дома тагови трансплантација

Ознака: трансплантација

ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА МАТКА ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА, НАДЕЖ ЗА МНОГУ ЖЕНИ: Мајка (40) на...

Првата трансплантација на матка во Велика Британија претставува огромен пробив за илјадници Британки кои инаку не би можеле да родат. 40-годишната донорка, која веќе има две деца, несебичниот подарок и го подари...

Мистериозниот хепатитис со шокантна брзина предизвика хаос во организмот на здраво дете

Денот кога двегодишната Белин Шваб е однесена на операција за трансплантација на црн дроб, нејзината кожа била портокалова, а таа била во бунило од висока температура. “Изгледаше како очите повеќе да не...

СЕ УШТЕ Е МИСТЕРИЈА: ЦДЦ издаде ново предупредување за детскиот хепатитис откако пет деца...

Ново предупредување за хепатитис кај децата беше издадено од Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) во средата, кажувајќи им на лекарите да земат примероци од црниот дроб од...

АЛАРМАНТЕН БРОЈ НА СЛУЧАИ: Мистериозната епидемија на хепатитис кај децата зема замав: Едно дете...

Едно дете починало, а на 17 им била потребна трансплантација на црн дроб поради мистериозна глобална епидемија на хепатитис. Светската здравствена организација соопшти дека добила извештаи за најмалку 169 случаи на...

ДОЦ. Д-Р МАЈА МОЈСОВА-МИЈОВСКА НОМИНИРАНА ЗА ЕВРОПСКА ЖЕНА НА ГОДИНАТА: Да ја поддржиме единствената...

Гласањето за 2022 Европска жена на годината започна вчера и ќе трае до 7 март. Поддршка за доц. д-р Маја Мојсова-Мијовска може да дадете со гласање под објавата на ФБ профилот...

Доц. д-р Маја Мојсова-Мијовска: „НОВИНИ ВО АНЕСТЕЗИОЛОГИЈАТА 2021“ на едно место ќе ги собере...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Постои голем недостиг на анестезиолози кај нас, но и во светот. Очигледно оваа професија не е многу атрактивна поради својата крајно тешка специјализација, за жал пандемијата покажа колку вистински се...

Проф. д-р Оливер Станков: Акцентот на Балканскиот симпозиум на уролози ќе биде ставен на...

Во претстојниот викенд (15 и 16 мај) не очекува многу значаен стручен настан кој на едно место и со една цел ќе ја обедини балканската елита на уролози, кои ќе бидат...

СЕ ОДБЕЛЕЖУВА СВЕТСКИОТ ДЕН НА БУБРЕГОТ: Најголем дел од луѓето немаат симптоми се додека...

Секој втор четврток во март се одбележува Светскиот ден на бубрегот во повеќе од 200 држави ширум светот ♦♦♦♦♦♦♦ Бубрежните болести не се толку ретки како што се мисли - дури едно од...

Интервју со Гордана Лолеска: Паднав во многу тешка депресија, плачев ден и ноќ… Очајот...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Алпорт синдромот предизвикува прекин на функција на бубрезите кај 50% од момчињата до 25-годишна возраст кои имаат предоминантна, Х-поврзана форма на Алпорт синдром, и 90% до 40 годишна возраст. Овие...

Најнови вести

ФАСЦИНАНТНО: Погледнете како се поместуваат органите за време на бременоста

Уф! Ако мислевте дека некој направил разместување на „мебелот“ во вашето тело за време на бременоста, сте биле 100 отсто во право. Оваа неверојатна анимација...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лажен киндер пингвин колач

Потребно: 4 јајца 3 лажици какао во прав 1 лажица пченкарен скроб 2 лажички стевиа За полнење: 350 гр свежо сирење 100 мл јогурт ...

ВРЕМЕ Е: Кога детето е подготвено за сопствено креветче?

Откако со месеци или години, спие со вас, било во неговото креветче покрај вашиот брачен кревет или со вас во вашиот кревет, преместувањето на...

САКАТЕ ДА ПОРАСНЕТЕ САМОУВЕРЕНИ, СРЕЌНИ ДЕЦА? Овие четири работи можат да помогнат

Самодовербата и самопочитта се вбројуваат помеѓу најубавите особини што можеме да ги поседуваме. Но, ако не научиме како да бидеме самоуверени на млада возраст,...

ГНОЈНА АНГИНА КАЈ ДЕЦАТА: Најчесто се јавува ненадејно, придружена е со покачена температура и...

Можеби вашето дете е премногу мало за да ви каже дека го боли грлото, но ако се сомневате дека причината за неговото лошо расположение...

12-годишно девојче предава математика на студенти

Дванаесетгодишната Гу стана вирална поради нејзинoто извонредно знаење математика. Решава сложени задачи кои им се даваат на студентите на факултетите. Гу е во основно училиште,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиквички во сос од јогурт

Потребно: 2 тиквички 2 чешниња лук 1 кромид 1 пиперка 1 лута пиперка 1 чаша грчки јогурт Млад кромид 1 китка копар 100 гр...

ПРВИ ТРИ ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ: Педијатрите откриле која храна е најважна за мозокот на...

Она што децата го јадат, може да влијае на развојот на важни структури и врски во мозокот. За да им помогнат на родителите да...

СПОРЕД СТРУЧЊАЦИТЕ: Знаци дека сте подобар родител отколку што мислите

Повеќето родители даваат се од себе кога станува збор за воспитувањето. Сепак, понекогаш може да се чувствуваме како ништо што правиме да не е...

МЕСЕЧАРЕЊЕ (ОДЕЊЕ ВО СОН) КАЈ ДЕЦАТА: Кога е време да се јавите на лекар?

Одењето во сон е многу честа појава кај децата. Повеќето деца кои одат во сон го прават тоа само повремено и го надминуваат до...

МАМА ДОЗВОЛУВА, НО ТАТО НЕ: Што да правите кога методите на воспитување на вашиот...

Најчеста причина за расправии меѓу родителите е тоа што тие биле различно воспитувани, имаат различни ставови за одредени прашања и сметаат дека единствено таквите...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Пет начини на кои родителите можат да пораснат посреќни деца

Повеќето родители сакаат да одгледаат среќни деца. Меѓутоа, понекогаш можеби не сме сигурни кои навики можат позитивно или негативно да влијаат на менталната благосостојба...

НЕ ГО ТЕШЕТЕ ДЕТЕТО КОГА СЕ ЖАЛИ ДЕКА ВО НЕШТО Е ЛОШО: Самодовербата се...

Кога нашите деца се постари, ние обично ја дефинираме самодовербата како верување во себе, а не следење на толпата. А сепак, кога нашите деца...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна пита со јаболки

Потребно: За тестото: 200 гр брашно 1/2 лажичка сол 2 лажички прашок за печиво 2 јајца 1 лажичка екстракт од ванила 85 гр несолен путер ...

Три вообичаени однесувања на токсичните родители

Токсичните родители често покажуваат недостаток на емпатија и поддршка кон своите деца. Тие исто така може да користат емоционална манипулација или контрола за да...
error: