дома тагови внимание

Ознака: внимание

5 најопасни детски активности, според лекарите од Брза помош

Речиси и да нема родителска дружба каде што некој не спомнува како денешните деца се на игрици и мобилни телефони, за разлика од детството кога сите си играле надвор. Родителите од...

Три знаци со кои детето открива дека му треба повеќе родителско внимание

Децата на кои им недостига родителско внимание често тоа го покажуваат на многу необични начини, што дури ни нивните родители тоа не можат лесно да го препознаат. Како што пренесува Times...

ДАЛИ ВАШИОТ ПАРТНЕР Е ПОДГОТВЕН ДА СТАНЕ ТАТКО: Психолозите откриваат пет знаци дека ќе...

Некои мажи се одлични партнери, но прашање е дали исто така еден ден можат да бидат и одлични татковци. Како што објаснуваат психолозите, многу жени не го знаат одговорот на ова...

ОВА СЕ НАЈЧЕСТИТЕ СИМПТОМИ: Како да препознаете дека детето има проблеми со концентрацијата?

Вештините на фокусирање и концентрација во детството се однесуваат на обрнувањето внимание на одредени информации од околината. На пример, децата мора да обрнат внимание на часовите за да бидат успешни на...

Проф. д-р Светомир Бојанин, детски психијатар: Немирно или хиперактивно дете – ова е разликата

Денес прилично голем број деца се опишуваат како „хиперактивни“, па се чини дека овој израз стана многу популарен. Ако вашето дете е немирно дете, живо, полно со енергија, постојано во движење,...

Знаци кои укажуваат на емоционално запоставување на детето

Емоционалното запоставување во детството во повеќето случаи може да има негативен ефект врз поединецот во возрасна доба. Како што објаснуваат психолозите, емоционалните искуства на детето можат да влијаат на неговите идни...

ТРИ ГЛАВНИ СИМПТОМИ НА АДХД: Тие можат да бидат прв аларм дека детето го...

Нарушувањето на вниманието и хиперактивност (АДХД) е невро-развојно нарушување со кое децата и младите се почесто се среќаваат. Резултатите покажуваат дека ова нарушување се дијагностицира три пати почесто кај момчињата отколку...

Невролозите откриваат како го намалуваат ризикот од повреди кај нивните деца: Главата мора да...

Мозокот се развива побрзо во детството отколку во кој било друг период од животот. Затоа е многу важно да се преземат заштитни мерки и да се промовира здрав раст на мозокот...

ДЕТСКИ ПСИХОЛОГ: Најголема грешка е да му кажете на вашето дете да не се...

Како што возрасните можат да минуваат низ тешки моменти во животот, така можат и децата. Во интервју за британски „Мирор“, детскиот психолог Сем Вас изјави дека нема причина за паника доколку забележите...

ДЕТСКИ ПСИХОЛОГ: Квалитетот на времето што го поминувате со вашите деца е поважен од...

За повеќето вработени родители, балансирањето помеѓу работата и потребата да се поминува повеќе време со децата може да биде постојана и стресна борба. Но, можете да престанете да ги броите часовите...

Најнови вести

ШТО СОВЕТУВААТ ЕКСПЕРТИТЕ: Како на детето да му олесните без солзи да си оди...

Напуштањето на паркот, односно одењето дома по играње, знае да биде многу трауматично искуство за повеќето деца, но многу често и за родителите кои...

ПРЕД ДА ИЗБЕРЕТЕ НАТПРЕВАРУВАЧКИ СПОРТ: Не го пропуштајте овој преглед, тој може да го...

Фактот дека ненадејниот срцев застој е водечка причина за смрт кај младите спортисти изгледа нелогично и го поставува очигледното прашање: Зошто најмладите, најспремните и...

4 совети кои би можеле да помогнат детето полесно да се одвикне од цуцла

Процесот на одвикнување од цуцла не е воопшто едноставен и за детето и за неговите родители. Како што објаснуваат психолозите, постојат одредени совети кои...

ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ НАЧИНИ НА УЧЕЊЕ ПОДОБРИ ОД КОМПЈУТЕРИТЕ: Шведска ги враќа книгите и вежбањето ракопис...

Малите Швеѓани во училиштата повторно ќе читаат повеќе книги, ќе читаат тивко и ќе вежбаат ракопис, а помалку ќе работат на таблети и ќе...

МОЈАТА ЌЕРКА ОДБИВА ДА ПИШУВА ДОМАШНИ ЗАДАЧИ, ЈА ТЕРАВ ДА СЕДИ ДО ДОЦНА НАД...

„Мојата ќерка е второ одделение, а еден од најголемите предизвици во моментов е тоа што не сака да си ги пишува домашните задачи. Ја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Банана мафини со чоколадо

Потребно: 2 големи банани 1/2 чаша путер од кикирики 2 јајца 2 лажици јаворов сируп или мед 2/3 чаша бадемово млеко 1 лажичка екстракт...

Еве во која земја родителите најмалку се грижат нивните деца да имаат добри манири

Да имате добро воспитани деца често е една од ставките на списокот со желби на родителите. Но, не сите мислат дека тоа е една...

РЕГУЛИРАЊЕТО НА ЕМОЦИИТЕ НЕ Е ВООПШТО ЛЕСНО: Што да направите кога детето ќе ве...

Децата ни поттикнуваат болки од најскриените места и ги извлекуваат на површина речиси секојдневно. Обично кога се чувствуваме вознемирени поради нешто што детето го...

Мајка открива рани симптоми кои довеле до дијагноза на аутизам на нејзината ќерка

Како што пишува клиниката „Мајо“, аутизмот е невроразвојно нарушување кое се јавува во раното детство и трае цел живот. Нарушувањето од аутистичен спектар е...

Девет едноставни начини да го смирите детето без користење на мали екрани

Тантрумите, односно детските изливи на бес, можат да бидат исклучително предизвикувачки. Како за децата, така и за родителите. Во овие ситуации, некои родители посегнуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Плескавици од тиквици и ориз

Потребно: 200 гр ориз 1 тиквичка 1 кромид 1 китка копар 1 јајце 1 лажичка слатка мелена пиперка Подготовка: Оризот измијте го, па варете го...

Која грешка родителите најчесто ја прават кога им поставуваат граници на децата

Поставувањето граници е многу важно во воспитувањето на детето, а со тоа се согласува и клиничкиот психолог Беки Кенеди. Таа вели дека постои една...

Пет најчести причини за губење на апетитот кај децата

Губењето на апетитот кај децата може да ги загрижи повеќето родители. Меѓутоа, тоа е доста честа појава, особено кога станува збор за деца на...

ЗАШТИТЕТЕ ГИ ДЕЦАТА СЕГА: Честата пневмонија или бронхитис пред седумгодишна возраст го зголемува ризикот...

Децата кои имаат редовни белодробни инфекции се изложени на поголем ризик од слип апнеја во подоцнежниот живот, покажува една студија. Децата чии родители пушат или...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Најголемата грешка што родителите ја прават при одвикнување од пелени

Многу родители знаат како да се соочат со притисоците на околината кога станува збор за одвикнување на детето од пелени. Имајќи предвид дека не...
error: