дома тагови учење

Ознака: учење

ДАЈТЕ ИМ МОЖНОСТ ДА НАУЧАТ: Кои вештини треба да ги совлада детето до шестата...

Многу родители ги потценуваат капацитетите на своите деца, а различни истражувања потврдуваат дека единствената разлика меѓу децата и возрасните е животното искуство. Децата можат да направат толку многу ако им се...

СЕ БЛИЖИ “ЛИГАВАТА“ СЕЗОНА: Како да го научите детето да издува нос?

Сезоната на настинки и есенски вируси е пред врата, па затоа навреме снабдете се со физиолошки раствор во случај на затнати или растечени носиња. Запомнете дека дури и децата со нормален...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Невролошките дисфункции како еден од факторите за отежнато читање и...

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦   Кај повеќето деца кои имаат повреда на мозокот се јавуваат симптоми на отежнато совладување на...

Како да го научите детето да гледа на часовник?

Децата не го разбираат концептот на бројки, а при пресметување на времето се се сведува токму на бројки. Се почнува од нула, наместо бројот еден, часот има 60 минути, секоја минута...

Како да го научите детето да ја “користи својата глава“

Секој родител најмногу го боли кога гледа други деца како “управуваат“ и манипулираат со нивните деца. Често ќе слушнете мајка кога му вели на детето “Мисли само со својата глава, вклучи...

ЗОШТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА СИ ИГРА? На овие начини влијае на правилен развој, а...

Научниците велат – играта е работа за децата и тоа е навистина така. Низ игра децата учат за светот, за себе и за останатите луѓе. Таа е важен дел од здравиот...

М-р Нермин Теловска: Порака за наставниците на Меѓународниот ден на свесноста за пелтечењето –...

ПИШУВА: М-р Нермин Теловска специјалист за дисфлуентни нарушувања на говорот  ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух, говор и глас - Скопје  ♦♦♦♦♦♦♦ 22 Октомври е Меѓународен ден на свесноста за пелтечењето. Тоа, варијабилно и се уште...

МЕТОДА ШТО СЕКОГАШ УСПЕВА: Како детето најлесно да научи лекција

Доколку забележите дека вашето дете има проблем со совладување на теоретското градиво од било кој предмет во училиште, оти не го разбира текстот или има проблем да ја задржи концентрацијата, задолжително...

УЧИЛИШТЕТО ЗАПОЧНА, А ВИЕ СТЕ ИЗГУБЕНИ ВО ОБРСКИТЕ? Ова се неколку корисни совети

Почетокот на учебната година е стресен период и за децата и за родителите. Посебна трема ги фаќа оние најмладите што штотуку тргнаа во прво одделение во основно училиште, но и тинејџерите...

УЧИЛИШНАТА ГОДИНА ШТОТУКУ ПОЧНА, А ДЕТЕТО ИМА НЕДОСТАТОК НА МОТИВАЦИЈА ЗА УЧЕЊЕ: Зошто се...

Мотивацијата е диспозиција на личноста која поттикнува и насочува одредено однесување. Подрзабира постојана желба за оствраување на одредена цел, но и подготвеност да на патот кон тоа се вложи неопходниот напор....

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: