дома тагови згрутчување на крвта

Ознака: згрутчување на крвта

Може ли да се комбинираат вакцини против Ковид-19 од различни производители? Не, освен во...

Дали може лице кое примило прва доза на АстраЗенека, за втората доза да прими вакцина од друг производител? Европската агенција за лекови (ЕМА), Светската здравствена организација и самите производители препорачуваат истата вакцина...

Епидемиолог: Ризикот од згрутчување на крвта е многу поголем кај заболените од Ковид-19 отколку...

Опасноста од згрутчување на крвта кај луѓето заболени со Ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, вели водечкиот словенечки епидемиолог Матеја Логар, кој го предводи стручниот совет на...

Поголем е ризикот од згрутчување на крвта по инфекција со SARS-CoV-2, отколку после вакцинација...

Поголем е ризикот од згрутчување на крвта во мозокот од инфекција со коронавирус отколку од вакцина против Ковид-19, објавија вчера британските научници, откако извештаите за згрутчување на крвта ги загрозија кампањите...

Данска ја испрати АстраЗенека во историјата: Прва земја која трајно ја прекина употребата на...

Данска целосно ќе престане да ја користи вакцината АстраЗенека против COVID-19 поради можна причинско-последична поврзаност помеѓу вакцината и формирањето на тромби, објавија денеска неколку дански медиуми, повикувајќи се на неименувани извори....

Лекарите предупредуваат: 8 знаци на згрутчување на крвта кои не треба никогаш да ги...

Згрутчувањето на крвта може да значи големи проблеми, особено ако се појави во длабоките вени во близина на вашите мускули. „Кога тромбите ќе се создадат длабоко во системот, можат да бидат болни...

Поради ретко пореметување на крвта: Америка ја запира вакцинацијата со „Џонсон и Џонсон“, една...

Американските здравствени агенции денеска повикаа на итно запирање на вакцинацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ откако шест лица во САД, по вакцинирањето добиле редок несакан ефект на згрутчување на крвта,...

Што е точно ТРОМБОЦИТОПЕНИЈА, нарушување на крвта кое може да биде предизвикано од вакцината...

АстраЗенека ја следат контроверзии околу несаканите ефекти, поточно ризикот од можни згрутчување на крвта. Научниците стручно тоа го нарекоа „протромботична имунолошка тромбоцитопенија предизвикана од вакцини“ (VIPIT), но што всушност тоа значи...

Компликациите може да се избегнат ако навреме се открие тромбот: КАКО ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕТЕ...

Згрутчувањата на крвта се исклучително ретки, но сериозни несакани ефекти од вакцината на АстраЗенека против Ковид-19, објавија регулаторите. Придобивките од вакцината на АстраЗенека и понатаму се поголеми од ризиците, се вели во...

ЕМА утврдила дека вакцината на АстраЗенека може да предизвика ретко згрутчување на крвта, но...

Препораките на ЕМА за употреба на вакцината НЕ СЕ МЕНУВААТ   Комитетот за безбедност на Европската агенција за лекови (ЕМА) открил дека вакцината на Оксфорд-АстраЗенека против Ковид-19 може да предизвика невообичаени згрутчувања на крвта...

Нов почеток за АстраЗенека: Од денеска во земјава стартува вакцинацијата против Ковид-19 на лица...

Утрово во 8 часот се отвораат вратите на вакциналните пунктови со што во земјава ќе стартува вакцинацијата против Ковид-19 на лица над 77 годишна возраст, кои ќе бидат имунизирани со вакцината...

Најнови вести

Кога бебeто почнува да реагира на своето име и што ако тоа не го...

На новороденчињата не им треба многу време за да започнат да реагираат на светот околу себе. Тие ќе ја подигнат главата кон гласот на...

Детските кардиолози објаснуваат: Дали се оправдани стравувањата од развој на миокардитис при вакцинирање на...

Веста за потенцијалната врска помеѓу вакцините против Ковид-19 и срцевите заболувања кај помладите луѓе предизвика страв кај некои родители. Детските кардиолози имаат порака за овие...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кокос рафаело коцки

Потребно: 5 јајца 300гр шеќер + 5 лажици 150гр брашно + 5 лажици 150гр кокос + уште малку за наросување ½л млеко + 2...

Кои симптоми на депресија кај детето не смеете да ги “премижите“

На депресијата, или најгалопирачката модерна болест, не се имуни ниту децата. Иако за еден родител е тешко да поверува дека и неговото дете може...

Дали долготрајните симптоми на КОВИД-19 се почести кај жените?

Ново истражување покажало дека околу 75 проценти од пациентите кои се жалеле на долготрајни симптоми на КОВИД-19, биле жени, што укажува на врската помеѓу...

М-р Нермин Теловска: Кога и дали е потребна посета на логопед?

ПИШУВА: М-р Нермин Теловска, магистер по логопедија, клинички специјалист за дисфлуентни нарушувања на говорот и специјалист за психо-моторна реедукација и релаксација ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна брокула што ја обожаваат и децата

Потребно: 500гр брокула ¼ л млеко 200гр рендан чедар (или друг кашкавал по желба) 4 лажици путер Подготовка: Брокулата разделете ја нејзини мали гранчиња и...

ОПАСНОСТ ОД ПРЕЈАДУВАЊЕ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто трудница не смее да јаде за двајца

Вообичаена претпоставка е дека жените за време на бременоста треба да јадат за двајца, но лекарите предупредуваат дека тоа може да доведе до гестациски...

Зошто кај младите мажи до 24 години се јавува воспаление на срцевиот мускул по...

Како што објави Центарот за контрола и превенција на болести на САД (CDC), тие и други здравствени регулатори го истражуваат прашањето за воспаленијата на...

Истражување: Дебелината го зголемува ризикот од пост-Ковид синдром

Во новата студија учествувале 2.800 пациенти кои биле следени повеќе од 6 месеци по заразувањето со коронавирусот, а резултатите се објавени во стручното списание...

КОЈА Е НАЈДОБРА: Британците ја испитуваат ефикасноста на третата доза на вакцината против Ковид-19

Во студијата се опфатени 180 волонтери постари од 30 години, кои веќе примиле две дози од вакцината против Ковид-19. Третата ќе ја добијат 10-12...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ем здраво ем брзо – Мафини од јаболка и круша

ПОТРЕБНО Е: 200 мл млеко 2 средни јајца 100 мл масло 100 гр кафеав шеќер 300 гр брашно Чајна лажичка мелен цимет 2 јаболка ...

Дали вашата ќерка се однесува како мала „шефица“? Еве 7 причини зошто е тоа...

Малите „шефици“ веруваат во себе и нема да дозволат мислењата на другите да влијаат на нивната самодоверба. Нивната силна доминација им овозможува никогаш да...

Средствата за дезинфекција може да остават и лоши последици на здравјето – знаете ли...

Да, сите ги имаме низ цела куќа, канцеларија, автомобил, чанта. Но, постои голема шанса рацете да ви се суви и испукани. Овие средства, за...

Спреј наместо игла: Русите ќе ги вакцинираат децата против коронавирус преку спреј за нос

Русија тестираше аеросолна форма на својата вакцина против КОВИД-19, која е погодна за деца на возраст од 8 до 12 години, а новиот производ,...
error: