дома тагови тирамису

Ознака: тирамису

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Наједноставен рецепт за тирамису

Потребно: 24 пишкоти 1 ½ шолја силно црно кафе (разладено) 250 гр маскарпоне ½ шолја шеќер 1 шолја изматена слатка павлака 1 лажичка екстракт од ванила 2 лажици какао во прав...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзо тирамису

Потребно: 16 пишкоти 60гр чоколадни бисквити 250гр маскарпоне 250мл слатка павлака 1 лажица мед 1 шолја инстант кафе Арома на рум Какао во прав Подготовка: Пенасто изматете ги маскарпонето и медот. Измиксирајте...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тирамису без јајца

Потребно: 200гр пишкоти 250гр марскапоне 300мл слатка павлака 50гр шеќер во прав 200мл црно кафе 50мл рум Какао Подготовка: Маскарпонето и шеќерот во прав убаво изматете ги со миксер. Слатката павлака изматете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ТИРАМИСУ – Највкусната верзија на познатиот италијански колач

Потребно: 2 пакувања пишкоти 3 жолчки 150гр шеќер 500гр маскарпоне 1л слатка павлака 200гр бело чоколадо 200мл кафе (по ваш избор) 1 лажичка рум Чоколадо по прав Подготовка: Земете мала количина од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзо тирамису

Потребно: 250мл слатка павлака 200гр маскарпоне 50гр шеќер 1 мала лажичка екстракт од ванила 1 лажица ликер (по вкус) 250-300мл инстант црно кафе 1 пакување пишкоти Какао во прав Подготовка: Изматете ја...

Најнови вести

Корисни стратегии кои ќе им помогнат на родителите да ги научат децата безбедно да...

Денес повеќето деца се активни на социјалните мрежи. Она што родителите можат да го направат е да ги научат своите деца како да ги...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Хранлив појадок готов за 10 минути

Потребно: 1 шолја сварена киноа (ладна) 1/2 шолја боровинки 1 банана (исечена на кругови) 2 лажици путер од кикирики Бадемово млеко по желба Подготовка: Сварете ја киноата според упатството...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Пет едноставни начини да им покажеме на децата дека ги сакаме

Зборовите „те сакам“ не се секогаш единствениот начин да се изрази љубовта. Понекогаш делата зборуваат погласно од зборовите и создаваат подлабока врска и ги...

Фрази што може да му ги кажете на детето кога е луто и вознемирено

Децата ќе бидат вознемирени од различни ситуации додека растат. Некои ќе изгледаат оправдани за родителите, додека други можеби не. Сепак, без разлика дали се оправдани...

Малите деца го истражуваат светот ставајќи предмети во уста: КАКО ДА СПРЕЧИТЕ ДЕТЕТО ДА...

Децата, особено оние на возраст од 1 до 5 години, често ставаат предмети во устата. Ова е нормален дел од тоа како тие го...

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...
error: