ИЗГЛЕДА КАКО ДА НЕМА КРАЈ: Шест причини зошто вашата настинка не поминува

Спиењето му помага на вашиот имунолошки систем да работи како што треба. Откако ќе настинете, треба да спиете доволно за да му помогнете на вашето тело да се избори против вирусот

Настинката обично трае три до седум дена, но понекогаш трае и до две недели. Доколку потрае подолго од тој период, има неколку причини за тоа

Настинката е предизвикана од вируси, преку 200 видови и не се лекува со антибиотици, и овде луѓето често прават голема грешка затоа што се обидуваат да се лекуваат на тој начин. Вирусот не реагира на антибиотици, тоа треба да го имате на ум.

Настинката обично трае три до седум дена, но понекогаш трае и до две недели. Доколку потрае подолго од тој период, има неколку причини за тоа, пишува WebMD.

Не одморате доволно

Спиењето му помага на вашиот имунолошки систем да работи како што треба. Откако ќе настинете, треба да спиете доволно за да му помогнете на вашето тело да се избори против вирусот.

Премалку сон исто така може да ги зголеми шансите да настинете. Една неодамнешна студија покажа дека луѓето кои спијат помалку од седум часа навечер имаат речиси три пати поголеми шанси да се разболат од луѓето кои спиеле осум часа или повеќе.

Не внесувате доволно течности

Кога сте болни, лесно дехидрирате. Болката во грлото може да го направи голтањето прилично непријатно.

Треската ја извлекува влагата од вашето тело. Покрај тоа, губите течност бидејќи вашето тело произведува слуз и таа се исфрла од телото. Некои лекови исто така може да доведат до дехидратација.

Лесно е да ја помешате настинката со други болести. Можеби неколку недели лекувате наводна настинка, а всушност имате проблем со алергија за прв пат

Затоа, потребно е да го зголемите внесот на течности кога сте настинати, бидејќи целата таа течност помага да се ослободи слузта од телото која се создава. Избегнувајте алкохол кога сте настинати и намалете го внесот на кафе, сугерираат експертите.

Под стрес сте

Кога сте под стрес од која било причина, тоа може да влијае на вашиот имунолошки систем. Не можете да се борите со вирусот како што треба. Поради тоа, поголема е веројатноста да се разболите, а кога тоа ќе се случи, кога ќе настинете, симптомите ќе ви се влошат.

Постојаниот стрес го прави вашето тело помалку способно да реагира на кортизол, хормон кој го контролира одговорот на вашето тело на закани како што се вирусите кои предизвикуваат настинка.

Лекувате погрешна болест

Лесно е да ја помешате настинката со други болести. Можеби неколку недели лекувате наводна настинка, а всушност имате проблем со алергија за прв пат.

Постојат разлики помеѓу настинка и алергија. Обично се потребни неколку дена за целосно да се појават симптомите на настинка. Кај алергии, симптомите може да се појават брзо и да траат се додека сте во контакт со алергенот. И двете предизвикуваат кашлање, течење на носот и кивање, но настинката е поверојатно да предизвика болки или грозница.

Или може да имате инфекција на синусите. И тоа и настинката предизвикуваат болки околу очите и носот, како и формирање на слуз. Овие симптоми обично се појавуваат во првите неколку дена од настинката. Но, инфекцијата на синусите обично се појавува по нормалното време кое е потребно за настинката да помине сама по себе.

Земате погрешна терапија

Сите сме слушнале за некои од најпопуларните хербални лекови и совети како што се: „Пиј го ова и никогаш повеќе нема да се разболиш“ или „Земете го тоа и симптомите на настинка ќе се скратат за три дена“.

Многу од овие тврдења не држат вода и важно е да се запамети дека само затоа што на шишето пишува „растително“ не значи дека не може да ви наштети.

Ехинацеа е еден од првите природни третмани што луѓето го предлагаат кога сте настинати, но повеќето студии покажуваат дека таа едноставно не делува. Исто така, има малку докази дека витаминот Ц помага да се скрати настинката. Изгледа дека единствените луѓе кај кои навистина функционира се екстремните спортисти кои го земаат за да спречат настинка. Цинкот е исто така именуван и затоа што помага да се стави крај на настинките, но повторно, доказите се слаби.

Кога сте под стрес од која било причина, тоа може да влијае на вашиот имунолошки систем. Не можете да се борите со вирусот како што треба. Поради тоа, поголема е веројатноста да се разболите, а кога тоа ќе се случи, кога ќе настинете, симптомите ќе ви се влошат

Не се само природните третмани кои не делуваат кај настинките. Ниту антибиотиците нема да помогнат, бидејќи настинката е всушност вирусен тип. Најдобар начин за лекување на настинка е да се контролираат симптомите. Заштедете ги антибиотиците за нешто друго, како што е инфекција на синусите.

Не можете да престанете да вежбате

Во ред е да бидете активни ако симптомите на настинка се над вратот, како што се течење на носот, кивање или болки во грлото. Сепак, размислете да се префрлите од трчање на одење.

Но, ако имате симптоми под вратот, како што се стегање во градите, кашлица, вознемирен стомак, треска, болки во мускулите или замор, дозволете си да се одморите. Тоа му дава време на вашиот имунолошки систем да си ја заврши својата работа.