дома тагови тинитус

Ознака: тинитус

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА ДЕТЕТО НЕ СЛУША: Педијатрите ги посочуваат главните симптоми

Како да се препознае губење на слухот кај детето? Имајќи предвид дека детето е сè уште мало и не знае да препознае дека не слуша, понекогаш препознавањето на какви било проблеми...

ПАРАЛИЗА НА ЕДНА СТРАНА НА ЛИЦЕТО: Што е Ремзи Хантов синдром од кој страда...

Поп ѕвездата Џастин Бибер соопшти дека неговото лице е делумно парализирано од вирусна состојба наречена Ремзи Хантов синдром, предизвикан од варичела-зостер, вирусот кој исто така предизвикува овчи сипаници и херпес зостер. Ремзи...

КАРАКТЕРИСТИКИ НА НАЈЧЕСТИТЕ ПОСТ-КОВИД СИМПТОМИ И НАРУШУВАЊА

♦♦♦♦♦♦♦ ПИШУВААТ: Драгана Бислимовска 1,2, Миле Босилковски 2,3, Јордан Минов 1,2, Драган Мијакоски 1,2, Сашо Столески 1,2 1. ЈЗУ Институт за медицина на трудот на РСМ - Скопје, СЗО колаборативен центар 2. Медицински факултет, Универзитет...

ВРТОГЛАВИЦА И ПРОБЛЕМИ СО РАМНОТЕЖАТА: Вирусот SARS-CoV-2 може да го инфицира внатрешното уво

Голем број пациенти кои го прележале Ковид-19 пријавиле симптоми кои укажуваат дека коронавирусот влијаел и на нивните уши и слух. Некои од тие симптоми вклучуваат губење на слухот и зуење во...

Истражување: И пациентите кои не биле хоспитализирани имаат долгорочни последици од Ковид-19

Истражувачите од Northwestern University Feinberg School of Medicine откриле многу докази за когнитивна дисфункција кај повеќе пациенти кои со месеци имале симптоми на Ковид-19, а не биле хоспитализирани. Најчестите симптоми биле мозочна...

ГУБЕЊЕ НА СЛУХОТ, ЗУЕЊЕ ВО УШИТЕ И ВРТОГЛАВИЦА – поврзани со Ковид-19

Студија спроведена од научниците од Универзитетот во Манчестер и од Центарот за биомедицински истражувања (BRC) сугерира дека Ковид-19 е поврзан со губење на слухот, зуење во ушите и вртоглавица. Најчести симптоми биле...

COVID-19 може да предизвика или да го влоши веќе постоечкото зуење во ушите

Во истражувањето биле користени податоци собрани од 3.100 испитаници од 48 земји, а истражувачите дошле и до сознанија дека кај 40% од луѓето кои претходно страдале од тинитус, по инфекцијата со...

Најнови вести

Експертите откриваат колку долго жените треба да дојат

Прашањето кое секоја мајка си го поставила барем еднаш е колку долго треба да дои. Препораката на Светската здравствена организација е детето да се...

Која е главната грешка што ја прават родителите кои практикуваат нежно родителство со децата

Нежното родителство е метод на воспитување што се потпира на емпатија, разбирање и почит. Во својата нова книга „5-те принципи на родителството“, психологот Ализа...

Мал, а најважен гест на родителите кој влијае на психофизичкиот развој на детето

Кога се гушкаме, зборови не се потребни, а преку тој магичен момент можеме да пренесеме безброј емоции. Прегратката е универзалниот јазик на љубовта што...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мафини од јајца и кобасици 

Потребно: 6 јајца 1/2 чаша млеко 1/4 чаша стопен путер 1 чаша брашно 1 лажичка прашок за печиво 1/2 лажичка сол 1/4 лажичка црн...

СПОРЕД НАУЧНИЦИТЕ: Породувањето е потешко и понапорно за телото од маратон!

Мајки, ако размислувате да почнете да се занимавате со трчање, научниците тврдат дека жените кои родиле, без проблем би можеле да истрчаат маратон. Ново истражување на Универзитетот...

Што треба да се дезинфицира кога се во прашање бебињата

Малите бебиња, односно доенчињата, но и децата општо, колку и да се слатки, се вистински мали „магнети“ за бактерии. Тие сакаат да допираат сè,...

Строгите родители почесто имаат дебели деца

Строгите родители имаат поголеми шанси нивното дете да биде подебело од оние родители кои се цврсти во воспитувањето, но праведни и покажуваат емоции, открива...

Корисни стратегии кои ќе им помогнат на родителите да ги научат децата безбедно да...

Денес повеќето деца се активни на социјалните мрежи. Она што родителите можат да го направат е да ги научат своите деца како да ги...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Хранлив појадок готов за 10 минути

Потребно: 1 шолја сварена киноа (ладна) 1/2 шолја боровинки 1 банана (исечена на кругови) 2 лажици путер од кикирики Бадемово млеко по желба Подготовка: Сварете ја киноата според упатството...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Пет едноставни начини да им покажеме на децата дека ги сакаме

Зборовите „те сакам“ не се секогаш единствениот начин да се изрази љубовта. Понекогаш делата зборуваат погласно од зборовите и создаваат подлабока врска и ги...

Фрази што може да му ги кажете на детето кога е луто и вознемирено

Децата ќе бидат вознемирени од различни ситуации додека растат. Некои ќе изгледаат оправдани за родителите, додека други можеби не. Сепак, без разлика дали се оправдани...

Малите деца го истражуваат светот ставајќи предмети во уста: КАКО ДА СПРЕЧИТЕ ДЕТЕТО ДА...

Децата, особено оние на возраст од 1 до 5 години, често ставаат предмети во устата. Ова е нормален дел од тоа како тие го...

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...
error: