дома тагови затнат нос

Ознака: затнат нос

Проф. д-р Владислав Вукомановиќ, детски кардиолог: Нешто се случува, новите соеви го зголемуваат бројот...

Од Институтот за мајка и дете во Белград велат дека новите соеви на коронавирус го зголемуваат бројот на деца кои се разболуваат и дека децата кои се лекуваат во таа установа...

Пулмолозите објаснуваат: Како да разликуваме настинка, грип, алергија од COVID-19 – симптомите се слични,...

По неколкумесечно искуство, можеме да ги разликуваме болестите. Настинката започнува со пониски температури, симптомите траат пократко, околу 48 часа и исчезнуваат, а кај COVID-19 текот на болеста е различен Не секоја кашлица,...

Оптимистичкa прогноза на научниците: SARS-CoV-2 нема да исчезне, но во иднина би можел да...

Додека половина од светот е заклучен, бројот на заразени се зголемува во многу земји, а веќе се спомнува и третиот бран на коронавирус, светлината на крајот на тунелот ја гледаме во...

Дали сте суперширител на COVID-19: Погледнете ги вашите заби и проверете ја проодноста на...

Суперширителите на COVID-19 имаат две забележителни физички карактеристики, поради кои имаат поголем потенцијал за ширење на инфекцијата на другите: сите заби на број и затнат нос, открива новата научна студија. Студијата која...

Прим. д-р Соња Петровска: Кивање, чешање на носот, грлото, очите и ушите, бистар секрет…...

ПИШУВА: Прим. д-р Соња Петровска педијатар-пулмоалерголог ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦  КЛУЧНИ ПОДАТОЦИ ◊ Ринитис е реакција што се јавува на очите, носот и грлото кога алергени од воздухот предизвикуваат ослободување на хистамин во...

ГРИП ИЛИ COVID-19? Докторите објаснуваат на кои симптоми треба да внимавате

♦♦♦♦♦♦♦ Пред нас е сезоната на грип, а со оглед на тоа што целиот свет се уште се справува со предизвиците кои ги носи COVID-19, лекарите ќе треба да обрнат посебно внимание...

Кои се најчестите знаци за болести на дишните патишта кај децата

За­бо­лу­ва­ња­та на ор­га­ни­те за ди­ше­ње кај де­ца­та се нај­че­ста при­чи­на поради ко­ја ро­ди­те­ли­те бараат педијатриски совет. Но, го­лем број од овие за­бо­лу­ва­ња нај­че­сто се обич­ни на­стин­ки или каш­ли­ца, состојби при кои...

Совети за чистење на затнатото бебешко носе

Отежнатното дишење на бебето во првите месеци од животот е честа појава, оти носните канали се многу тесни. Целосно затнатото носе кај бебето може значајно да го отежне хранењето, поради што...

Зошто детето нагло почнува да го боли уво?

По некое непишано правило, се се случува навечер, или кога сте на пат во странство. Настанува паника и “трчање“  кај лекар. Зошто детето наеднаш почнува да го боли увото? Увото е полно...

Зошто му се затнува носето на бебето и како да му помогнете?

Зошто на бебето му се затнува носето? Вирусите убедливо се први на листата на “запушувачи“ на бебешкиот нос. Ги има многу типови (и подтипови), а најмногу сакаат да се вдомат во...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешка крем супа за големи и мали

Потребно: 300гр бело пилешко месо 2 моркова 1 пашканат 2 компира Карфиол или брокула (помала китка) Магдонос 200мл павлака за готвење Сол Бибер ...

ПРВА ПОМОШ: Како да помогнете кога детето се гуши од парче храна?

Секој родител кој доживеал детето да се загрцне и да почне да се гуши од проголтано залче храна, знае за каква ноќна мора се...

БЛАГИ ИЛИ УМЕРЕНИ НУСПОЈАВИ: Вакцината Модерна има 96 процентна ефикасност кај деца од 12...

Американската компанија Модерна објави дека нејзината вакцина против коранвирусната болест е ефикасна 96% кај децата на возраст од 12 до 17 години, според резултатите...

Д-р Билјана Ивановска-Аџиевска: АЛЕРГИИ НА ОЧИТЕ КАЈ ДЕЦАТА

ПИШУВА: Д-р Билјана Ивановска - Аџиевска специјалист офталмолог ♦♦♦♦♦♦♦  Пролетта е сезоната на поубаво време и нови почетоци, но новите растенија кои се појавуваат секоја пролет можат да...

Што предизвикува крварење од носот во бременоста и совети како тоа да го решите

Во бременоста може да дојде до затнување, но и до крварење од носот. Не се грижите доколку забележите траги крв на хартиеното шамивче. Што...

Кога е време бебето да лежи на стомак?

Лежењето на стомак има одредени предности за бебињата, оти во таа положба тие ги јакнат мускулите, учат разни движења и ја подобруваат координацијата. Сепак,...

Како воспалените непца го зголемуваат ризикот од тешка форма на КОВИД-19?

Познато се дека проблемите со забите може да предизвикаат сериозни забоувања и да го зголемат ризикот од срцев удар или белодробни болести. Нова научна...

НЕВРОЛОШКИ СИМПТОМИ: Зошто 1 од 50 пациенти со КОВИД-19 развива мозочен удар

Бројни студии покажуваат дека новиот коронавирус SARS-CoV-2 влијае на мозокот предизвикувајќи губење на осетот за мирис и за вкус, вртоглавица, болки во мускулите, замор...

Пандемијата трае, не се опуштајте: Преполна чекална, пациенти и персонал без маски се знак...

Сте ја примиле првата доза од вакцината против Ковид-19 и недолго потоа се чувствувате слободно да им се вратите на вашите секојдневни обврски и...

Има ли разлика во која рака ќе ја примиме вакцината против Ковид-19

Очекуваните несакани ефекти, кои често се јавуваат, се слични на несаканите ефекти од другите вакцини и обично се со благ до умерен интензитет и...

Арчи го слави 2. роденден! Принцот Хари и Меган објавија нова фотографија од нивниот...

Војводата и војвотката од Сасекс објавија нова слика од нивниот син Арчи за да го прослават неговиот 2. роденден. Сликата, која е објавена на страницата...

Фајзер во септември ќе побара дозвола за итна употреба на вакцината против Ковид-19 за...

Фајзер најверојатно ќе побара дозвола за итна употреба од американската Администрација за храна и лекови (ФДА) за својата вакцина против Ковид-19 наменета за деца...

Исклучително редок феномен: Жена од Мали (25) роди ДЕВЕТ БЕБИЊА – Погледнете ги неверојатните...

Доколку преживеат сите девет бебиња, случајот ќе го сруши сегашниот светски рекорд од осум бебиња. Во 2009 година, Надја Сулеман, наречена „Октомам“, роди осум...

КОВИД-НОКТИ: Водечки британски научник предупредува дека овие промени може да бидат знак дека сте...

Линиите или бразди по ноктите можат да бидат јасен знак дека сте прележале коронавирус, тврди професорот Тим ​​Спектор, креатор на апликацијата Zoe Covid Symptom...

Ковид-19: Ќе се изненадите со какви тестови ги тестираат децата во градинките во Австрија

Нов тест во облик на лижавче се дава во некои австриски градинки како алтернатива на класичниот тест, кој не наидува на одобрување кај најмладите. Иако...
error: