дома тагови вакцина

Ознака: вакцина

ИСТРАЖУВАЊЕ: Со омикрон помал е ризикот од хоспитализација и покус е престојот во болница

Лицата заразени со омикрон имале за 50% помала веројатно дека ќе бидат хоспитализирани, околу 75% помала веројатност дека ќе им треба интензивна нега и околу 90% помала веројатност дека ќе починат...

ПЕДИЈАТРИТЕ АЛАРМИРААТ: Поради ширење на омикрон посебно се чувствителни децата до 4 години

Здружението на педијатри на Србија предупреди дека, поради ширење на омикрон варијантатат на коронавирусот, е извесен голем пораст на бројот на заразени и хоспитализирани деца, а посебно се чувствително децата до...

ЕМА: Нема докази дека е потребна четврта доза вакцина против КОВИД-19

Регулаторната агенција за лекови на Европската унија вчера изрази сомнеж за потребата за четврта доза вакцина против КОВИД-19, нагласувајќи дека во моментов нема податоци кои го поткрепуваат овој пристап, бидејќи се...

СТУДИЈА: Две дози Фајзер вакцина ги штитат децата од сериозен воспалителен синдром

Две дози вакцина Фајзер нудат заштита против ретко, но сериозно воспаление на органите кое може да се појави кај децата недели по инфекција со коронавирусот, објави американскиот Центар за контрола и...

ЦДЦ: Вакцинирањето во бременоста не е поврзано со компликации при породувањето

Вакцинацијата против КОВИД-19 во бременоста не е поврзана со предвремено породување и со ниска родилна тежина на новороденчето, покажува студија што пред два дена ја објави Центарот за контрола и превенција...

Kомбинација на грип и Kовид-19: Флурона потенцијално поопасна за невакцинирани, постари и имунокомпромитирани пациенти

Пред зимата 2020 година се плашевме од појавата на грип заедно со новиот коронавирус за кој сè уште немаше вакцина. Се предвидуваше дека доколку човек се зарази со двата вируса истовремено,...

СТУДИЈА: Кои несакани реакции од вакцината против КОВИД-19 се јавуваат кај децата

Во испитувањата пред авторизацијата на вакцината фајзер, вакцинираните деца на возраст од пет до 11 години пријавиле благи до умерено тешки локални и системски реакции. Не се забележанои сериозни случувања поврзани...

СПОРЕД АМЕРИКАНСКИОТ ЦДЦ: Кај вакцинираните деца забележани 8 благи случаи на миокардитис

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) соопшти дека добил информации за осум случаи на миокардитис кај деца на возраст од 5 до 11 години кои примиле Фајзер вакцина...

СТРУЧЊАЦИТЕ СО ПРЕПОРАКИ: Како да се спасите од КОВИД-19 оваа зима?

Студеното време, празничините собирања и пазарувања во затворен простор се причина за се поголемиот број на инфицирани лица со коронавирусот, како и за раст на бројот на хоспитализирани пациенти во светот. Освен...

СТУДИЈА: Ризикот од срцеви компликации е поголем од КОВИД-19 отколку од вакцините

Инфекцијата со коронавирус ќе предизвика ретки кардиоваскуларни компликации како што се воспаление на срцето и неправилно чукање на срцето пред вакцините, покажала британската студија објавена вчера, откако научниците анализирале податоци од...

Најнови вести

5 НАВИКИ НА РОДИТЕЛИ НА СРЕЌНИ ДЕЦА:  Си играат надвор, секогаш се тука да...

Како да растете среќно дете? Стручњаците велат дека среќно дете е она кое знае дека е сакано, безбедно, кое на примери од мало учи...

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: ХУМАНО МЛЕКО ОД АСПЕКТ НА БИОАКТИВНИ КОМПОНЕНТИ

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар   Доењето е неспоредливо најдобар метод за исхрана на новороденото поради неговите здравствени бенефити, за детето и за мајката. Светската...

Паниката и стравот на родителите може да ги парализира децата во секој дел од...

Словенечкиот клинички психолог Александер Задел истакнува два екстрема во родителството: родители со очекувања кои многу бараат и претерано заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат...

Пронајден ген што го дуплира ризикот од тежок КОВИД-19

Со оглед на тоа дека неодлучноста во поглед на вакцинацијата е главниот ризик фактор за високата стапка на смртност од коронавирус во средна и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби зеленчукова кашичка

Потребно: 2 моркова 1 компир 10 зрна грашок 1 гранче магдонос Подготовка: Морковите и компирот се лупат, се мијат и ставаат да се варат заедно...

РУСКИ ПЕДИЈАТАР СОВЕТУВА: Ако детето почне да кашла штом излезе надвор, една работа никако...

“Ако детето има влажна кашлица кога ќе излезе надвор, додека оди, а не кашлало дома, тогаш тоа е добар знак кој укажува дека детето...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Со омикрон помал е ризикот од хоспитализација и покус е престојот во болница

Лицата заразени со омикрон имале за 50% помала веројатно дека ќе бидат хоспитализирани, околу 75% помала веројатност дека ќе им треба интензивна нега и...

МЕГАИНТЕРВЈУ. М-р д-р Ангелчо Андоновски: Дури ни вакцинираните, ниту најсилните, ниту најздравите не се...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Д-р Андоновски, се наоѓаме во постновогодишен период во кој ги „собираме“ плодовите од опуштеното (пред) новогодишно прославување. Бројката на заразени со SARS-CoV-2 секојдневно...

Кои сигнали во однесувањето на детето треба сериозно да ве загрижат

За време на првата година од животот доаѓа до развој на свеста, и таа е клучна. Знаците кои претставуаат оправдана причина за загриженост, може...

СТУДИЈА: Немањето симптоми кај заразените со омикрон го објаснува неговото ширење

Студии, од кои едната е спроведена минатиот месец кога инфекциите со омикрон биле во пораст во Јужна Африка, а друга која во исто време...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз детски мафини

Потребно: 100гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 1 јајце 1 банана 1 круша 1 лажица маслиново масло Малку цимет 1 супена лажица млеко Подготовка:...

ПЕДИЈАТРИТЕ АЛАРМИРААТ: Поради ширење на омикрон посебно се чувствителни децата до 4 години

Здружението на педијатри на Србија предупреди дека, поради ширење на омикрон варијантатат на коронавирусот, е извесен голем пораст на бројот на заразени и хоспитализирани...

Како треба да изгледа здрав и идеален појадок на секое дете

Според проф. Тања Крал добар појадок за раст и развој на децата е оној кој вклучува храна богата со протеини, како што се јајцата....

Идејата за намерна инфекција се шири како шумски пожар: ЗОШТО НЕ ТРЕБА НАМЕРНО ДА...

Ако сте ги примиле сите дози од вакцината против Ковид-19, зошто едноставно намерно не би се заразиле со омикрон варијантата на коронавирус како би...

Водечки имунолог: Сите ќе бидат изложени на омикрон, но вакцинираните ќе поминат подобро

Водечкиот американски имунолог д-р Ентони Фаучи предупреди на брзото ширење на варијантата омикрон, наведувајќи дека сите ќе бидат изложени на вирусот, но дека вакцинираните...
error: