дома тагови тиквици

Ознака: тиквици

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ѓувеч со тиквици

Потребно: 2 главици кромид 2 моркови 2 тиквици 2 домати 1 чешне лук 1 китка магдонос Подготовка: Исечкајте го кромидот и пропржете, па додадете го морковот. Кога малку ќе омекне, додадете ги...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Уштипци од тиквици

Потребно: 3 јајца 3 лажици кисела павлака 2 шолји брашно 1 рендана тиквица 2 лажички пармезан ½ лажичка ракија (за тестото да не впива маснотии при пржењето) 1 лажичка прашок за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со тиквици 

Потребно: 2 тиквици 2 парчиња пилешки гради 50гр кисела павлака 2 јајца 150гр кашкавал Сол Бибер Подготовка: Тиквиците исечете ги на кругови и посолете ги. Пилешкото месо исечкајте го на коцки и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крцкави стапчиња од тиквици

Потребно: 3 големи тиквици 150гр лебни трошки 100гр пармезан 2 јајца Маслиново масло Сол Црн пипер Подготовка: Излупете ги тиквиците и исечете ги на потенки стапчиња. Во сад измешајте ги лебните трошки ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки со тиквици и пармезан

Потребно: 3 јајца 350мл млеко 100мл минерална вода 1 тиквица (средна големина) 50гр растопен путер 250гр брашно Сол Црн пипер Пармезан за наросување Подготовка: Излупете ја тиквичката и изрендајте ја. Малку ставете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени палачинки од тиквици

Потребно: 2 тиквици 200гр брашно 1 прашок за печиво 150мл јогурт 150мл кисела вода 2 јајца Малку сол Масло за пржење Подготовка: Изрендајте ги тиквиците, посолете ги и оставете да отстојат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи летни тиквички

Потребно: За 4 лица 6 тиквици 4500гр мелено месо 1 кромид 3 чешниња лук 2-3 лажици доматно пире 200мл вода Зачини Подготовка: На масло запржете го исечканиот кромид и исечканиот лук. За кусо...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска рендана пита со компир и тиквица

Потребно: 800гр компир 300гр димена сланина 500-600гр тиквици 1 кромид Сол Бибер Масло за јадење или маст За преливот: 4 јајца 200гр кисела павлака За наросување: 200гр кашкавал Подготовка: Компирот и тиквиците изрендајте ги....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печени тиквици со сирење и шунка

Потребно: 2-3 тиквици 2-3 топчиња моцарела 200гр фета сирење 200гр димена шунка Маслиново масло Магоднос Подготовка: Тиквиците убаво измијте ги и исечете ги по должина. Посолете ги и оставете ги да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чипс од тиквички што секогаш е крцкав

Потребно: 2 тиквици 100гр брашно Сол Зачини по вкус (бибер, оригано) Масло за пржење Подготовка: Тиквичките убаво измијте ги и исечете ги на тенки кругови. Малку посолете ги и оставете ги да...

Најнови вести

ДАЛИ ТРЕБА И КОГА НА ДЕЦАТА ДА ИМ СЕ ДАДЕ МОЖНОСТ НА ИЗБОР? Психолозите...

Родителите, велат експерите, Божена Периќ, психолог и Ивана Доловчак, социјален работник често ни се обраќаат со прашање поврзано за давањето избор на детето, дали...

МОЖАТ ЛИ ДЕЦАТА ПОМЛАДИ ОД ЕДНА ГОДИНА ДА ЈАДАТ СЛАТКИ? Можат, ви носиме листа...

Често на улица или во парк имаме можност да видиме малечки од една година како јадат колачи, крофни, бисквити, колачи... Децата уште од мали...

ВРЕМЕТО Е ОД СУШТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ: Три места на кои родителите треба веднаш да побараат...

Болничарката и мајка на три деца Ники Јуркуц редовно објавува совети за родителите, но и предупредувања, од кои многу се однесуваат на безбедноста на...

Во прво лице: Јас сум медицинска сестра на педијатрија, ова се 10 работи што...

Справувањето со незгодни и нетрпеливи пациенти мора да е неверојатно напорно за медицинските сестри кои се и онака под притисок на исцрпениот здравствен систем. Сега...

10 прекрасни детски имиња кои имаат латински корени

Најдовме класични и популарни имиња кои имаат латински корени, но и интересни значења. Адријана Само кажете го ова прекрасно име и ќе сфатите колку убаво...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи бомбици од кокос и бисквити

Потребно: 240 гр бисквити 250 гр крем сирење 50 гр шеќер во прав 200 гр кокосово брашно Подготовка: Сомелете ги бисквитите и измешајте ги со...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Жените кои подоцна стануваат мајки подобро ги воспитуваат своите деца

Мајчинството на постара возраст има предности во однос на искуството и емоционалната подготвеност, но може да донесе и низа компликации и одредени здравствени ризици...

Четири замки кои одмагаат при успивање на бебето

Дознајте како можете да му дадете нежна поддршка на вашето бебе за лесно да заспие - секој ден. Бебето останува будно подолго Многу родители мислат...

Со годините се потешко се забременува, но жените кои подоцна родиле подобро ги воспитуваат...

Точно е дека со годините станува тешко да се забремени. Тоа е затоа што жените се раѓаат со фиксен број на јајце клетки кои...

НЕПЛОДНОСТА ЧЕСТО Е ТИВКА, НО ТЕЛОТО ДАВА СИГНАЛИ: Шест знаци на проблеми со плодноста...

Сакате да имате дете? Без разлика дали сакате да забремените сега или планирате да имате потомство во иднина, сигурно се прашувате дали ќе биде...

Гардијан: Пилула за рак на белите дробови го намалува ризикот од смрт за половина,...

Пилула земена еднаш дневно го намалува ризикот од смрт од рак на белите дробови за половина, според „возбудливите“ и „без преседан“ резултати од еднодецениско...

КОЛКУ ВРЕМЕ ДЕЦАТА СМЕАТ ДА ПОМИНУВААТ ПРЕД ЕКРАН? Судејќи според препораките на експертите, речиси...

Да се ​​биде пред екраните е наше секојдневие и, како што слушаме од многу родители, извор на повеќето конфликти или несогласувања во многу семејства....

РАЗБИЕНИ 7. НАЈГОЛЕМИ МИТОВИ ЗА ИСХРАНАТА НА ДЕЦАТА: Дали шеќерот предизвикува кариес и детската...

Маслиновото масло е најздраво, спанаќот е богат со железо, тоа го тврди дури и Попај. Што од ова е точно? Разбивме некои од најголемите...

Должината на менструалниот циклус поврзана со исходите на кардиоваскуларни болести

Долгите и кратки должини (траења) на менструалниот циклус се поврзани со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести и атријална фибрилација, укажуваат резултатите од неодамна објавеното...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со сос од мед и сенф

Потребно: 4 пилешки копани со каракопан 2 лажици маслиново масло 2 лажици сенф 2 лажици мед Сол Црн пипер Подготовка: Загрејте ја грил тавата или...
error: