дома тагови вирус

Ознака: вирус

СМЕНЕТЕ ГИ ОВИЕ НАВИКИ: Како наједноставно да го “прескокнете“ грипот оваа сезона

Грипот е сериозна болест со смртоносни компликации, го намалува имунитетот и го исцрпува организмот, а од него умираат ист број на луѓе како и во сообраќајни несреќи. НЕ МИЕТЕ РАЦЕ ЧЕСТО Во...

НОВИ ПРЕПОРАКИ ЗА ЗАШТИТА ОД КОВИД-19: Физичко дистанцирање без заштитна маска не е доволно...

Физичко дистанцирање без заштитна маска, дури и на отворено, не е доволно ефикасна заштита од коронавирус доколку не се носат маски, е заклучокот на новото истражување на Универзитетот во Кембриџ, објавено...

НОВИ НАУЧНИ СТУДИИ УКАЖУВААТ ДЕКА ИМА СЛИЧНОСТ, НО И ГОЛЕМА РАЗЛИКА: Која е сличноста,...

Анализираните научни студии и трудови, на кои упатуваат врските, покажуваат дека вакцинираните лица се значително помалку изложени на инфекција отколку невакцинираните. Дури и ако се заразат, вакцинираните поретко развиваат тешки форми...

СТРУЧЊАЦИТЕ КОНЕЧНО ИМААТ ОДГОВОР: Зошто некои лица не се инфицираат со корона, иако целото...

Сега научниците пронашле објаснување, а нова студија покажува дека дел од луѓето доживуваат “аборативна инфекција“ во која вирусот влегува во телото, но Т-клетките на имуниот систем го чистат во најрана фаза,...

Д-р Лиана Ван: Фактот дека и вакцинирани луѓе умираат од Ковид-19 не значи дека...

По смртта на поранешниот американски државен секретар Колин Пауел (84), кој имал мултипен миелом, а според семејството бил целосно вакциниран, меѓу антиваксерите се отвораат многу прашања за ефикасноста на вакцините против...

ЗОШТО ТРУДНИЦИТЕ ИМААТ ПОТЕШКА КЛИНИЧКА СЛИКА:  Лекар објаснува како КОВИД-19 делува на нив, но...

Во бременоста, имунитетот може да биде разнишан, а инфекциите од вируси во овој период од годината можат да бидат потешки. Во последно време се повеќе се информира за смртни исходи кај...

ДВЕГОДИШНО ДЕТЕ СТАВЕНО НА РЕСПИРАТОР: Нискиот ризик од тежок Ковид-19 кај децата не е...

Адријан Џејмс е едно од повеќе од 320.000 деца дијагностицирани со Ковид-19 во САД во изминатите две недели, според федералните податоци. Двегодишното момче од Маунт Вернон, Илиноис, се соочи со тешки компликации...

Симптомите на делта сојот се појавуваат вака: Во кој момент треба да побарате итна...

Важно е да знаете како изгледаат симптомите на Ковид-19 во рана фаза, за да можете да се тестирате, изолирате, да се јавите кај вашиот лекар за совет или да побарате итна...

Лажно позитивен тест за Ковид-19: Кога да се посомневате и како да се спречи

Зошто тестот може да покаже лажни резултати? Според пишувањето на „Harvard Health“, лажно позитивен резултат може да се јави иако не сте заразени со вирусот. КОЛКУ ЧЕСТО СЕ СЛУЧУВА? Колку точен ќе биде резултатот...

Американска студија открива: Што се случува ако сте вакцинирани, а не носите заштитна маска?

Вакцинираните луѓе треба да продолжат да носат заштитни маски во јавност, бидејќи тие се уште можат да носат, а можеби и да шират исто толку вирус колку и невакцинираните луѓе без...

Најнови вести

НИКОЈ НЕ ЈА ПОСАКУВА СРЕДБАТА СО КОВИД-19: Експертите советуваат како да ја избегнете заразата...

Новата варијанта на вирусот – омикрон претставува закана, па и понатаму е важно да ги преземете сите можни мерки за да се заштитите од...

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го...

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил,...

Како доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца...

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би...

Родителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка:  Јаболката и бананата иситнете до форма на каша,...

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и...

Веројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво...

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Новата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве...

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Јужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка...

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Шведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер...

5 тајни на децата кои никогаш не се болни

Познавате ли и вие некое дете, на пријатели, роднини или на соседи кое никогаш не е болно? Знаат ли неговите родители нешто што вие...
error: