дома тагови течење на нос

Ознака: течење на нос

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ВЕСНА МИЦЕВСКА: Симптомите на алергиски ринитис кај децата честопати може да...

ПИШУВА: Александра Стојановска saska@pedijatar.mk Во последните неколку децении алергиските заболувања во детската возраст добиваат епидемиски размери, а според досегашните интернационални истражувања преваленцата на алергиските болести се движи во опсег од 4% до 37% за...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ САКА ДА ТРЧА НАОКОЛУ: Предучилишните деца кои се физички активни имаат...

Децата кои повеќе трчаат наоколу имаат помала веројатност да завршат со кашлица и настинка. Студијата на 104 деца на возраст од четири до седум сугерира дека редовното вежбање може да го спречи...

НАЈЧЕСТИ СИМПТОМИ НА ИНФЕКЦИЈА СО ОМИКРОН: Ако имате симптоми на настинка, држете се подалеку...

Додека омикрон сојот на коронавирус се шири во се поголем број на земји, британските научници спроведоа истражување за да утврдат колку се разликуваат симптомите на омикрон од делта сојот што досега...

ШТО ДА ПРАВИТЕ АКО ДЕТЕТО ИМА БАКТЕРИЈА ВО НОСОТ: Антибиотик, маст во носот или...

Кога детето нема други тегоби освен течење на носот, жолто-зелениот секрет не е причина за антибиотска терапија. Има вируси кои влијаат на создавање на жолто-зелен секрет, но и сапрофитните бактерии (оние...

Вакцините против Ковид-19 делуваат, но има случаи на инфекција и по нивно примање: Со...

Карли Каме, иако целосно вакцинирана со вакцината Џонсон и Џонсон, забележала дека го изгубила мирисот и вкусот. Кога се присетила на настаните, сфатила дека со денови чувствувала голем замор пред да...

Делта варијантата поинаку се манифестира: Ова се најчестите симптоми на најзаразниот сој на коронавирус...

Од избувнувањето на пандемијата на коронавирус, со појавата на нови соеви почнаа да се менуваат и симптомите на болеста. Делта варијантата се прошири низ целиот свет, а заболените се борат со...

Делта варијантата се шири низ Европа: Главоболка, течење на носот и воспаление се симптоми...

Делта варијантата (позната и како индиска варијанта) на коронавирусот е многу позаразна од мутациите што се ширеа досега - исто така е позаразна и од типот алфа (британскиот сој): според анализите...

Д-р Олгица Николовска: КОРОНАВИРУСОТ-ЧУМА НА 21 ВЕК: Педијатрите се најзагрозени од сите матични доктори

ПИШУВА: Д-р Олгица Николовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Коронавирус – Ковид-19, SARS C02, нов член на фамилијата на коронавирусите, досега непознат, исклучително контагиозен, постојано променлив со тенденција за мутации, внесе страв, нелагодност, пореметување на нашето...

За детската кашлица и настинка најдобар лек е – ниту еден лек?

“Родителите често се разочарани, па дури и помалку вознемирени кога ќе им кажам дека не постои лек кој може да му помогне не неговото дете со кашлицата, кивањето и течењето нос....

Родителски водич низ симптоми 

Некое благо пореметување е тешко да се објасни кај бебињата кои се уште не зборуваат, а одредени пречки може мајката да ја исплашат без потреба. Понекогаш и постарите деца не се...

Најнови вести

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Потребно: 3 големи компири (добро измиени) 50 мл маслиново масло Крупна сол Црн пипер Рендан пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го...

Шест вештини на кои треба да ги научиме децата ако сакаме да бидат успешни

Успешноста на децата често произлегува од лекциите што ги даваат нивните семејства. Раното изложување на позитивни вредности, поттикнувањето на независност и развојот на клучни животни вештини ја формираат основата за...

Јапонски метод за успивање со кој бебето треба да заспие за точно 13 минути

Научниците предлагаат еден начин на успивање на новороденче за кој не се потребни никакви комплицирани дејствија, а во исто време објаснуваат зошто е ефикасен. Студијата објавена...

СРЦЕПАРАТЕЛНО: Стотици бебиња секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет поради недетектирана опасна...

Стотици бебиња во Велика Британија секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет, бидејќи на идните мајки не им се нуди едноставен тест. Околу 800...

Ако му помагате на детето со домашните задачи и учењето, избегнувајте ги овие 4...

Кога ќе седнете да ја завршите домашната задача со вашето дете, можно е да доживеете измешани емоции: радост што ги споделувате тие фази од...
error: