дома тагови течности

Ознака: течности

КОГА ДЕТЕТО Е БОЛНО, НА ЕДНА РАБОТА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ВНИМАВАТЕ: Лекар открива и...

Зимската сезона е период во кој се присутни разни вируси, а многу мајки се жалат дека нивните деца се „постојано“ болни. Понекогаш е тешко да се разликуваат симптомите на вирус од...

МАЛИ СИПАНИЦИ: Ова се првите знаци на една од најзаразните болести во светот

Според достапните податоци, бројот на заболени од мали сипаници во Европа е зголемен за неверојатни 3 000 отсто. Светската здравствена организација (СЗО) вели дека повеќе од 30.000 инфекции биле пријавени меѓу...

Една работа ја занемаруваат многумина родители, а покажува дека детето е дехидрирано

Болничарката Ники Јуркуц ги предупредува родителите на бебиња и мали деца да не ги игнорираат симптомите кои може да укажуваат на дехидрација. На нејзината едукативна платформа, Tiny Hearts Education, таа објави...

КОГА ДА СЕ ПОСОМНЕВАМЕ НА БАКТЕРИСКА, А КОГА НА ВИРУСНА ИНФЕКЦИЈА

Кога не се чувствуваме добро, велиме дека сме заразени со патогени. Едноставно, инфекцијата доведува до треска, мачнина, кашлање и кивање, а за да се чувствуваме подобро земаме вообичаени лекови. Тука сите правиме...

Респираторен синцицијален вирус: Речиси сите деца ќе имаат инфекција со РСВ до нивниот втор...

Респираторен синцицијален (sin-SISH-uhl) вирус или РСВ е чест респираторен вирус кој обично предизвикува благи симптоми слични на настинка. Повеќето луѓе закрепнуваат за една или две недели, но РСВ може да биде...

КОГА КАШЛИЦАТА СТАНУВА ОПАСНА: Педијатриска медицинска сестра открива 5 црвени знамиња што никогаш не...

Ако вашето малечко се разболело, може да биде вознемирувачки да го слушaте како кашла. За среќа, овие звуци генерално не се загрижувачки - но тие можат да бидат и знак дека на...

КАКО РЕАГИРА ТЕЛОТО ЗА ВРЕМЕ НА ТОПЛОТЕН БРАН: Ако не се лекува, топлотниот удар...

Европа е на удар на топлотен бран, но малкумина разбираат како топлината влијае на телото. Едноставно кажано, човечкото тело тешко поднесува температури над 40 Целзиусови степени. Според британската Национална здравствена служба,...

ИЈЗ: Пиењето на вода треба да е континуиран процес, да не се чека ожеднување...

Внес на вода при топло време Во летно време, пиењето на вода треба да е континуиран процес, не треба да се чека ожеднување или момент на влошување на здравствена состојба за да...

Кога да се посомневате на проблеми со бубрезите кај децата?

До болести на бубрезите доаѓа кога бубрезите се оштетени и не можат правилно да ја филтрираат крвта. Ова оштетување може да предизвика таложење на отпад и течности во телото, а бубрежните...

ВОДА, ЧАЈ ИЛИ МАЈЧИНО МЛЕКО: Која е идеалната течност за бебе во лето?

Водата е извор на живот и еден од неговите суштински фактори, што се потврдува и со фактот дека речиси 70 отсто од површината на нашата планета, односно околу 60 отсто од...

Најнови вести

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Потребно: 3 големи компири (добро измиени) 50 мл маслиново масло Крупна сол Црн пипер Рендан пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го...

Шест вештини на кои треба да ги научиме децата ако сакаме да бидат успешни

Успешноста на децата често произлегува од лекциите што ги даваат нивните семејства. Раното изложување на позитивни вредности, поттикнувањето на независност и развојот на клучни животни вештини ја формираат основата за...

Јапонски метод за успивање со кој бебето треба да заспие за точно 13 минути

Научниците предлагаат еден начин на успивање на новороденче за кој не се потребни никакви комплицирани дејствија, а во исто време објаснуваат зошто е ефикасен. Студијата објавена...

СРЦЕПАРАТЕЛНО: Стотици бебиња секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет поради недетектирана опасна...

Стотици бебиња во Велика Британија секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет, бидејќи на идните мајки не им се нуди едноставен тест. Околу 800...

Ако му помагате на детето со домашните задачи и учењето, избегнувајте ги овие 4...

Кога ќе седнете да ја завршите домашната задача со вашето дете, можно е да доживеете измешани емоции: радост што ги споделувате тие фази од...
error: