дома тагови тинитус

Ознака: тинитус

ПАРАЛИЗА НА ЕДНА СТРАНА НА ЛИЦЕТО: Што е Ремзи Хантов синдром од кој страда...

Поп ѕвездата Џастин Бибер соопшти дека неговото лице е делумно парализирано од вирусна состојба наречена Ремзи Хантов синдром, предизвикан од варичела-зостер, вирусот кој исто така предизвикува овчи сипаници и херпес зостер. Ремзи...

КАРАКТЕРИСТИКИ НА НАЈЧЕСТИТЕ ПОСТ-КОВИД СИМПТОМИ И НАРУШУВАЊА

♦♦♦♦♦♦♦ ПИШУВААТ: Драгана Бислимовска 1,2, Миле Босилковски 2,3, Јордан Минов 1,2, Драган Мијакоски 1,2, Сашо Столески 1,2 1. ЈЗУ Институт за медицина на трудот на РСМ - Скопје, СЗО колаборативен центар 2. Медицински факултет, Универзитет...

ВРТОГЛАВИЦА И ПРОБЛЕМИ СО РАМНОТЕЖАТА: Вирусот SARS-CoV-2 може да го инфицира внатрешното уво

Голем број пациенти кои го прележале Ковид-19 пријавиле симптоми кои укажуваат дека коронавирусот влијаел и на нивните уши и слух. Некои од тие симптоми вклучуваат губење на слухот и зуење во...

Истражување: И пациентите кои не биле хоспитализирани имаат долгорочни последици од Ковид-19

Истражувачите од Northwestern University Feinberg School of Medicine откриле многу докази за когнитивна дисфункција кај повеќе пациенти кои со месеци имале симптоми на Ковид-19, а не биле хоспитализирани. Најчестите симптоми биле мозочна...

ГУБЕЊЕ НА СЛУХОТ, ЗУЕЊЕ ВО УШИТЕ И ВРТОГЛАВИЦА – поврзани со Ковид-19

Студија спроведена од научниците од Универзитетот во Манчестер и од Центарот за биомедицински истражувања (BRC) сугерира дека Ковид-19 е поврзан со губење на слухот, зуење во ушите и вртоглавица. Најчести симптоми биле...

COVID-19 може да предизвика или да го влоши веќе постоечкото зуење во ушите

Во истражувањето биле користени податоци собрани од 3.100 испитаници од 48 земји, а истражувачите дошле и до сознанија дека кај 40% од луѓето кои претходно страдале од тинитус, по инфекцијата со...

Најнови вести

ДАЛИ ТРЕБА И КОГА НА ДЕЦАТА ДА ИМ СЕ ДАДЕ МОЖНОСТ НА ИЗБОР? Психолозите...

Родителите, велат експерите, Божена Периќ, психолог и Ивана Доловчак, социјален работник често ни се обраќаат со прашање поврзано за давањето избор на детето, дали...

МОЖАТ ЛИ ДЕЦАТА ПОМЛАДИ ОД ЕДНА ГОДИНА ДА ЈАДАТ СЛАТКИ? Можат, ви носиме листа...

Често на улица или во парк имаме можност да видиме малечки од една година како јадат колачи, крофни, бисквити, колачи... Децата уште од мали...

ВРЕМЕТО Е ОД СУШТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ: Три места на кои родителите треба веднаш да побараат...

Болничарката и мајка на три деца Ники Јуркуц редовно објавува совети за родителите, но и предупредувања, од кои многу се однесуваат на безбедноста на...

Во прво лице: Јас сум медицинска сестра на педијатрија, ова се 10 работи што...

Справувањето со незгодни и нетрпеливи пациенти мора да е неверојатно напорно за медицинските сестри кои се и онака под притисок на исцрпениот здравствен систем. Сега...

10 прекрасни детски имиња кои имаат латински корени

Најдовме класични и популарни имиња кои имаат латински корени, но и интересни значења. Адријана Само кажете го ова прекрасно име и ќе сфатите колку убаво...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи бомбици од кокос и бисквити

Потребно: 240 гр бисквити 250 гр крем сирење 50 гр шеќер во прав 200 гр кокосово брашно Подготовка: Сомелете ги бисквитите и измешајте ги со...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Жените кои подоцна стануваат мајки подобро ги воспитуваат своите деца

Мајчинството на постара возраст има предности во однос на искуството и емоционалната подготвеност, но може да донесе и низа компликации и одредени здравствени ризици...

Четири замки кои одмагаат при успивање на бебето

Дознајте како можете да му дадете нежна поддршка на вашето бебе за лесно да заспие - секој ден. Бебето останува будно подолго Многу родители мислат...

Со годините се потешко се забременува, но жените кои подоцна родиле подобро ги воспитуваат...

Точно е дека со годините станува тешко да се забремени. Тоа е затоа што жените се раѓаат со фиксен број на јајце клетки кои...

НЕПЛОДНОСТА ЧЕСТО Е ТИВКА, НО ТЕЛОТО ДАВА СИГНАЛИ: Шест знаци на проблеми со плодноста...

Сакате да имате дете? Без разлика дали сакате да забремените сега или планирате да имате потомство во иднина, сигурно се прашувате дали ќе биде...

Гардијан: Пилула за рак на белите дробови го намалува ризикот од смрт за половина,...

Пилула земена еднаш дневно го намалува ризикот од смрт од рак на белите дробови за половина, според „возбудливите“ и „без преседан“ резултати од еднодецениско...

КОЛКУ ВРЕМЕ ДЕЦАТА СМЕАТ ДА ПОМИНУВААТ ПРЕД ЕКРАН? Судејќи според препораките на експертите, речиси...

Да се ​​биде пред екраните е наше секојдневие и, како што слушаме од многу родители, извор на повеќето конфликти или несогласувања во многу семејства....

РАЗБИЕНИ 7. НАЈГОЛЕМИ МИТОВИ ЗА ИСХРАНАТА НА ДЕЦАТА: Дали шеќерот предизвикува кариес и детската...

Маслиновото масло е најздраво, спанаќот е богат со железо, тоа го тврди дури и Попај. Што од ова е точно? Разбивме некои од најголемите...

Должината на менструалниот циклус поврзана со исходите на кардиоваскуларни болести

Долгите и кратки должини (траења) на менструалниот циклус се поврзани со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести и атријална фибрилација, укажуваат резултатите од неодамна објавеното...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со сос од мед и сенф

Потребно: 4 пилешки копани со каракопан 2 лажици маслиново масло 2 лажици сенф 2 лажици мед Сол Црн пипер Подготовка: Загрејте ја грил тавата или...
error: