дома тагови внимание

Ознака: внимание

ПЕДИЈАТАР СОВЕТУВА: За подобар однос со детето, пред разговорот привлечете го неговото внимание, воспоставете...

Како беше на училиште, што рече наставничката, што јадеше денес…, се само некои од прашањата што повеќето родители секојдневно му ги поставуваат на своето дете. Но, тие прашања и нивните одговори,...

Проблеми со памтењето, барање на вистинскиот збор и обработка на нови информации: Лицата кои...

Како да запомните нешто, да го пронајдете вистинскиот збор или да обработите нови информации се некои од долгорочните когнитивни потешкотии со кои се соочуваат луѓето кои го прележале Ковид-19 и кои...

Д-р Катерина Василева-Димовска: АДХД – ВИСТИНСКО НАРУШУВАЊЕ ИЛИ НЕ?

ПИШУВА: Д-р Катерина Василева - Димовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ АДХД или дефицит на вниманието придружено со хиперактивност (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) е веројатно една од најчестите состојби која се случува во детскиот период и се...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Развивање на внимание и концентрација на свест кај децата

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Често можеме да видиме деца што гледаат во празно, незаинтересирани и отсутни. Спротивно на ова,...

М-р Ивана Урдаревиќ, логопед: КАКО ДА МУ СЕ ПОМОГНЕ НА ДЕТЕ СО ДИСЛЕКСИЈА –...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ЛОГОПЕДСКО – РЕХАБИЛИТАЦИСКИ ТРЕТМАН НА ДИСЛЕКСИЈА Логопедско – рехабилитацискиот третман на дислексијата не е едноставна и унифицирана постапка затоа што...

СОВЕТ ОД ПСИХОЛОЗИ: Што сè децата треба да видат за да се чувствуваат сакано?

Го сакате своето дете безусловно. Сепак, како што секој зафатен родител знае, понекогаш знае да биде тешко да се пронајде време за дишење, а не пак да му покажате на детето...

ДЕЦАТА И КОВИД-19: Пет работи кои морате да ги знаете, а една која сигурно...

Ова се дел од препораките на епидемиолозите како треба да се однесувате во парковите и на детските игралишта, за што поефикасна заштита како на децата, така и на родителите и возрасните...

Совети како до подобра комуникација со бебето

РЕАКЦИЈА  Родителите често се ангажирани и зафатени. Но, дури и кога имате милион обврски, ако детето се обидува да комуницира со вас, прекинете со се што правите и покажете му дека го...

ВИДЕОИГРА КАКО ЛЕК: ФДА ја одобри првата видеоигра за деца која се издава на...

♦♦♦♦♦♦♦ Американската Агенција за храна и лекови (ФДА) првпат одобри видеоигра да се издава на рецепт, како и останатите лекови. Така, лекарите имаат овластување да пропишуваат видеоигра за „iPhone“ и „iPad“ на...

РАНА БРЕМЕНОСТ: На што треба да обрнете внимание

Закажете ултразвучен преглед Првите шест до девет недели ултразвучниот преглед знае да биде несигурен. Но, по тој период, дури и се препорачува да се направи првиот ултразвучен преглед. Најчесто се изведува во...

Најнови вести

НИКОЈ НЕ ЈА ПОСАКУВА СРЕДБАТА СО КОВИД-19: Експертите советуваат како да ја избегнете заразата...

Новата варијанта на вирусот – омикрон претставува закана, па и понатаму е важно да ги преземете сите можни мерки за да се заштитите од...

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го...

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил,...

Како доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца...

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би...

Родителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка:  Јаболката и бананата иситнете до форма на каша,...

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и...

Веројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво...

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Новата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве...

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Јужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка...

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Шведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер...

5 тајни на децата кои никогаш не се болни

Познавате ли и вие некое дете, на пријатели, роднини или на соседи кое никогаш не е болно? Знаат ли неговите родители нешто што вие...
error: