дома тагови заспивање

Ознака: заспивање

СТУДИИ ОТКРИЛЕ ПОДАТОК КОЈ ЌЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА МНОГУ РОДИТЕЛИ: Колку часа дневно трошите за...

Ако некогаш сте го смирувале расплачено бебе во 3 часот наутро или сте се искрале од собата каде што спие, а штом сте ја допреле кваката тоа заплакало, ова истражување не...

Педијатрите советуваат кога е вистинско време детето да почне да спие во своја соба

Лесно е да одлучите каде ќе спие вашето бебе кога ќе се вратите дома од породилиштето. Повеќето родители во почетокот одлучуваат да ја делат својата спална соба со бебето бидејќи тоа...

Овие едноставни методи ќе му го олеснат заспивањето на детето

Пред сè, исклучително е важно рутината пред спиење да биде секогаш во исто време. Ова значи и избегнување на грешката што сите често ја правиме, а тоа е да ја занемаруваме...

Дали успивањето на бебето во раце е добра или лоша навика?

Едно предупредување што повеќето родители го слушаат одново и одново е дека бебето не се заспивате во раце затоа што така ќе се навикне на тоа и нема да можете да...

ДЕТЕТО СЕ БУДИ И ПЛАЧЕ БИДЕЈЌИ МУ НИКНУВААТ ЗАБИ: Обидете се со овие трикови...

Излегувањето на првите заби кај бебињата е непријатно и болно, а во текот на ноќта оваа тегоба се чини дека е уште поинтензивна. Детето одеднаш ќе почне да плаче во текот...

МОДЕРНА ПРИСПИВНА ПЕСНА ЗА БЕБИЊА: Наместо пеење, само пуштете звук на фен

Заспивањето на бебето може да биде предизвикувачка задача, а родителите се обидуваат на различни начини да го пронајдат оној кој најдобро функционира за нивното бебе. Овде, првенствено зборуваме за успивање на...

Секој родител минува речиси 2.000 часови годишно во успивање на детето

Кога ќе добиете бебе, тоа ви се чини како да сте во магичен круг на хранење, пресоблекување и успивање. Додека менувањето на пелени тече рутински и едноставно, успивањето на бебе некогаш...

“БЕЛ ШУМ“: Звук што ќе го успие секое бебе

Успивањето на бебето често е голем предизвик и неретко родителите посегнуваат по магичните бели звуци за да му помогант на бебето, но и на себеси, детето цврсто да заспие. Што треба да...

Треба ли да лежите со детето додека да заспие или не?

Успивањето на детето може да биде долготраен процес кој трае бесконечно. Сигурно сте пробале различни техники што ги советуваат мајките и експертите, но на некои деца единственото што им треба е...

Како да го научите бебето само да се смири и заспие?

Како да го научите само да се смири? Клучот за смирување пред спиење секако е поставувањето на ноќна рутина, доследно време за спиење и давање на многу шанси само да сфати како...

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: