дома тагови сладолед

Ознака: сладолед

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сладолед од лубеница

Потребно: 4 чаши свежо исечена лубеница (без семки) 1/2 чаша шеќер 1/4 чаша свеж сок од лимон 1 шолја павлака за шлаг Дополнителни парчиња лубеница за декорација (по избор) Сечкани листови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ЛЕТЕН ХИТ – Панирани смокви со сладолед

Потребно: 12 свежи смокви 100 гр брашно 2 јајца 50 мл млеко 50 гр шеќер Прстофат сол 1 лажичка ванилин шеќер 1 лажичка рендана кора од лимон Масло за пржење Сладолед...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овошна пита со сладолед

Потребно: 1 пакетче лиснато тесто 4 чаши свежо сезонско овошје (на пр. јагоди, малини, боровинки, праски) 1/2 чаша шеќер 2 лажици пченкарен скроб (или брашно) 1 лажичка екстракт од ванила 1...

Што треба да знаете пред прв пат да му дадете сладолед на детето

Сладоледот е толку вкусен, кремаст, освежителен. Уживаме во него во лето, често и во зима. Можеме ли тогаш да ги обвинуваме децата кога сакаат да го вкусат и да видат што...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1 чаша брашно 1/2 лажичка прашок за печиво Подготовка:...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чизкејк сладолед

Потребно: 700гр маскарпоне сирење 300гр јогурт 60гр шеќер 4 кесички бурбон ванилин шеќер 4 лажици сок од лимон 250гр мармалад од малини Подготовка: Маскарпонето, јогуртот, шеќерот, ванилиниот шеќер и сокот од лимон...

Стручњак открива кој сладолед е најнездрав за децата

Што децата всушност јадат во сладоледот, зборува прехранбениот технолог Радмила Гајиќ Ѓорѓевиќ, која работела во фабрика за сладолед. “Некогаш се подразбирало сладоледот да се прави од млеко, јајца и путер, а денес,...

Родителски дилеми: Дали смеете да им давате на децата ладни пијалаци и храна кога...

Многу често родителите мислат дека на своето дете не треба да му даваат ништо ладно да јаде или да пие кога е болно. Иако очигледно постојат некои работи што е добро...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаст сладолед без млеко и јајца што ќе го јадете цела...

Потребно: 3 средни банани (исчекани и смрзнати) ½ шолја крем од кокос 1-2 лажици јаворов сируп 1 лажичка екстракт од ванила ½ чаша кокос ¼ шолја исечкано чоколадо Подготовка: Замрзнатите банани ставете...

Долго топло лето: Идеален за разладување – ОСВЕЖИТЕЛЕН КРЕМАСТ СЛАДОЛЕД ОД ВАНИЛА И МАЛИНА

ПОТРЕБНО Е: 500 г замрзнати малини 1 ванилин шеќер 3 лажици шеќер сок од еден лимон 1/2 лажиче цимет 2 шлаг крема со вкус на ванила 300 мл млеко ПОДГОТОВКА: Во сад ставетете...

Најнови вести

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....

Ако детето има некој од овие пет симптоми, треба да прескокне одење во градинка...

Понекогаш е тешко да се одреди дали „Мамо, јас сум болен/болна“ значи дека треба да го задржите детето дома, особено за родителите кои работат. Не...

ВЕЧНА ДИЛЕМА: Во кое време треба да си легнуваат децата и колку треба да...

Времето на легнување за спиење може да биде предизвик за родителите, но добриот сон е неопходен за секое дете. Но, колку точно сон им...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролат од моркови и сирење

Потребно: 500 гр моркови 3 јајца 120 гр сирење 130 гр крем сирење 3-4 лажици мајонез 50 гр млад кромид Копар 50 гр...

На која возраст децата бараат најмногу, а родителството е најтешко

Доколку сте мислеле дека втората и третата година од животот на детето се многу тешки, почекајте да видите што следува... Неодамнешно истражување на организацијата OnePoll,...

Поради овие симптоми кај децата, родителите често се грижат, a нема потреба

Нормално е да се загрижите за вашето дете кога не се чувствува добро. Најважно е да обрнете внимание на нивните симптоми и да заклучите...

КАКО ПОБРЗО ДА ГИ ПОБЕДИТЕ НАСТИНКИТЕ И КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА

Сезоната на болести одамна е отворена, особено за родителите чии деца одат во градинка или на училиште. Како што опаѓаат температурите, така сè повеќе...

ПОРАЗИТЕЛЕН ПОДАТОК: Секое петто дете има проблеми со менталното здравје

Речиси на шест деца од секоја училница во Велика Британија им е потребна поддршка поради нарушено ментално здравје и се соочуваат со проблеми во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ситни колачи со мандарини

Потребно: За џемот од мандарини: 300 гр парчиња мандарини 50-100 гр шеќер 15 гр пченкарен скроб За филот од мандарини: 25 мл вода 4 гр...

4 ПОТЕНЦИЈАЛНО ОПАСНИ МЕСТА НА КОИ БЕБЕТО НЕ СМЕЕ ДА СПИЕ: Сите овие опции...

Според Американската академија за педијатрија, во првите 12 месеци од животот на бебето не се препорачува да се става баш ништо на просторот (во...
error: