дома тагови . тесто

Ознака: . тесто

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Слатка плетенка

Потребно: 300 гр брашно 60 гр шеќер Кора од лимон 1 јајце 60 гр путер на собна температура 1 кесичка сув квасец 100 мл топло млеко Подготовка: Растворете го квасецот во топло...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Совршено тесто за пица

Потребно: Состојки за тестото: 20 гр свеж квасец (или кесичка сув) 2-3 лажици топла вода 1 лажичка шеќер 300 гр пченично брашно 1 лажичка сол 2-3 лажици маслиново масло 200 мл топла...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Леб од компир

Потребно: 600 гр компири 500 гр брашно (тип 500) 1 квасец (околу 7 гр) 1 лажица шеќер 1 лажичка сол 2 лажици маслиново масло (или друго масло по ваш избор) ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Меки и сочни кифлички

Потребно: 600 гр брашно 200 мл јогурт 200 мл млеко 100 мл масло 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 1 кесичка прашок за печиво 1 кесичка сув квасец За премачкување: 1 жолчка...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тесто од евтини состојки кое секогаш успева – за пита, печива...

Потребно: 250мл жешка вода 1 кесичка сув квасец 450гр брашно 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол Подготовка: Во сад измешајте ги сувите состојки (брашното, квасецот, солта и шеќерот). На крај додадете ја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза фокача за почетници

Потребно: 300гр брашно Малку сол ½ лажичка шеќер 2 пакетчиња сув квасец 200мл топла вода 6 лажици маслиново масло Крупна морска сол 6 шери домати Рузмарин Подготовка: Загрејте ја рерната на 200...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лепињи со сирење од тесто кое најлесно се подготвува

Потребно: 90гр брашно 55гр млеко 10гр путер Малку сол 1 компир 2 лажици мајонез Сирење/кашкавал по избор Подготовка: Измешајте го брашното, млекото, растопениот путер и солта. Се заедно соединете, а потоа месете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Лудо“ тесто за солени и слатки печива

Потребно: 1 кг брашно  500мл млако млеко 200мл јогурт 2 јајца 2 лажички сол 2 лажички шеќер 1 свеж квасец 1 прашок за печиво Подготовка: Во длабок пластичен сад ставете го брашното...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко месо во тесто

Потребно: 3 лажици путер 1 кромид 3 моркова 1 лажица сенф ¼ брашно 1 шолја пилешки бујон 1 шолја млеко 3 шолји исечкано и сварено пилешко месо 1 шолја замрзнат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Памук кифли

Потребно: 900гр брашно тип 500 1 ќесичка сув квасец (7гр) 2 јајца 400мл топло млеко 180мл масло 1 лажица шеќер 1 мала лажичка сол СОВЕТ: Доколку ги подготвувате кифлите во слатка...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: 2 рецепти за домашен сладолед што децата ќе го обожуваат

Сладолед од чоколадо Потребно: 1 конзерва засладено кондензирано млеко (400 гр) 60 гр какао во прав 1 лажичка екстракт од ванила 500 гр павлака за...

ЗОШТО СТОМАКОТ ПРЕД ЦИКЛУС ТОЛКУ ОТЕКУВА? Овулационата надуентост е честа непријатност што многу жени не ја поднесуваат

Вашето тело поминува низ толку многу промени за време на менструалниот циклус, а една од хормоналните промени за време на овулацијата е зголемувањето на...

РОТАВИРУС И ДИЈАРЕА ВО ЛЕТО: Симптоми на оваа вирусна инфекција и како да се...

„Типичната сезона кога владее оваа инфекција е зимата, односно од ноември до април, но не се исклучени ниту другите месеци. Инфекцијата се јавува многу...

ИДЕАЛНО ТЛО ЗА РАЗМНОЖУВАЊЕ НА БАКТЕРИИ: Дали и вашите деца се капат на овој...

Многу родители ги изложуваат своите деца на ризик од сериозни болести додека се капат, без воопшто да се свесни за тоа. Експертите велат дека...

СТУДИЈА: Аутизмот кај децата поврзан со промени во цревниот микробиом

Новата анализа не ги проучувала само бактериите кои потекнуваат од дигестивниот тракт, туку и габите, археите и вирусите кои можат да се најдат таму. Тимот,...

ЕДЕН ЗБОР ИМА ОГРОМНО ВЛИЈАНИЕ НА САМОДОВЕРБАТА НА ДЕЦАТА: Наместо оној кој сите го...

Самодовербата е многу важна за децата бидејќи може да влијае на нивниот живот во сите аспекти. Добра вест е дека постои еден збор што...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Италијанска салата со сланина и леб

Потребно: 6 големи парчиња сланина 2 топчиња моцарела, исечени на парчиња 6-8 парчиња домати, исечени на големи парчиња 300 гр кисели краставички Свежи листови...

БЕБЕТО ПЛАЧЕ ШТОМ ГО СПУШТИТЕ И ВЕ БАРА САМО ВАС? Сите даваат погрешни совети,...

Иако е сосема природно детето да е врзано за мајката, факт е дека некои деца се изразено поврзани за мајките, до таа мера што...

6 КАРАКТЕРИСТИКИ НА ОДЛИЧНИ РОДИТЕЛИ: Знаат да кажат НЕ, но и да играат и...

Родителите се трудат да бидат најдобри за своите деца, а советите на стручњаците или нивните зборови за тоа што го прави добри родители може да им...

ДИЈАРЕЈА, ГАДЕЊЕ, БОЛКИ ВО СТОМАКОТ, ПОВРАЌАЊЕ: Доенчињата и децата помлади од 5 години се...

Труењето со храна е состојба предизвикана од консумирање на контаминирана храна или пијалак што содржи бактерии, вируси или паразити. Вообичаени бактерии кои предизвикуваат труење...

Научете ги децата на другарство

Конфликтите помеѓу децата најчесто избиваат поради играчки и поради различно водење на правилата на игра, а каде има конфликти, тука се и бурни реакции...

ОСИП, ПЛАЧЕЊЕ,ЗГОЛЕМЕНИ ЖЛЕЗДИ: Симптоми кои никогаш не треба да ги игнорирате кај дете

Сите симптоми кај деца кои не навршиле една година, треба да се земат предвид сериозно, бидејќи тие многу лесно се разболуваат. Дури и кога...

5 ПРИЧИНИ ЗА НЕСОНИЦА ВО РАНА БРЕМЕНОСТ: Еве што може да ви помогне конечно...

Бремените жени често имаат проблеми со спиењето, а несоницата може да се појави во кој било период од бременоста. Најчесто, идните мајки се жалат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ­: Запечени тиквички со салца и пармезан

Потребно: 500 гр тиквички Салца 3 чешниња лук Пармезан Провансалски зачин Босилек Сол Црн пипер Маслиново масло Подготовка: Тиквичките измијте ги, не ги лупете, исечете...

ДАЛИ ДЕЦАТА НЕ ПРАВАТ ПОСРЕЌНИ: Науката има одговор кој ќе ве изненади

Многу родители велат дека имањето деца е најдоброто нешто што им се случило во животот. Има и други кои иако ги сакаат своите наследници,...
error: