дома тагови слушање

Ознака: слушање

МАМО, ТУКА СУМ И СЛУШАМ ШТО ЗБОРУВАШ! Еве како се чувствува детето кога зборувате...

Можеби некој од вас се сеќава на тоа непријатно чувство кога нашите родители во наше присуство за нас зборувале со други луѓе, како да не постоиме. Без разлика дали раскажувале некоја...

КАКО СЛУША БЕБЕТО КОГА ЌЕ СЕ РОДИ? Овие први звуци се вистинска „музика“ за...

Чукањето на срцето на мајката, жуборот на нејзиниот дигестивен систем, па дури и звуците на нејзиниот глас и гласовите на другите членови на семејството се дел од светот на детето пред...

Кое однесувањето на детето, родителот никогаш не треба да го игнорира

Повремено, игнорирањето на лошото однесување е легитимна родителска стратегија, објаснуваат психолозите. Ова му покажува на нашето дете дека неговите лудории нема да предизвикаат реакција, што значи дека е помала веројатноста да...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО „НЕ“: Обидете се да ги примените овие 4 правила...

Да се ​​биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а повеќето од она што сме го апсорбирале од нашите...

Д-р Данчо Шурков: АКУТНО ВОСПАЛЕНИЕ НА УВОТО КАЈ ДЕЦА

ПИШУВА: Д-р Данчо Шурков, специјалист по оториноларингологија ♦♦♦♦♦♦♦  Постојат два вида акутно воспаление на средното уво: акутен отитис медија и отитис медија со ефузија/излив. Воспалението на увото со излив или медицински познато како секреторен отитис медија...

НЕ СУМ ГЛАДЕН И СЕ ПЛАШАМ! Кога треба да го почитувате детското “не“

Децата се мали луѓе. Иако ние родителите сме големи и може многу да ги научиме нашите деца, тоа не значи дека треба да ги игнорираме што зборуваат и да го потценуваме...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: ДЕТЕТО ТРЕБА ДА СЛУША СО РАЗБИРАЊЕ

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦   Со самото раѓање детето има слух, но доколку нема добар слух, тешко ќе може да...

Што кога детето ве игнорира како родител?

Една од најважните цели кај децата е да го откријат своето опкружување и во него да ја откријат сопствената независност. Игнорирањето на вас како родител е еден дел од тој процес....

Како да го научите детето да ве слуша

 Би сакала да можеш Кога децата лошо се однесуваат, тоа е обично оти бараат посилна врска и повик за поврзување. “Би сакала да можеш сега да си играш.  Би сакала со часови...

Ако сакате детето брзо да прозбори, разговарајте со него колку што е можно почесто

◊◊◊◊◊◊◊ Усвојувањето на говорот е природен процес, исто како и трчањето. Децата не мора да ја тренираат оваа вештина, туку лесно самите учат да зборуваат. Ако детето расте во здрава средина, нема...

Најнови вести

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....

Ако детето има некој од овие пет симптоми, треба да прескокне одење во градинка...

Понекогаш е тешко да се одреди дали „Мамо, јас сум болен/болна“ значи дека треба да го задржите детето дома, особено за родителите кои работат. Не...

ВЕЧНА ДИЛЕМА: Во кое време треба да си легнуваат децата и колку треба да...

Времето на легнување за спиење може да биде предизвик за родителите, но добриот сон е неопходен за секое дете. Но, колку точно сон им...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролат од моркови и сирење

Потребно: 500 гр моркови 3 јајца 120 гр сирење 130 гр крем сирење 3-4 лажици мајонез 50 гр млад кромид Копар 50 гр...

На која возраст децата бараат најмногу, а родителството е најтешко

Доколку сте мислеле дека втората и третата година од животот на детето се многу тешки, почекајте да видите што следува... Неодамнешно истражување на организацијата OnePoll,...

Поради овие симптоми кај децата, родителите често се грижат, a нема потреба

Нормално е да се загрижите за вашето дете кога не се чувствува добро. Најважно е да обрнете внимание на нивните симптоми и да заклучите...

КАКО ПОБРЗО ДА ГИ ПОБЕДИТЕ НАСТИНКИТЕ И КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА

Сезоната на болести одамна е отворена, особено за родителите чии деца одат во градинка или на училиште. Како што опаѓаат температурите, така сè повеќе...
error: