дома тагови ЦДЦ

Ознака: ЦДЦ

ДВЕ ДЕЦА ВО САД ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ СО МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ: Преносот на вирусот кај децата може...

Две деца се дијагностицирани со мајмунски сипаници во САД, објавија федералните здравствени власти. Едниот случај е мало дете, тодлер кое е жител на Калифорнија, а другиот е новороденче кое не е жител...

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ЦДЦ: Во САД се појави вирус опасен за бебињата

Здравствените работници од неколку американски држави пријавиле појава на вирус кој може да биде опасен за доенчиња помлади од 3 месеци, а кој може да предизвика напади (конвулзии), менингитис и други...

КОВИД-19 И ЛЕТО: Сега или наесен – експертите објаснуваат кога е подобро да ставите...

Се чини дека комбинирана вакцина ќе биде достапна наесен за да обезбеди дополнителна заштита од варијантите на омикрон. Тоа е она што го откриваат од Модерна и изгледа дека таа вакцина ќе...

АКО ИМАТЕ ОМИКРОН, еве кога започнуваат симптомите

Омикрон продолжува да се шири брзо, а за нешто помалку од три месеци, оваа варијанта на коронавирус зарази милиони луѓе. Светската здравствена организација на Твитер напиша: „Откако омикрон првпат беше идентификуван...

Светот е во опасност од нова епидемија на сипаници

Ризикот од епидемија на мали сипаници (морбили) е висок откако повеќе од 22 милиони бебиња ја пропуштиле првата доза од вакцината за време на пандемијата на коронавирус, предупредија од Светската здравствена...

Од научен аспект: Колкав имунитет имате ако сте прележале Ковид-19 и каков е во...

Новата студија на Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) дава одговор на прашањето на кое научниците се обидуваат да одговорат уште од почетокот на пандемијата: колкав имунитет има...

Ова се несаканите ефекти кои се јавуваат по третата доза на вакцината против Ковид-19

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ги објави резултатите од студијата која ги истражуваше несаканите ефекти по третата доза на вакцината против Ковид-19. Во истражувањето учествувале 306 луѓе...

ЦДЦ со нови упатства: Може да се вакцинирате ИСТОВРЕМЕНО против Ковид-19 и грип

Вакцинирањето со двете вакцини истовремено е безбедно, според упатствата на Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) Сите знаеме колку е важно да се вакцинирате против Ковид-19, но со доаѓање...

Ковид-19: Невакцинираните луѓе имаат 11 пати поголема веројатност од смртен исход од болеста

Шефицата на службата за јавно здравје на Израел, Шерон Алрој-Преис, изјави дека повеќето од најтешките пациенти во таа земја кои страдаат од Ковид-19 не се вакцинирани, и дека речиси секој што...

КАКО ДА СЕ СПРЕЧИ ШИРЕЊЕТО НА SARS-COV-2 КАЈ ДЕЦАТА: Подеднакво важно е што прават...

Може ли да помогнат вакцините против Ковид-19 за деца? ЦДЦ во моментов препорачува вакцини против Ковид-19 за секој кој е на возраст над 12 години. Овој совет дојде откако „Фајзер“ објави дека...

Најнови вести

ЖИВОТ ВО МАЈЧИНИОТ СТОМАК: Кои движења на бебето се нормални, а кои не

Вообичаено помеѓу 20. и 24. недела, почнуваат да се чувствуваат феталните движења. Жени кои се претходно веќе родиле, обично тие движења почнуваат порано да...

Како бебето кажува дека ја сака мама

Бебињата имаат свој начин на покажување на љубовта кон мајките и се изразуваат низ ситни работи кои се јасно видливи. Ако вашето бебе престанува...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки со тиквици и пармезан

Потребно: 3 јајца 350мл млеко 100мл минерална вода 1 тиквица (средна големина) 50гр растопен путер 250гр брашно Сол Црн пипер Пармезан за наросување Подготовка: Излупете...

КРОНОВА БОЛЕСТ: Причина, симптоми и што да направите кога ќе се појави кај детето?

Кроновата болест е хронично воспаление на цревниот ѕид, односно воспаление на дигестивниот тракт и може да го зафати целиот дигестивен тракт од устата до...

Ковид-19 носи поголем ризик од психоза, деменција и мозочна магла дури и две години...

Оние кои прележале Ковид-19 се соочуваат со поголем ризик да развијат невролошки и психијатриски проблеми како психоза, деменција и мозочна магла дури и две...

НЕ СЕ СВЕСНИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН: Многумина заразени со корона мислат дека...

Истражувањето спроведено во медицинскиот центар „Cedars-Sinai“ во Лос Анџелес покажува дека 56% од луѓето заразени со омикрон варијантата на коронавирус имале толку благи симптоми...

АКО СТЕ НЕТРПЕЛИВИ: Три рани знаци кои откриваат дека сте можеби бремени уште пред...

Откако вие и вашиот партнер ќе одлучите дека е време за бебе, низ главата почнува да ви се врти прашањето: „Дали сум сега можеби...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа со куркума и зеленчук

Потребно: 500гр карфиол 500гр компири 1 црвен кромид 1 чешне лук 800мл зеленчуков бујон 50гр сланина 4 лажици маслиново масло 50гр путер 1 лажичка...

Зошто со едно од децата секогаш имате посложен однос и почесто се расправате?

Во секое семејство е сосема нормално да се појават несогласувања и расправии. Сепак, дали некогаш сте се запрашале зошто со едно од своите деца...

РАЗВОЈ НА БЕБЕТО ВО ПРВАТА ГОДИНА: На овој начин може да влијаете на детската...

Веднаш по раѓањето, можете значајно да влијаете на развојот на мозокот на вашето бебе. Ова се неколку едноставни начини со помош на кои тоа...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити ...

Пет најчести добронамерни родителски грешки

Кои се најчестите грешки кои родителите го прават, а кои всушност би можело да го повредат детското ментално и физичко здравје на подолги патеки? Ова...

ВРЕМЕ СО БЕБЕТО: Како секојдневните моменти да ги направите време за поврзување

Поврзете се со бебето, покажете му колку го сакате и животот ќе ви биде полесен и поубав. Ќе имате среќно и мирно бебе, а...
error: