дома тагови температура

Ознака: температура

Горнореспираторни инфекции: Нормално е децата кои одат во градинка да бидат болни седум пати...

Не е важно дали станува збор за градинка или игротека - се чини дека децата ги собираат сите вируси и бактерии каде и да се најдат. За родителите кои се борат...

РОДИТЕЛИ ВНИМАНИЕ! Овие симптоми кај детето никогаш не треба да ги занемарите

Некои родители се вистински паничари и штом детето ќе кивне или ќе му протече носот веднаш трчаат на лекар, особено кога детето е помало. Сепак, повеќето родители со тек на време...

Делта варијантата се шири низ Европа: Главоболка, течење на носот и воспаление се симптоми...

Делта варијантата (позната и како индиска варијанта) на коронавирусот е многу позаразна од мутациите што се ширеа досега - исто така е позаразна и од типот алфа (британскиот сој): според анализите...

Д-р Горан Трајковски: Симптоми на тромбоза се главоболки, воглавно фронтално помеѓу очите, кои со...

Германската комисија за вакцини СТИКО вчера ја стопираше употребата на вакцината против Ковид-19 на АстраЗенека кај лица помлади од 60 години. Одлуката на Комисијата дојде по извештаите за „ретки, но многу...

Студија открива кои симптоми на коронавирус се појавуваат први

Студија спроведена од истражувачи од Универзитетот во Јужна Калифорнија открила дека симптомите на Ковид-19 често започнуваат по одреден редослед. Некои симптоми на Ковид-19, како што се кашлица и треска, се слични...

КОВИД РАКА: Kолку е сериозен овој несакан ефект на вакцината против Ковид-19

Додека вакцините се сметаат за безбедни за употреба, сепак, постојат неколку несакани ефекти пријавени по вакцинирањето против Ковид-19. Еден од нив е т.н. „Ковид рака“ која се чини дека привлекува големо...

Треската е знак дека организмот се бори против инфекција: Која температура се смета за...

Кога телесната температура е до 38° C степени, не се смета за висока, па децата со температура од 37,5 - 38° C се нарекуваат субфебрилни. Кога детето има над 38° C...

Kоја температура го убива коронавирусот?

Познато е дека изложеноста на високи температури може да ги убие коронавирусите, а со зголемување на температурата и влажноста на површините, се забрзува инактивацијата на вирусот SARS-CoV-2, што предизвикува Ковид-19. Меѓутоа, точната...

Како да препознаете дали вашата главоболка е симптом на Ковид-19 и во што се...

Кај главоболка која е последица од мигрена, постојат некои дополнителни симптоми, како што се чувствителност на звук и светлина. Во случај на инфекција со коронавирус, ваквите симптоми не се појавуваат ♦♦♦♦♦♦♦ Ковид-19 е...

Д-р Кристинка Пајаковска: КАКО ИЗГЛЕДА ПОРОДУВАЊЕ ВО ВОДА – Раѓањето во вода е личен...

ПИШУВА: Д-р Кристинка Пајаковска специјалист гинеколог-акушер ♦♦♦♦♦♦♦ Породување во вода Раѓањето во вода е личен избор на пациентката Oвој начин на породување има голем број на предности и за мајката и за бебето. Топлината на водата го...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски чоколаден колач

Потребно: 1 шолја брашно ½ шолја какао во прав 125гр чоколадо 6 лажици путер 3 јајца ½ шолја шеќер ½ шолја пире од тиква ...

АВТОАНТИТЕЛА: Тешката форма на Ковид-19 би можела да предизвика автоимуни напади

Не можете однапред да знаете дека ќе имате блага форма на Ковид-19. Ако сепак добиете тешка форма, може да завршите со проблеми до крајот...

СТОМАКОТ ЌЕ БИДЕ ПОНИСКО, А БОЛКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ПОСИЛНИ: По овие 10 работи се...

Иако бременоста со себе носи некои стандардни промени, првата и втората бременост можат во многу нешта да се разликуваат.  Втората бременост може да ве измори Се...

Четири групи на луѓе имаат поголема веројатност да добијат долг Ковид

И со зголемувањето на бројот на вакцинирани лица, некои проблеми се уште остануваат нерешени. Еден од тие проблеми е долгиот Ковид, кој погодува еден...

Зошто новороденчето се смее додека спие?

Малку што може да се спореди со чувството на радост кое не обзема кога гледаме бебе кое се смее во сон. Но, дали сте...

Истражување: Новите варијанти на коронавирус може да се шират побрзо низ воздухот

Новите варијанти на коронавирус, кој предизвикува Ковид-19, би можеле се поуспешно да се шират низ воздухот, сугерира новата студија. Истражувачите откриле дека пациентите заразени со...

ГОТОВО Е СО ОПАСНИТЕ МУТАЦИИ? Истакнат британски научник вели дека Ковид-19 ќе стане слаб...

„Ковид-19 ќе стане слаб како обична настинка, но вакцинацијата и понатаму ќе биде пожелна“, потенцира Сара Гилберт, истакнат британски научник, која беше вклучена во...

НАДВОР МИРНИ, ДОМА НЕМИРНИ: Зошто се разликува детското однесување?

Дома неподносливи и немирни, надвор премногу тивки и мирни. На родителите не им е јасно како е можно нивните деца така да го менуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тарт со јаболки

Потребно: За кората: 200гр брашно од спелта 100гр кокосов шеќер 150гр ладен путер Една-две лажици студена вода Ситно сечкани ореви, по желба Прстофат сол Цимет За...

УЧИЛИШТЕТО ЗАПОЧНА, А ВИЕ СТЕ ИЗГУБЕНИ ВО ОБРСКИТЕ? Ова се неколку корисни совети

Почетокот на учебната година е стресен период и за децата и за родителите. Посебна трема ги фаќа оние најмладите што штотуку тргнаа во прво...

БОРБА ПРОТИВ КОВИД-19: Три нови студии откриле колку е важно носењето маски во училиштата

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) пред три дена објави три нови студии во својот неделен извештај за морбидитетот и морталитетот кои...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Развивање на внимание и концентрација на свест кај децата

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Често можеме да видиме деца што гледаат во...

Дали објавувате фотографии од вашите деца на социјалните мрежи? Размислете добро за можните последици

Раѓањето на детето, првите чекори, слатките и смешни моменти, првиот ден во градинка, на училиште... Моменти за паметење кои со задоволство ги овековечуваме, и...

Колку точно сок смее да испие детето во зависност од возраста

Децата генерално сакаат сокови поради слаткиот вкус. Сепак, ништо не е добро да се консумира кога е пречесто. Важно е да се внимава на...

Коронавирус: Вакцинираните бремени жени пренесуваат антитела на своите бебиња, покажува најновата студија

Според најновата студија, вакцинираните бремени жени им обезбедуваат заштита од Ковид-19 на нивните бебиња. Научниците го измериле нивото на антитела во крвта од папочната врвца...
error: