне по неколку месеци и ќе треба...

Ново истражување покажало дека имунитетот на КОВИД-19 може да биде изгубен во само неколку месеци. Резултатите упатуваат на тоа дека, како настинките и грипот, вирусот може да ги зарази луѓето секоја...

КОРОНАВИРУСОТ НЕ ГИ ШТЕДИ НИТУ ДЕЦАТА: Имаат поблага клиничка слика, но друго е поинаку

Доктор Саша Миличевоќ, педијатар од Белград вели дека на почетокот на пандемијата со КОВИД-19 се зборувало дека децата се поштедени и дека имаат поблага клиничка слика, што е нешто кое и...

Доктор и понатаму има симптоми на коронавирус – повеќе од 100 ДЕНА откако првпат...

♦♦♦♦♦♦♦ Доктор од Њујорк сè уште има симптоми на коронавирус после повеќе од 100 дена откако се заразил со COVID-19. Д-р Јочај Рием, трета година на психијатрија во NewYork-Presbyterian Hospital, Weill Cornell Medicine,...

СИМПТОМИ КОИ НЕ ТРЕБА ДА ГИ ИГНОРИРАТЕ: Детето има висока температура? Можеби не е...

Еден од првите симптоми на новиот коронавирус кој е детектиран на почетокот на епидемијата, уште во Вухан во декември минатата година, бил зголемената телесна температура. Во меѓувреме, листата на симптоми се...

Најнови вести

Потресна фотографија на медицинска сестра од Бејрут со три новороденчиња го заобиколи светот

Фотографија на медицинска сестра која во рацете држи три новородени бебиња, опкружена со десетици тела и повредени, го заобиколи светот и стана симбол на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен џем од кајсии без конзерванси

Потребно: 2кг кајсии 500гр шеќер 200мл вода Сок од еден лимон Подготовка: Кајсиите измијте ги и извадете ги семките. Во тенџере ставете го шеќерот со...

Златни правила за првите три дена доење

Придобивките од доењето не се само во делот на исхраната и нутритивната вредност за бебето. Во текот на првите три дена, веројатно ќе пробувате...

ИМПЕТИГО – бактериска инфекција која секое лето ги полни амбулантите. Избегнете је!

Импетигото е заразна инфекција на кожата која најмногу ги погаѓа бебињата и децата. Неретко, првите симптоми на болеста се појавуваат на лицето, особено во...

Д-р Александар Гинзбург: Тестирањето на вакцината против коронавирус на деца ќе почне во јануари...

Рускиот национален центар за микробиологија, „Николај Гамалеј“, планира да започне со испитувања на вакцината против COVID-19 врз деца во јануари или февруари наредната година....

Како луѓето со благи симптоми на COVID-19 можат брзо да добијат сериозна форма на...

Додека повеќето заболени ќе имаат благи или нема да имаат никакви симптоми на болеста, лекарите предупредуваат дека и оние со благи симптоми на COVID-19...

ДЕЦА И СЛАТКИ: Колку благо дневно смеат да јадат?

Од една страна, на децата, но и на возрасните слатките работи им се огромна радост, во било кој период од денот. Од друга пак,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз летен ручек – туна салата со тестенини

Потребно: За 1 порција 50гр туна од конзерва 50гр тестенини 40гр пченка 80гр домати 30гр рукола Подготовка: Сварете ги и оладете ги тестенините. Туната исцедете ја...

Пет лаги во кои веруваат сите мајки кога ќе добијат бебе

Да бидеме искрени – во првите недели по породувањето, животот навистина може да биде тежок и хаотичен. Но, тоа е истовремено и магичен период....

МИКРОУЧИЛИШТА – Заборавете на школувањето на далечина, во игра е нов тренд: Родителите изнајмуваат...

Родителите се повеќе се здружуваат и ангажираат приватни инструктори/наставници кои децата од соседството ги подучуваат за она кое го пропуштиле следејќи ја наставата преку...

COVID-19: Зошто не треба никогаш да ја обесувате заштитната маска на ретровизорот во вашиот...

Вонредните ситуации бараат вонредни мерки, како што е моменталната состојба со коронавирусот, која неминовно изискува носење на заштитни маски. Сите имаме секогаш заштитни маски со...

ДАЛИ СУМ ДОБАР РОДИТЕЛ? ДАЛИ ПРАВИЛНО ГО ВОСПИТУВАМ МОЕТО ДЕТЕ? Клиничкиот психолог Надин ван...

ПИШУВА: Надин ван дер Линден клинички психолог ♦♦♦♦♦♦♦ Детето покажува различни емоции пред вас Понекогаш е многу тешко за детето кога ќе се најде во емотивен период. Можеби ви...

Песимистички прогнози од СЗО: Можеби никогаш нема да има лек против COVID-19

♦♦♦♦♦♦♦ Светската здравствена организација денеска предупреди дека можеби никогаш нема да има лек против COVID-19, иако сите се надеваат на пронаоѓање на вакцина против коронавирус. „Немаме...

Ново истражување предупредува на опасно ниво на концентрација на олово во крвта кај децата

Податоците кои ги објави УНИЦЕФ покажуваат дека скоро третина од децата во светот се изложени на ризик од контакт со токсични концентрации на олово. Новите...

Експерт за заразни болести тврди: Носењето ракавици создава лажно чувство на безбедност од COVID-19

Можеби се чувствувате заштитени затоа што вашата кожа не допира никаква површина. Но, штом се префрлите од допирање на таа површина на допирање на...
error: