дома тагови телефони

Ознака: телефони

ДАЛИ ЈА НАРУШУВАТЕ ПРИВАТНОСТА НА ДЕТЕТО АКО МУ ГО ПРОВЕРУВАТЕ ТЕЛЕФОНОТ: Експертите истакнуваат –...

Семејството е столб на секое општество, во семејството се учат основите на однесување, се усвојуваат вредности, детето се развива физички, емоционално и ментално, а главната задача на секое семејство е децата...

ДЕТСКИ ПСИХОЛОГ: Квалитетот на времето што го поминувате со вашите деца е поважен од...

За повеќето вработени родители, балансирањето помеѓу работата и потребата да се поминува повеќе време со децата може да биде постојана и стресна борба. Но, можете да престанете да ги броите часовите...

Времето пред екран поврзано со поголеми шанси за развој на ОКР кај децата

Помеѓу предтинејџерите кои поминуваат премногу време пред екраните на паметните телефони или компјутери, воочени се поголеми шанси за развој на опсесивно-компулсивно растројство или пореметување (ОКР), покажало истражување. Шансите да на оваа возраст...

Д-р Ранко Рајовиќ: Развивајте дивергентно размислување кај децата, тоа е клучот за развој на...

Д-р Ранко Рајовиќ, специјалист по интерна медицина и магистер по неврофизиологија, автор на познатата НТЦ-програма за учење и основач на Менса Југославија, а денес Србија, зборува за интелигенцијата кај децата, наследните...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: На дете кое тешко и бавно се учи да зборува...

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ КОГА ДЕТЕТО НЕ ПРОЗБОРУВА? Има деца кај кои самиот чин на прозборување е одложен, тешко и...

ВРЕМЕ ВО КАРАНТИН: Дали е во ред децата сега да користат повеќе телефони, таблети,...

Откако започна дистанцирањето, ограничувањето и самоизолацијата на луѓето со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, родителите почнаа да размислуваат за се со кое дома би можеле да ги анимираар децата,...

Слаба моторика, рамни стапала, лош говор… Што ги предизвикува најчестите проблеми кај децата и...

Денешното темпо на живот не им остава доволно време на родителите да им се посветат на децата кога ќе дојдат од работа, а последица на тоа е се почестата употреба на...

Проф. д-р Бранимир Несторовиќ: Никогаш не оставајте ги децата без надзор на плажа

  Професорот Бранимир Несторовиќ, педијатар пулмолог - алерголог од Универзитетската детска клиника „Тиршова“ во Белград, вели дека родителите не треба да се плашат да заминат на годишен одмор со своите деца. Важно...

Не се виновни телефоните туку родителите!

Користењето на мобилен телефон и пребарувањето по социјалните мрежи пред спиење, се причина за проблемот со спиење кој се повеќе децат го имаат, а допринесува и за појава на обезност и...

Интервју со проф. д-р Марина Крстевска-Константинова: ОБЕЗНИ ДЕЦА РАСТАТ ВО ОБЕЗНИ АДУЛТИ, а тие...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Дебелината претставува зголемена акумулација на масно ткиво во организмот, а многу лесно преку индекс кој се нарекува Body Mass Index (BMI) може да се пресмета дали некое дете или возрасна...

Најнови вести

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Потребно: 3 големи компири (добро измиени) 50 мл маслиново масло Крупна сол Црн пипер Рендан пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го...

Шест вештини на кои треба да ги научиме децата ако сакаме да бидат успешни

Успешноста на децата често произлегува од лекциите што ги даваат нивните семејства. Раното изложување на позитивни вредности, поттикнувањето на независност и развојот на клучни животни вештини ја формираат основата за...

Јапонски метод за успивање со кој бебето треба да заспие за точно 13 минути

Научниците предлагаат еден начин на успивање на новороденче за кој не се потребни никакви комплицирани дејствија, а во исто време објаснуваат зошто е ефикасен. Студијата објавена...

СРЦЕПАРАТЕЛНО: Стотици бебиња секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет поради недетектирана опасна...

Стотици бебиња во Велика Британија секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет, бидејќи на идните мајки не им се нуди едноставен тест. Околу 800...

Ако му помагате на детето со домашните задачи и учењето, избегнувајте ги овие 4...

Кога ќе седнете да ја завршите домашната задача со вашето дете, можно е да доживеете измешани емоции: радост што ги споделувате тие фази од...
error: