дома тагови слаб апетит

Ознака: слаб апетит

КОКСАКИ ВИРУС: Како се пренесува, колку трае и кои се симптомите на болеста кај...

Коксаки вирусот најчесто се појавува кај деца до десет години старост, но и кај некои возрасни. Често се нарекува „болест на валканите раце“ токму поради тоа што се пренесува преку валкани...

СЕДУМ ЗЛАТНИ ПРАВИЛА ЗА ПОДОБРО ЗДРАВЈЕ НА БУБРЕЗИТЕ КАЈ ДЕЦАТА

Бубрежното заболување е честа појава кај возрасните, а многу навики научени од децата можат да ја постават основата за здравјето на бубрезите како што стареат. Можете да му помогнете на вашето...

ПОКАЧЕНА ТЕМПЕРАТУРА, БОЛКА ВО АБДОМЕНОТ, ПОВРАЌАЊЕ, ЗАМОР… Ова се симптомите кои укажуваат на уринарна...

Уринарните инфекции кај децата се доста чести, но тие обично не се сериозни и можат ефикасно да се третираат со антибиотици. Меѓутоа, доколку не се дијагностицираат и лекуваат навреме, може да...

МОЖЕ ДА ИМА СЕРИОЗНИ ПОСЛЕДИЦИ ДОКОЛКУ НЕ СЕ ПРЕПОЗНАЕ НАВРЕМЕ: Ова се знаци кои...

Железото е многу важен нутриент кој е неопходен за раст и развој на детето, а некои деца го немаат доволно, поради што се изложени на ризик да развијат состојба наречена анемија....

Педијатар советува: Како да препознаете дали на вашето дете му недостасуваат одредени витамини и...

На децата често им недостасуваат витамини и минерали бидејќи нивната исхрана не е разновидна, предупредува педијатарот и неонатолог Пича Пачал. Како што пренесува „Индија тајмс“, таа тврди дека храната што ја...

НАЈЧЕСТ НАЧИН НА ЗАРАЗА СЕ ВАЛКАНИТЕ РАЦЕ: Летните вирози кај децата може да завршат...

Ентеровирозите, акутни инфекции предизвикани од ентеровируси, се јавуваат во текот на летото, а најчесто кај децата и младите. Всушност, станува збор за воспаление на слузокожата на фаринксот и респираторниот тракт, а...

СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА БОЛНИ ДЕЦА: Симптомите на Ковид-19 кај децата се неспецифични, родителите...

Симптомите на Ковид-19 кај децата до шест години се обично благи или воопшто ги нема, додека кај постарите деца и адолесцентите клиничката слика може да биде потешка, а често се јавува...

Најнови вести

ПОРАЗУВАЧКИ РЕЗУЛТАТИ ОД ИСТРАЖУВАЊЕ: Дури 89 отсто од татковците ќе го игнорираат плачот на...

Научниците ги набљудувале навиките на 20 илјади вработени родители со мали деца за да откријат што точно се случува за време на познатата и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна мрзлива солена пита

Потребно: За тестото: 260 мл вода 50 мл масло 10 гр прашок за печиво 1 лажичка шеќер 1/2 лажичка сол 240 гр брашно За полнење: ...

ЗОШТО ИМАМ СТРАШНА ГЛАВОБОЛКА ПО ПОРОДУВАЊЕТО, НИКОГАШ НЕ СУМ ГО ИМАЛА ТОЈ ПРОБЛЕМ: 11...

По породувањето, жените забележуваат одредени промени во своето тело, а многу мајки почесто доживуваат главоболки. Зошто се случува ова и што да направите во...

Што може да му се случи на детето ако спие со отворена уста?

На некои родители им е слатко кога нивните деца спијат мирно со отворена уста. Меѓутоа, дишењето на уста кај децата не е толку безопасно...

ЗИМСКИ БОЛЕСТИ КАЈ ДЕЦАТА: Дали можете да ја забележите разликата помеѓу РСВ, стрептокока А,...

Да, дефинитивно ова е тој период од годината кога се чини дека сите кашлаат, киваат и шмркаат. А како што наближуваат божиќните и новогодишните празници,...

ВАШЕТО ДЕТЕ СЕ ПЛАШИ ОД ЗАБАР? Со овие совети, прегледот ќе биде попријатен и...

Сите деца се различни, но на повеќето одењето на стоматолог им е заеднички страв. Постојат начини како првата посета на стоматолог да ја направите...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќофтиња од леб во доматен сос

Потребно: 200 гр леб 150 мл млеко 2 јајца 150 гр пармезан (може да се користи и друг вид на кашкавал) 1 китка...

Откриена е изненадувачка причина зошто најмногу жени забременуваат за време на празниците

Познато е  дека најмногу деца се раѓаат во август и септември, односно најмногу жени забременуваат за време на божиќните и новогодишните празници. Истражување покажува...

Седум работи кои на родителите им е тешко да им ги кажат на децата

Постојат многу тешки животни ситуации кои воопшто не се едноставни да им се соопштат на децата. Потребно е да се најде вистинскиот начин да...

Гордана Пирковска – Змијанац, педагог и Ана Попризова, психолог: НАСОКИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ – КАКО...

ПИШУВАAT: Гордана Пирковска - Змијанац, педагог Ана Попризова, психолог  ♦♦♦♦♦♦♦ Последниот грозоморен настан предизвика различни емоции кај сите, особено кај децата, емоции како што се чувство на страв,...

Адвокат за разводи открива на која возраст не е паметно да се венча

Американскиот адвокат Тајлер Самерс, кој е специјализиран за предбрачни договори и разводи, неодамна откри дека луѓето во нивните 20-ти се премногу млади за да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...
error: