дома тагови тромби

Ознака: тромби

Епидемиолог: Ризикот од згрутчување на крвта е многу поголем кај заболените од Ковид-19 отколку...

Опасноста од згрутчување на крвта кај луѓето заболени со Ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, вели водечкиот словенечки епидемиолог Матеја Логар, кој го предводи стручниот совет на...

Лекарите предупредуваат: 8 знаци на згрутчување на крвта кои не треба никогаш да ги...

Згрутчувањето на крвта може да значи големи проблеми, особено ако се појави во длабоките вени во близина на вашите мускули. „Кога тромбите ќе се создадат длабоко во системот, можат да бидат болни...

Поради ретко пореметување на крвта: Америка ја запира вакцинацијата со „Џонсон и Џонсон“, една...

Американските здравствени агенции денеска повикаа на итно запирање на вакцинацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ откако шест лица во САД, по вакцинирањето добиле редок несакан ефект на згрутчување на крвта,...

Компликациите може да се избегнат ако навреме се открие тромбот: КАКО ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕТЕ...

Згрутчувањата на крвта се исклучително ретки, но сериозни несакани ефекти од вакцината на АстраЗенека против Ковид-19, објавија регулаторите. Придобивките од вакцината на АстраЗенека и понатаму се поголеми од ризиците, се вели во...

Вакцината на АстраЗенека и појавата на тромби се поврзани, потврди официјален претставник на ЕМА

(ОБНОВЕНО) Демант од ЕМА: Сè уште не е донесен заклучок, анализите се во тек Европската агенција за лекови (ЕМА) демантираше дека е веќе воспоставена каузална врска помеѓу вакцината на Оксфорд/АстраЗенека и редок синдром...

Зошто германскиот Комитет за вакцинација ја СТОПИРАШЕ употребата на вакцината на АстраЗенека кај лица...

Германските експерти за вакцини препорачаа вакцината против Ковид-19 на АстраЗенека да се дава само на лица над 60 години ♦♦♦♦♦♦♦ Германскиот комитет за вакцинација STIKO издаде препорака вакцината против Ковид-19 на АстраЗенека да...

Шпанија им се придружи на Германија, Франција и Италија во стопирање на вакцинацијата против...

Шпанија денес им се придружи на Германија, Франција и Италија во стопирање на употребата на вакцината на „АстраЗенека“ како одговор на мал број на луѓе низ Европа кои страдаат од тромби,...

Симптоми на тромб кои бараат итно јавување на лекар: Тромбите обично се појавуваат во...

Неодамнешните, и сè уште непотврдени случаи на згрутчување на крвта по примање на вакцината на „АстраЗенека“ не потсетија колку тромбите можат да бидат опасни. Затоа е многу важно да знаеме како...

Д-р Невенка Пискач-Живковиќ: Имаме неочекувано голем број на пациенти со долг Ковид

Најголем број од пациентите се жалат на два главни симптоми, а тоа се диспнеја или субјективно чувство на недостаток на воздух и хронична главоболка, нарушена концентрација Раководителката на Респираторниот центар на КБ...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кокос рафаело коцки

Потребно: 5 јајца 300гр шеќер + 5 лажици 150гр брашно + 5 лажици 150гр кокос + уште малку за наросување ½л млеко + 2...

Кои симптоми на депресија кај детето не смеете да ги “премижите“

На депресијата, или најгалопирачката модерна болест, не се имуни ниту децата. Иако за еден родител е тешко да поверува дека и неговото дете може...

Дали долготрајните симптоми на КОВИД-19 се почести кај жените?

Ново истражување покажало дека околу 75 проценти од пациентите кои се жалеле на долготрајни симптоми на КОВИД-19, биле жени, што укажува на врската помеѓу...

М-р Нермин Теловска: Кога и дали е потребна посета на логопед?

ПИШУВА: М-р Нермин Теловска, магистер по логопедија, клинички специјалист за дисфлуентни нарушувања на говорот и специјалист за психо-моторна реедукација и релаксација ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна брокула што ја обожаваат и децата

Потребно: 500гр брокула ¼ л млеко 200гр рендан чедар (или друг кашкавал по желба) 4 лажици путер Подготовка: Брокулата разделете ја нејзини мали гранчиња и...

ОПАСНОСТ ОД ПРЕЈАДУВАЊЕ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто трудница не смее да јаде за двајца

Вообичаена претпоставка е дека жените за време на бременоста треба да јадат за двајца, но лекарите предупредуваат дека тоа може да доведе до гестациски...

Зошто кај младите мажи до 24 години се јавува воспаление на срцевиот мускул по...

Како што објави Центарот за контрола и превенција на болести на САД (CDC), тие и други здравствени регулатори го истражуваат прашањето за воспаленијата на...

Истражување: Дебелината го зголемува ризикот од пост-Ковид синдром

Во новата студија учествувале 2.800 пациенти кои биле следени повеќе од 6 месеци по заразувањето со коронавирусот, а резултатите се објавени во стручното списание...

КОЈА Е НАЈДОБРА: Британците ја испитуваат ефикасноста на третата доза на вакцината против Ковид-19

Во студијата се опфатени 180 волонтери постари од 30 години, кои веќе примиле две дози од вакцината против Ковид-19. Третата ќе ја добијат 10-12...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ем здраво ем брзо – Мафини од јаболка и круша

ПОТРЕБНО Е: 200 мл млеко 2 средни јајца 100 мл масло 100 гр кафеав шеќер 300 гр брашно Чајна лажичка мелен цимет 2 јаболка ...

Дали вашата ќерка се однесува како мала „шефица“? Еве 7 причини зошто е тоа...

Малите „шефици“ веруваат во себе и нема да дозволат мислењата на другите да влијаат на нивната самодоверба. Нивната силна доминација им овозможува никогаш да...

Средствата за дезинфекција може да остават и лоши последици на здравјето – знаете ли...

Да, сите ги имаме низ цела куќа, канцеларија, автомобил, чанта. Но, постои голема шанса рацете да ви се суви и испукани. Овие средства, за...

Спреј наместо игла: Русите ќе ги вакцинираат децата против коронавирус преку спреј за нос

Русија тестираше аеросолна форма на својата вакцина против КОВИД-19, која е погодна за деца на возраст од 8 до 12 години, а новиот производ,...

Главоболка? Воспалено грло? Обрнeте внимание на новите најчести симптоми на КОВИД-19

Луѓето со Ковид-19 сега пријавуваат главоболка и болка во грлото како најчести симптоми на болеста Истражувачите сметаат дека индискиот сој може да е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колачите на Фиби од Пријатели

Потребно: Количината е доволна за 16 парчиња бисквити 200гр путер 300гр брашно 100гр шеќер 200гр кафеав шеќер 2 јајца 1 жолчка 1 лажичка екстракт од...
error: