дома тагови вртоглавица

Ознака: вртоглавица

Предупредувачки знаци на кои треба да внимава секоја бремена жена

Колку е корисно вежбањето, толку може да биде и опасно ако не се изведува правилно, соодветно на бременоста или ако е во претерана мера. Телото се менува за време на бременоста,...

9 НЕОЧЕКУВАНИ СИМПТОМИ НА СЕЗОНСКИТЕ АЛЕРГИИ: Не се само кивањето и црвените очи, лекарите...

Со пролетта, многумина посегнуваат по хартиените марамчиња поради сезонските алергии, а експерт открива и некои многу неочекувани симптоми на сезонските алергии. Тревата и поленот за многумина се вистинска мака во пролетта. Оние...

БОЛКА ВО ГРАДИТЕ КАЈ ДЕЦАТА: Обично НЕ е знак за сериозна здравствена состојба и...

Вашето дете ви приоѓа со рака на градите директно над срцето. Изгледот на неговото лице кажува дека нешто е „многу, многу погрешно“. „Ме боли“, вели детето меѓу болните вдишувања. „Многу боли“. Не...

КАКО РЕАГИРА ТЕЛОТО ЗА ВРЕМЕ НА ТОПЛОТЕН БРАН: Ако не се лекува, топлотниот удар...

Европа е на удар на топлотен бран, но малкумина разбираат како топлината влијае на телото. Едноставно кажано, човечкото тело тешко поднесува температури над 40 Целзиусови степени. Според британската Национална здравствена служба,...

ПЛИВАЧКО УВО, ИЗГОРЕНИЦИ ОД СОНЦЕ, СТОМАЧЕН ВИРУС, ИНФЕКЦИИ… 7 најчести здравствени проблеми во лето...

Летото е во полн ек. Долгите сончеви денови повикуваат на активности покрај вода изложени на сонце и високи температури. За да го искористите максимумот од оваа сезона, вистинско време е да...

СОНЧАНИЦА КАЈ ДЕЦАТА: Кои се симптомите и како да ги препознаете?

Како што предупредуваат педијатрите, бебињата и малите деца се почувствителни на изложување на силно сонце, поради што е неопходно да се преземат одредени мерки за да се заштитат од сонце и...

Прекумерното изложување на сонце може да доведе до труење, ова се симптомите

Труењето со сонце всушност не значи дека буквално сте се отруле. Овој термин често се користи за потешки форми на изгореници од сонце, најчесто оние предизвикани од ултравиолетово (УВ) зрачење кое...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ДАЛИ ДЕТЕТО ИМА ПОТРЕС НА МОЗОКОТ ИЛИ СЕ РАБОТИ ЗА ЛЕСНА...

Потрес на мозокот кај децата се јавува како резултат на трауматска повреда на главата која може да варира од полесна до потешка. Според клиниката Мајо, потресите на мозокот во повеќето случаи...

КОГА ВРТОГЛАВИЦАТА ВО БРЕМЕНОСТ НЕ Е „НОРМАЛНА“: Сè за симптомите и причините, а еве...

Бремените жени често чувствуваат губење на рамнотежа - како да чувствуваат дека нивните нозе се направени од олово, чувствуваат вртоглавица и страв дека ќе паднат. Вртоглавицата за време на бременоста може...

МАМО, МЕ БОЛИ СТОМАКОТ: Што кога детето не сака да оди на училиште?

Децата понекогаш може да се жалат на болки во стомакот. Тие можеби не можат да разберат што им се случува емоционално, па им кажуваат на родителите за она што го чувствуваат...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: