дома КОВИД-19

КОВИД-19

АКО НЕ СЕ ЧУВСТВУВАТЕ ДОБРО, ОСТАНЕТЕ ДОМА: Ова се симптомите на Ковид кој беснее...

Бројот на заразени со Ковид се зголемува токму за време на празничната сезона. Затоа е клучно да се знаат симптомите кои го придружуваат Ковид-19, но она што треба да се има...

СТУДИЈА: Домашните тестови за Ковид-19 се најпрецизни четвртиот ден по појавата на симптомите

Според студијата објавена во списанието „Clinical Infectious Diseases“, најдобро време за тестирање за Ковид-19 со домашен тест е четвртиот ден од почетокот на симптомите. Истражувачите набљудувале скоро 350 луѓе и откриле дека...

КОВИД-19 СЕ ВРАТИ: Заборавете на старите симптоми, ова е новото „лице“ на инфекцијата

Со зголемувањето на бројот на случаи на Ковид-19, лекарите ширум светот се соочуваат со нови предизвици во дијагностицирањето на болеста. Симптомите кои некогаш беа карактеристични стануваат ретки, а новата клиничка слика...

ЦДЦ: Антителата создадени од инфекција или вакцини се доволни за заштита од новиот сој...

Прелиминарните истражувања покажале дека антителата произведени како резултат на инфекција или вакцини против коронавирусот се доволни за заштита од новата варијанта на Ковид BA.2.86, соопштија од Американскиот центар за контрола и...

Хартиен тигар или опасен ѕвер: КОЛКУ Е ОПАСНА НОВАТА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАВИРУС?

Научниците ширум светот спроведуваат лабораториски експерименти за да ја разберат високомутираната варијанта на Ковид - BA.2.86. Две групи, едната во Кина, другата во Шведска, објавија резултати кои покажуваат дека оваа нова...

Одобрена нова верзија на вакцината против Ковид-19 која штити од најновите варијанти на вирусот

Европската комисија во петокот даде зелено светло за најновата верзија на вакцината Pfizer/BioNTech против Ковид-19, токму навреме за есенските и зимски кампањи за имунизација. Од извршното тело на Европската унија (ЕУ) е...

АКРОЦИЈАНОЗА – научниците открија нов симптом на долг Ковид

Според новиот извештај, научниците откриле уште еден симптом на долгиот Ковид. Акроцијаноза, состојба каде што кожата посинува поради насобирање венска крв во нозете, може да биде уште еден симптом на долготрајниот Ковид,...

СЕ ПОЈАВИ НОВА ВАРИЈАНТА НА КОВИД: Кои се симптомите и дали треба да бидеме...

Новата подваријанта на омикрон EG.5 или „Ерис“ е проценета како инфекција со низок ризик, но може да предизвика поголем бран на болеста. Оваа нова варијанта на Ковид сега е еден од седум...

Откриена нова подваријанта на KОВИД-19 во најмалку 24 земји: Арктурус предизвикува проблеми со очите...

Најновата подваријанта на омикрон - арктурус (XBB.1.16) предизвика големо зголемување на бројот на инфекции во Индија. Според истражувањата, тој би можел да биде поинфективен од последната подваријанта, а важно е дека...

Ова се симптомите на кракен

Кракен, варијанта на коронавирусот што се шири скоро 40 проценти побрзо од своите претходници, би можела да стане доминантна кај населението. Досега пријавените симптоми на кракен се многу слични на оние...

Најнови вести

ПСИХОЛОЗИТЕ ПОСОЧУВААТ: Овој родителски пристап помага да се создадат самостојни и независни деца

Родителите кои сакаат да воспитаат деца кои во возрасниот период ќе бидат независни, емотивно зрели и самостојни, треба да го изберат ист воспитен пристап....

ЗОШТО СЕ ЈАВУВА БОЛКА ВО СТОМАКОТ КАЈ ДЕЦАТА: Педијатар ги открива трите најчести причини...

Сите деца, без исклучок, понекогаш чувствуваат болка во стомакот, а причините за тоа можат да бидат многу различни. Еве како да утврдите дали се...

ИНТЕРВЈУ СО ПРОФ. Д-Р МЕРИ ПАВЛЕСКА: Предвремениот губиток на млечните заби има последици врз...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Посетата на стоматолог за голем број на деца претставува непријатно искуство, предизвикано од стравот од белите мантили, стоматолошката столица и специфичниот звук на...

ФАСЦИНАНТНО: Погледнете како се поместуваат органите за време на бременоста

Уф! Ако мислевте дека некој направил разместување на „мебелот“ во вашето тело за време на бременоста, сте биле 100 отсто во право. Оваа неверојатна анимација...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лажен киндер пингвин колач

Потребно: 4 јајца 3 лажици какао во прав 1 лажица пченкарен скроб 2 лажички стевиа За полнење: 350 гр свежо сирење 100 мл јогурт ...

ВРЕМЕ Е: Кога детето е подготвено за сопствено креветче?

Откако со месеци или години, спие со вас, било во неговото креветче покрај вашиот брачен кревет или со вас во вашиот кревет, преместувањето на...

САКАТЕ ДА ПОРАСНЕТЕ САМОУВЕРЕНИ, СРЕЌНИ ДЕЦА? Овие четири работи можат да помогнат

Самодовербата и самопочитта се вбројуваат помеѓу најубавите особини што можеме да ги поседуваме. Но, ако не научиме како да бидеме самоуверени на млада возраст,...

ГНОЈНА АНГИНА КАЈ ДЕЦАТА: Најчесто се јавува ненадејно, придружена е со покачена температура и...

Можеби вашето дете е премногу мало за да ви каже дека го боли грлото, но ако се сомневате дека причината за неговото лошо расположение...

12-годишно девојче предава математика на студенти

Дванаесетгодишната Гу стана вирална поради нејзинoто извонредно знаење математика. Решава сложени задачи кои им се даваат на студентите на факултетите. Гу е во основно училиште,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиквички во сос од јогурт

Потребно: 2 тиквички 2 чешниња лук 1 кромид 1 пиперка 1 лута пиперка 1 чаша грчки јогурт Млад кромид 1 китка копар 100 гр...

ПРВИ ТРИ ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ: Педијатрите откриле која храна е најважна за мозокот на...

Она што децата го јадат, може да влијае на развојот на важни структури и врски во мозокот. За да им помогнат на родителите да...

СПОРЕД СТРУЧЊАЦИТЕ: Знаци дека сте подобар родител отколку што мислите

Повеќето родители даваат се од себе кога станува збор за воспитувањето. Сепак, понекогаш може да се чувствуваме како ништо што правиме да не е...

МЕСЕЧАРЕЊЕ (ОДЕЊЕ ВО СОН) КАЈ ДЕЦАТА: Кога е време да се јавите на лекар?

Одењето во сон е многу честа појава кај децата. Повеќето деца кои одат во сон го прават тоа само повремено и го надминуваат до...

МАМА ДОЗВОЛУВА, НО ТАТО НЕ: Што да правите кога методите на воспитување на вашиот...

Најчеста причина за расправии меѓу родителите е тоа што тие биле различно воспитувани, имаат различни ставови за одредени прашања и сметаат дека единствено таквите...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Пет начини на кои родителите можат да пораснат посреќни деца

Повеќето родители сакаат да одгледаат среќни деца. Меѓутоа, понекогаш можеби не сме сигурни кои навики можат позитивно или негативно да влијаат на менталната благосостојба...
error: