дома тагови терапија

Ознака: терапија

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ШИЗОФРЕНИЈА КАЈ ТИНЕЈЏЕРИТЕ: Раните предупредувачки знаци се појавуваат како промени во...

Може да биде тешко да се забележи шизофренија кај тинејџерите. Понекогаш е навистина тешко да се види разликата помеѓу обичното тинејџерско нерасположение и знаците на посериозна болест, иако оваа болест обично...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови и часови фокусирајќи се на она што...

ОД ДЕНЕСКА ДО НЕДЕЛА МАКЕДОНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВА ФАЗА: Бремените жени да се ослободат од...

Министерството за здравство излезе со препораки за заштита од високите температури, согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи, од каде што информираат дека во следните четири дена (од...

ОКОЛУ 1 ОД 100 ДЕЦА ИМА АУТИЗАМ: Вообичаени грешки што родителите не треба да...

Аутизмот е нарушување кое е поврзано со развојот на мозокот. Според глобалните здравствени податоци, околу 1 од 100 деца во светот има аутизам. Аутизмот се карактеризира со тешкотии во социјалната интеракција...

ИЗГЛЕДА КАКО ДА НЕМА КРАЈ: Шест причини зошто вашата настинка не поминува

Настинката е предизвикана од вируси, преку 200 видови и не се лекува со антибиотици, и овде луѓето често прават голема грешка затоа што се обидуваат да се лекуваат на тој начин....

Без рестрикции: Сите пациенти со спинална мускулна атрофија ќе бидат поставени на соодветна терапија

Сите пациенти со спинална мускулна атрофија кај нас се покриени со терапија. Со последната набавка на лекот, од страна на Министерството за здравство сите пациенти со СМА регистрирани до јуни 2021...

Интервју со ДЕНИЦА ВЕЛКОВСКА, претседател на здружението „СТОП СМА“: Неонаталниот скрининг е ведрата иднина...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „К ако родител на дете со СМА можам да речам дека животот со СМА изгледа како еден континуиран тежок проект каде треба многу енергија, ресурси, време, пари и трпение. На долги...

Следете го растот на децата: Колку треба да расте детето и кога е време...

Недостатокот на хормон за раст не е само естетски проблем, како што најчесто се доживува, туку проблем што може да влијае врз целокупното здравје на детето. Проблемот со нарушување во растот...

COVID-19: Кортикостероидите ги зголемуваат шансите за преживување на најтешко болните пациенти

Стапката на преживување кај критично болните пациенти со кортикостероиди била 67 проценти, додека кај оние другите изнесувала 59 проценти. Зголемувањето од осум проценти всушност значи дека приближно еден од четири пациенти,...

ВИДЕОИГРА КАКО ЛЕК: ФДА ја одобри првата видеоигра за деца која се издава на...

♦♦♦♦♦♦♦ Американската Агенција за храна и лекови (ФДА) првпат одобри видеоигра да се издава на рецепт, како и останатите лекови. Така, лекарите имаат овластување да пропишуваат видеоигра за „iPhone“ и „iPad“ на...

Најнови вести

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Потребно: 3 големи компири (добро измиени) 50 мл маслиново масло Крупна сол Црн пипер Рендан пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го...

Шест вештини на кои треба да ги научиме децата ако сакаме да бидат успешни

Успешноста на децата често произлегува од лекциите што ги даваат нивните семејства. Раното изложување на позитивни вредности, поттикнувањето на независност и развојот на клучни животни вештини ја формираат основата за...

Јапонски метод за успивање со кој бебето треба да заспие за точно 13 минути

Научниците предлагаат еден начин на успивање на новороденче за кој не се потребни никакви комплицирани дејствија, а во исто време објаснуваат зошто е ефикасен. Студијата објавена...

СРЦЕПАРАТЕЛНО: Стотици бебиња секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет поради недетектирана опасна...

Стотици бебиња во Велика Британија секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет, бидејќи на идните мајки не им се нуди едноставен тест. Околу 800...

Ако му помагате на детето со домашните задачи и учењето, избегнувајте ги овие 4...

Кога ќе седнете да ја завршите домашната задача со вашето дете, можно е да доживеете измешани емоции: радост што ги споделувате тие фази од...
error: