Домашен балсам против стрии

За да доволно ја хидрирате кожата и спречите евентуална појава на стрии, можете дома сами да го подготвите балсам кој ја прави кожата нежна, свиленкаста и поеластична.

Појавата на стрии во бременоста е честа појава, и посебно е одлика на сува и недоволно хидрирана кожа. Растегнувањето кое го следи растењето на стомакот доведува до појава на почетокот кафеави, а подоцна црвени или бели линии, наречени стрии. За да доволно ја хидрирате кожата и спречите евентуална појава на стрии, можете дома сами да го подготвите балсам кој ја прави кожата нежна, свиленкаста и поеластична.

Потребни состојки

  • 4 лажички масло од јојоба
  • 4 лажички масло од кокос
  • 3 лажички маслиново масло
  • 55гр какао путер
  • 55гр shea путер
  • 7-10 капки етерично масло од ванила
  • 5-6 капки етерично масло од лаванда
  • 5 капки етерично масло од смил (Helichrysum arenarium)

На пареа полека се загрева маслото од јојоба, кокос, маслиновото масло, какао и ши путерот, и се додава една лажичка вода. Цело време мешајте, додека состојките не се стопат и соединат. По тоа, повеќе не загревјате, туку додадете ги етеричните масла, уште еднаш убаво измешајте и веднаш ставете ја смесата во сад во кој планирате да го чувате балсамот. Балсамот со ладење ќе се стврдне. Ако ви се допаѓа мирисот на маслото од смил, може да додадете уште 10 капки во басламот.