РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави корнфлекс барови

Одличен избор за здрава и домашна ужина, со состојки кои сите ги имаме дома.

Потребно:

  • 50 гр мелен корнфлекс
  • 50 гр путер од кикирики
  • 50 гр мед или агаве
  • 1 мерица протеин (заменете со 15 гр корнфлекс)
  • 100 гр чоколадо

Подготовка: Корнфлексот сомелете ги рачно или во блендер. Измешајте го путерот од кикирики со медот или агавето, додадете го корнфлексот и протеинот (ако користите). Соединете ја смесата, распоредете ја во калап. Растопете го чоколадото на пареа или во микробранова и полејте го врз смесата. Потоа ставете ја во замрзнувач половина час да се стегне. Добар апетит!