дома тагови житарки

Ознака: житарки

БЕБЕ И ДОХРАНА: Кои житарки се дозволени во детската каша?

Житариците, особено интегралните житарки, содржат важни влакна кои се неопходни за дигестијата, богати се со минерали и протеини и се добри за нервите и мозокот поради витамините Б. Ова ги прави...

ЗАПЕК, ЧУВСТВО НА ГЛАД ПО ЈАДЕЊЕ, ЗАМОР: Знаци кои откриваат дека детето не внесува...

Храната богата со растителни влакна е најдобриот избор за добри бактерии во цревата како кај возрасните така и кај децата. Како што објаснуваат диететичарите, нерастворливи влакна се најзастапени во мешунките, целите...

ЛЕБ ВО ИСХРАНАТА НА ДЕЦАТА: Кога да го воведете и колку леб дневно треба...

Лебот е здрав во секојдневната исхрана поради житарките од кои се прави. Житарките содржат целулоза, многу корисно влакно кое ја олеснува работата на цревата бидејќи спречува запушување и ја одржува цревната...

12 симптоми на интолеранција на глутен кај децата

Глутенот е протеин кој се наоѓа во пченицата, јачменот, 'ржта и другите житарки. Го има во многу вообичаени намирници и пијалаци, вклучувајќи тестенини и житарки, а често се наоѓа и во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овошна кашичка со житарки

Потребно: 20гр снегулки (просо, овес) 1 јаболко или круша (околу 100гр) Половина банана 1 лажичка авокадо Подготовка: Житарките сварете ги во 90 мл вода, оставете ги да набабрат со повремено мешање. Овошјето...

Кој е најлошиот леб што никогаш не треба да го јадете, според нутриционистите

Многу луѓе сакаат леб и навистина има еден куп опции во продавниците, но не сите се подеднакво добри за нас. Ако се прашувате дали лебот е здрав за вас, одговорот е...

ПРВА НЕМЛЕЧНА ХРАНА ЗА БЕБЕТО: Што треба да знаете за житарките

Житарките се одличен извор на железо и витамини од Б групата, вклучувајќи и фолна киселина. Таа е важна за искористување на протеините, потребни за градење на мускулите, но и калориите кои...

Кога е време да му воведете житарки во исхраната на бебето

На возраст од четири до шест месеци, во исхраната на бебето се воведува цврста храна/дохрана. Најчесто тоа се житарки. Зошто житарките се прва немлечна храна? Поради својот состав, овој вид на намирница...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки од “житарки за бебе“

Потребно: 1 шолја интегрално брашно ½ шолја беби житарки 1 шолја млеко или млечна формула ½ шолја изгмечена банана 3 жолчки 1 лажица путер Малку вода Цимет по желба Подготовка: Сите...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрав појадок +8м.

Потребно: 1 лажица киноа  1 лажица просо 1 лажица амарант 1 лажица мелено ленено семе Кисело млеко Подготовка: Киноата, просото и амарантот се потопуваат во вода одделно и најдобро е да го...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: