дома тагови ужина

Ознака: ужина

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сезонско беби овошно пире 

Потребно: 1 банана 1 јаболка 1 круша 1 стапче цимет 100мл течност (млеко или вода) Подготовка: Јаболкото и крушата ставете ги да се варат на пареа околу пет до 10 минути, а...

Кој е најдобар избор за вечерна ужина на детето

Како да ја испланирате вечерната ужина? Планирајте го оброкот најдоцна 45 минути пред легнувањето во кревет. На овој начин ќе бидете сигурни дека храната ќе спадне во детското стомаче, а ќе...

Нутриционистите советуваат: Децата да не излегуваат од дома без појадок, а на училиште да...

♦♦♦♦♦♦♦ Недоволна физичка активност, часови и часови поминати пред компјутер или ТВ, неправилна диета - пекарници и киосци за брза храна, грицки и слатки, газирани сокови се главните виновници за вишокот на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Енергетска ужина

Потребно: ½ шолја урми 1 шолја јаболка ½ шолја овесни снегулки ½ лажичка цимет Подготовка: Сите состојки ставете ги во блендер и направете густа смеса, од која ќе обликувате бомбици со...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени крушки

Потребно: 2-3 крушки (во зависност од количината која ви е потребна) 1 чаша јогурт Гранола или јаткасти плодови  Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Крушките убаво измијте ги, не ги лупете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини пици од француски леб

Потребно (за 4 лица): Француски леб 200гр пелати домати од конзерва или домашен сос од домати 100гр моцарела (или кашкавал или сирење по сопствен избор) 2 свежи домати 100гр пченка шеќерац...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Идеален детски шејк од овес и малини

Потребно: 115гр замрзнати малини 75мл јогурт 1 банана 40гр овесни снегулки 1 мала лажичка мед 100мл кокосова вода Подготовка: Во блендер или со помош на рачен блендер миксер, прво изблендирајте ги малини...

Ужина од дома – здрава навика

Со оглед на тоа дека децата на школска возраст се во развој, трошат многу енергија, како физичка, така и психичка, исхраната мора да го следи нивното темпо на живот, активности и...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа со куркума и зеленчук

Потребно: 500гр карфиол 500гр компири 1 црвен кромид 1 чешне лук 800мл зеленчуков бујон 50гр сланина 4 лажици маслиново масло 50гр путер 1 лажичка...

Зошто со едно од децата секогаш имате посложен однос и почесто се расправате?

Во секое семејство е сосема нормално да се појават несогласувања и расправии. Сепак, дали некогаш сте се запрашале зошто со едно од своите деца...

РАЗВОЈ НА БЕБЕТО ВО ПРВАТА ГОДИНА: На овој начин може да влијаете на детската...

Веднаш по раѓањето, можете значајно да влијаете на развојот на мозокот на вашето бебе. Ова се неколку едноставни начини со помош на кои тоа...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити ...

Пет најчести добронамерни родителски грешки

Кои се најчестите грешки кои родителите го прават, а кои всушност би можело да го повредат детското ментално и физичко здравје на подолги патеки? Ова...

ВРЕМЕ СО БЕБЕТО: Како секојдневните моменти да ги направите време за поврзување

Поврзете се со бебето, покажете му колку го сакате и животот ќе ви биде полесен и поубав. Ќе имате среќно и мирно бебе, а...

И тоа постои: Итна помош за бебиња кои плачат, спас за исцрпените родители

Откако Дара Филдс на Твитер објави дека во Берлин има итна служба за бебиња кои плачат, не е тешко да се заклучи зошто многумина...

ДОБРА ВЕСТ ОД БРИТАНСКИ ИМУНОЛОГ: Еве кога короната ќе се смири и ќе стане...

„Добрата вест е што вирусот не може да продолжи да се развива со сегашната брзина во обид да ги заобиколи вакцините и заштитата стекната...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко во сос од зеленчук

Потребно: 1 кромид 800гр бело пилешко месо 1 модар патлиџан 1 тиквица 300гр свежи шампињони 500мл павлака за готвење Сол Бибер Оригано Подготовка: Пилешкото пропржете...

Што е најважно за здрава и негувана кожа на бебето

Веднаш штом се забележат први чудни дамки или појави на кожата, се создаваат немир и бројни прашања кои се вртат низ главата на секој...

КАКО ПОДОБРО ДА КОМУНИЦИРАТЕ СО БЕБЕТО: Секогаш реагирајте и бидете “детектив“

Внимателно гледајте го своето дете, следете што ви зборува со неговото тело и изрази на лицето. Децата на тој начин го изразуваат она што...

Коронавирусот може да ги уништи мозочните клетки, а научниците откриваат како

Нова студија го обезбедува досега најубедливиот доказ дека вирусот САРС-КоВ-2 навлегува во човечкиот мозок, каде што ги инфицира клетките наречени астроцити, кои обезбедуваат метаболичка...

Училишен психолог: Што треба да се прави со првачињата во последните денови пред поаѓање...

Училишниот психолог Бранка Тисма за РТС вели дека децата, за да можат да бидат подготвени за прво одделение, треба да стекнат некои навики веќе...
error: