дома тагови совет

Ознака: совет

Адвокат за разводи открива на која возраст не е паметно да се венча

Американскиот адвокат Тајлер Самерс, кој е специјализиран за предбрачни договори и разводи, неодамна откри дека луѓето во нивните 20-ти се премногу млади за да стапат во брак. Тој ги советува младите...

НЕ СЕ СНАОЃА ВО УЧИЛИШТЕ, НЕМИРНО Е И ХИПЕРАКТИВНО: Татко го сподели најважниот совет...

Милиони деца имаат дијагностицирано нарушување на дефицитот на внимание или АДХД. И покрај неговата распространетост, состојбата често погрешно се сфаќа, поради што може да страдаат и децата и возрасните. „АДХД го нарушува...

ВАШЕТО ДЕТЕ ВЕ УДРИЛО? Експертите откриваат што не смеете да направите ако тоа се...

Родителите често знаат да се загрижат ако нивното дете во текот на тантрум, лутина или фрустрираност ги удри. Иако е разбирливо дека не е дозволено какво било удирање, психолозите нагласуваат дека...

Што треба да направат родителите ако детето пцуе

Многу родители не знаат како да реагираат кога нивното дете, обично на возраст од градинка, ќе почне да пцуе. Едукаторката за воспитување Глорија Пераниќ вели дека во својата пракса често се...

КАКО БЕЗ СОЛЗИ ДА ГО ОДВИКНЕТЕ ДЕТЕТО ОД ЦУЦЛА: Не мачкајте сенф, не плашете...

Цуцлата често им е омилена „играчка“ на бебињата и тие изгледаат толку неодоливо со неа во уста, но кога ќе видиме дете од 3 или 4 години со цуцла, тоа не...

Ова е една реченица со која ќе го натерате детето да престане да цимоли...

По многу истражувања, сигурно сите сме сфатиле дека изборот на децата да плачат, е всушност многу фасцинантен. Неодамна објавен текст во Њујорк Тајмс го објаснува плачењето како однесување на детето кое...

Се чувствувам виновна што му викам на моето дете! Што веднаш треба да направите

Ако и вие овие изминати денови сте се нашле во магичен круг на викање на децата без причина и грижа на совест која ве јаде одвнатре, ова се неколку корисни совети...

Совет кој треба да го прочита секој родител: Знаете ли каква опасност се чоколадните...

Во пресрет на велигденските празници, Ники Јуркуц, која работи како извршен директор на родителската организација „Tiny Hearts Education“, предупреди дека популарните велигденски чоколадни јајца претставуваат опасност од гушење за малите деца. Малите...

Како бебето да ви заспие за неколку секунди

Иако не постои универзален лек за универзалната мака на родителите, а тоа е како да го успијат бебето кое упорно плаче, без разлика на тоа што е здраво, суво и сито,...

БЕБЕ – Кое е идеално време за заспивање

Кога ќе се фати ритамот на спиење на бебето, после се е лесно, тврди Поли Мур, директорка на Центарот за истражување на спиењето во Сан Диего. Родителите ненаспиеноста на бебето понекогаш...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќофтиња од леб во доматен сос

Потребно: 200 гр леб 150 мл млеко 2 јајца 150 гр пармезан (може да се користи и друг вид на кашкавал) 1 китка...

Откриена е изненадувачка причина зошто најмногу жени забременуваат за време на празниците

Познато е  дека најмногу деца се раѓаат во август и септември, односно најмногу жени забременуваат за време на божиќните и новогодишните празници. Истражување покажува...

Седум работи кои на родителите им е тешко да им ги кажат на децата

Постојат многу тешки животни ситуации кои воопшто не се едноставни да им се соопштат на децата. Потребно е да се најде вистинскиот начин да...

Гордана Пирковска – Змијанац, педагог и Ана Попризова, психолог: НАСОКИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ – КАКО...

ПИШУВАAT: Гордана Пирковска - Змијанац, педагог Ана Попризова, психолог  ♦♦♦♦♦♦♦ Последниот грозоморен настан предизвика различни емоции кај сите, особено кај децата, емоции како што се чувство на страв,...

Адвокат за разводи открива на која возраст не е паметно да се венча

Американскиот адвокат Тајлер Самерс, кој е специјализиран за предбрачни договори и разводи, неодамна откри дека луѓето во нивните 20-ти се премногу млади за да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....
error: