дома тагови УНИЦЕФ

Ознака: УНИЦЕФ

СВЕТСКА НЕДЕЛА НА ДОЕЊЕ 1-7 АВГУСТ: Жените не треба да избираат помеѓу доењето на...

„Да го овозможеме доењето! Да им помогнеме на вработените родители!“, е мотото под кое Светската асоцијација за доење (WABA) ја одбележува Светската недела за доење, која трае од 1 до 7...
video

ВАШ ПЕДИЈАТАР ПОДКАСТ СО ПРОФ. Д-Р КАТАРИНА СТАВРИЌ, СПЕЦИЈАЛИСТ ПЕДИЈАТАР-ИМУНОЛОГ: Имунолошки аспекти на доењето

Започнување на доењето во првиот час по раѓањето, ексклузивно доење во првите шест месеци и продолжување на доењето две или повеќе години заедно со безбедна и соодветна дополнителна исхрана, се препораките...

Менталното здравје е „тивка“ епидемија после ковид-пандемијата, особено за децата и младите

За менталното здравје како тема се почесто се разговара и на глобално ниво бидејќи вообичаените проблеми со менталното здравје како што се депресијата и анксиозноста, се сметаат за една од водечките...

Експертите алармираат: Децата се помалку ги примаат редовните вакцини

Водечките експерти за детско здравје алармираат поради намаленото користење на рутински вакцини за детството, откако новите пресметки покажаа дека десетици милиони пропуштиле вакцини кои спасуваат животи во последниве години. УНИЦЕФ пресметал дека...

СВЕТСКА НЕДЕЛА НА ДОЕЊЕ (1-7 АВГУСТ): Мајчиното млеко е идеална храна за доенчињата –...

Светската недела на доење (WBW) е глобална кампања за подигање на свеста и преземање акција на теми поврзани со доењето. Светската недела на доење започна со одбележување во 1992 година, со...

МЗ, СЗО и УНИЦЕФ со заедничко соопштение по повод Европската недела на имунизација: ОПФАТОТ...

Европската недела на имунизација, што секоја година традиционално се одбележува од 24 до 30 април е поволен момент да размислиме за важноста на вакцинацијата, како еден од темелите на функционален јавно...

Патриција Ди Џовани, претставничка на УНИЦЕФ: Ниските стапки на рутинска имунизација предизвикуваат загриженост дека...

Заеднички апел на Министерството за здравство, УНИЦЕФ и СЗО: ДА СЕ ДЕЛУВА ЗА ДА СЕ СПРЕЧИ МОЖНА ЗАРАЗА СО МОРБИЛИ „Иако најновите стапки, од 2021 година, ветуваат подобрувања во споредба со 2020 година,...

Проф. д-р Александра Грозданова: РЕДОВНАТА ИМУНИЗАЦИЈА НА ДЕЦАТА НЕ ТРЕБА ДА СЕ ЗАНЕМАРУВА ПОРАДИ...

ПИШУВА: Проф. д-р Александра Грозданова Национален координатор за имунизација и професорка на Фармацевтскиот факултет при УКИМ   Веќе две години светската пандемија од Ковид-19 влијае на нашите животи и комплетно го промени нормалниот тек на секојдневието....

Милиони деца ги пропуштиле редовните вакцинации поради пандемијата на коронавирус

Околу 23 милиони деца ги пропуштиле рутинските вакцинации против детски болести, вклучувајќи дифтерија, тетанус и пертусис, во 2020 година поради пандемијата на коронавирус, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО) и...

Патриција Ди Џовани, претставничка на УНИЦЕФ: Децата не се лицето на оваа пандемија, но...

„Децата не се лицето на оваа пандемија, но тие се меѓу нејзините најголеми жртви. По повеќе од една година ограничувања во движењето, празни училници, нарушени услуги, загуби на семејна егзистенција, животот...

Најнови вести

ШТО СОВЕТУВААТ ЕКСПЕРТИТЕ: Како на детето да му олесните без солзи да си оди...

Напуштањето на паркот, односно одењето дома по играње, знае да биде многу трауматично искуство за повеќето деца, но многу често и за родителите кои...

ПРЕД ДА ИЗБЕРЕТЕ НАТПРЕВАРУВАЧКИ СПОРТ: Не го пропуштајте овој преглед, тој може да го...

Фактот дека ненадејниот срцев застој е водечка причина за смрт кај младите спортисти изгледа нелогично и го поставува очигледното прашање: Зошто најмладите, најспремните и...

4 совети кои би можеле да помогнат детето полесно да се одвикне од цуцла

Процесот на одвикнување од цуцла не е воопшто едноставен и за детето и за неговите родители. Како што објаснуваат психолозите, постојат одредени совети кои...

ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ НАЧИНИ НА УЧЕЊЕ ПОДОБРИ ОД КОМПЈУТЕРИТЕ: Шведска ги враќа книгите и вежбањето ракопис...

Малите Швеѓани во училиштата повторно ќе читаат повеќе книги, ќе читаат тивко и ќе вежбаат ракопис, а помалку ќе работат на таблети и ќе...

МОЈАТА ЌЕРКА ОДБИВА ДА ПИШУВА ДОМАШНИ ЗАДАЧИ, ЈА ТЕРАВ ДА СЕДИ ДО ДОЦНА НАД...

„Мојата ќерка е второ одделение, а еден од најголемите предизвици во моментов е тоа што не сака да си ги пишува домашните задачи. Ја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Банана мафини со чоколадо

Потребно: 2 големи банани 1/2 чаша путер од кикирики 2 јајца 2 лажици јаворов сируп или мед 2/3 чаша бадемово млеко 1 лажичка екстракт...

Еве во која земја родителите најмалку се грижат нивните деца да имаат добри манири

Да имате добро воспитани деца често е една од ставките на списокот со желби на родителите. Но, не сите мислат дека тоа е една...

РЕГУЛИРАЊЕТО НА ЕМОЦИИТЕ НЕ Е ВООПШТО ЛЕСНО: Што да направите кога детето ќе ве...

Децата ни поттикнуваат болки од најскриените места и ги извлекуваат на површина речиси секојдневно. Обично кога се чувствуваме вознемирени поради нешто што детето го...

Мајка открива рани симптоми кои довеле до дијагноза на аутизам на нејзината ќерка

Како што пишува клиниката „Мајо“, аутизмот е невроразвојно нарушување кое се јавува во раното детство и трае цел живот. Нарушувањето од аутистичен спектар е...

Девет едноставни начини да го смирите детето без користење на мали екрани

Тантрумите, односно детските изливи на бес, можат да бидат исклучително предизвикувачки. Како за децата, така и за родителите. Во овие ситуации, некои родители посегнуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Плескавици од тиквици и ориз

Потребно: 200 гр ориз 1 тиквичка 1 кромид 1 китка копар 1 јајце 1 лажичка слатка мелена пиперка Подготовка: Оризот измијте го, па варете го...

Која грешка родителите најчесто ја прават кога им поставуваат граници на децата

Поставувањето граници е многу важно во воспитувањето на детето, а со тоа се согласува и клиничкиот психолог Беки Кенеди. Таа вели дека постои една...

Пет најчести причини за губење на апетитот кај децата

Губењето на апетитот кај децата може да ги загрижи повеќето родители. Меѓутоа, тоа е доста честа појава, особено кога станува збор за деца на...

ЗАШТИТЕТЕ ГИ ДЕЦАТА СЕГА: Честата пневмонија или бронхитис пред седумгодишна возраст го зголемува ризикот...

Децата кои имаат редовни белодробни инфекции се изложени на поголем ризик од слип апнеја во подоцнежниот живот, покажува една студија. Децата чии родители пушат или...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Најголемата грешка што родителите ја прават при одвикнување од пелени

Многу родители знаат како да се соочат со притисоците на околината кога станува збор за одвикнување на детето од пелени. Имајќи предвид дека не...
error: