дома тагови вакцина

Ознака: вакцина

Коронавирус: Вакцинираните бремени жени пренесуваат антитела на своите бебиња, покажува најновата студија

Според најновата студија, вакцинираните бремени жени им обезбедуваат заштита од Ковид-19 на нивните бебиња. Научниците го измериле нивото на антитела во крвта од папочната врвца за да утврдат дали имунитетот доаѓа од...

Во моментов, децата на возраст од 12 до 15 години се главните преносители на...

Британскиот шеф на службата за јавно здравје Крис Вити денеска изјави дека во моментов децата се оние кои најмногу придонесуваат за пренесување на Ковид-19 и дека скоро сите млади луѓе на...

ОДГОВОРИ НА НАЈВАЖНИТЕ ПРАШАЊА: Влијае ли вакцината против КОВИД-19 на промени во менструалниот циклус?

Над 48 милиони лица примиле барем една доза вакцина против коронавирусот во Велика Британија, а делот кој предизвикува загриженост кога се работи за несаканите реакции на вакцината е и оној кој...

Пробивни инфекции: ЧЕТИРИ ФАКТОРИ кои го зголемуваат ризикот вакцинираните лица да добијат Ковид-19

Две недели по примање на втората доза на вакцината против Ковид-19, заштитната бариера на вакцината е во полна сила. Меѓутоа, поради одредени ризик-фактори, можно е некое лице сепак да се зарази...

Британците воведуваат трета доза против Ковид-19: Вакцината е наменета за лица над 50 години...

Дополнителни вакцини против Ковид-19 ќе им бидат понудени на оние над 50 години, корисници на старечки домови и здравствени и социјални работници, објави британската влада. Експертите веруваат дека вакцината Фајзер/Бионтек треба да...

Британските експерти препорачаа вакцинирање против Ковид-19 на деца на возраст од 12 до 15...

Главните британски медицински советници препорачаа децата на возраст од 12 до 15 години да ја примат првата доза на вакцината против Ковид-19, а како причина го наведоа полесното одржување на школската...

Ковид-19: Невакцинираните луѓе имаат 11 пати поголема веројатност од смртен исход од болеста

Шефицата на службата за јавно здравје на Израел, Шерон Алрој-Преис, изјави дека повеќето од најтешките пациенти во таа земја кои страдаат од Ковид-19 не се вакцинирани, и дека речиси секој што...

Проф. д-р Златко Тробоњача, имунолог: Ако останеме на делта сојот, до Нова година сè...

Има се повеќе случаи во кои луѓето вакцинирани со две дози добиваат коронавирус, главно без тешки симптоми. Хрватскиот имунолог проф. д-р Златко Тробоњача тврди дека тоа е поради три причини. „Првата е тоа...

ПРВА ЗЕМЈА ВО СВЕТОТ: Куба почна да вакцинира деца на возраст од 2 до...

Куба во понеделникот стана првата земја во светот што вакцинираше деца на возраст од две години и постари со вакцина против Ковид-19, притоа користејќи домашна вакцина која се уште не е...

Израел се подготвува за 4. доза од вакцината против Ковид-19: Најверојатно ќе се ревакцинираме...

Иако добар дел од светот се уште не ја примил ниту првата доза од вакцината против Ковид-19, во Израел отидоа чекор понатаму, па веќе дискутираат за примање на 4. доза. Имено, израелскиот...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски чоколаден колач

Потребно: 1 шолја брашно ½ шолја какао во прав 125гр чоколадо 6 лажици путер 3 јајца ½ шолја шеќер ½ шолја пире од тиква ...

АВТОАНТИТЕЛА: Тешката форма на Ковид-19 би можела да предизвика автоимуни напади

Не можете однапред да знаете дека ќе имате блага форма на Ковид-19. Ако сепак добиете тешка форма, може да завршите со проблеми до крајот...

СТОМАКОТ ЌЕ БИДЕ ПОНИСКО, А БОЛКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ПОСИЛНИ: По овие 10 работи се...

Иако бременоста со себе носи некои стандардни промени, првата и втората бременост можат во многу нешта да се разликуваат.  Втората бременост може да ве измори Се...

Четири групи на луѓе имаат поголема веројатност да добијат долг Ковид

И со зголемувањето на бројот на вакцинирани лица, некои проблеми се уште остануваат нерешени. Еден од тие проблеми е долгиот Ковид, кој погодува еден...

Зошто новороденчето се смее додека спие?

Малку што може да се спореди со чувството на радост кое не обзема кога гледаме бебе кое се смее во сон. Но, дали сте...

Истражување: Новите варијанти на коронавирус може да се шират побрзо низ воздухот

Новите варијанти на коронавирус, кој предизвикува Ковид-19, би можеле се поуспешно да се шират низ воздухот, сугерира новата студија. Истражувачите откриле дека пациентите заразени со...

ГОТОВО Е СО ОПАСНИТЕ МУТАЦИИ? Истакнат британски научник вели дека Ковид-19 ќе стане слаб...

„Ковид-19 ќе стане слаб како обична настинка, но вакцинацијата и понатаму ќе биде пожелна“, потенцира Сара Гилберт, истакнат британски научник, која беше вклучена во...

НАДВОР МИРНИ, ДОМА НЕМИРНИ: Зошто се разликува детското однесување?

Дома неподносливи и немирни, надвор премногу тивки и мирни. На родителите не им е јасно како е можно нивните деца така да го менуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тарт со јаболки

Потребно: За кората: 200гр брашно од спелта 100гр кокосов шеќер 150гр ладен путер Една-две лажици студена вода Ситно сечкани ореви, по желба Прстофат сол Цимет За...

УЧИЛИШТЕТО ЗАПОЧНА, А ВИЕ СТЕ ИЗГУБЕНИ ВО ОБРСКИТЕ? Ова се неколку корисни совети

Почетокот на учебната година е стресен период и за децата и за родителите. Посебна трема ги фаќа оние најмладите што штотуку тргнаа во прво...

БОРБА ПРОТИВ КОВИД-19: Три нови студии откриле колку е важно носењето маски во училиштата

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) пред три дена објави три нови студии во својот неделен извештај за морбидитетот и морталитетот кои...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Развивање на внимание и концентрација на свест кај децата

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Често можеме да видиме деца што гледаат во...

Дали објавувате фотографии од вашите деца на социјалните мрежи? Размислете добро за можните последици

Раѓањето на детето, првите чекори, слатките и смешни моменти, првиот ден во градинка, на училиште... Моменти за паметење кои со задоволство ги овековечуваме, и...

Колку точно сок смее да испие детето во зависност од возраста

Децата генерално сакаат сокови поради слаткиот вкус. Сепак, ништо не е добро да се консумира кога е пречесто. Важно е да се внимава на...

Коронавирус: Вакцинираните бремени жени пренесуваат антитела на своите бебиња, покажува најновата студија

Според најновата студија, вакцинираните бремени жени им обезбедуваат заштита од Ковид-19 на нивните бебиња. Научниците го измериле нивото на антитела во крвта од папочната врвца...
error: