FRAZI1

DECA FRAZI

Најнови вести

БЛИЗНАЧКА БРЕМЕНОСТ: Шансите да родите еднојајчани близнаци се еднакви на 3:1000

Некои извори наведуваат 75% повеќе близначки бремености од 1980 година. Бројни се причините за појавата на повеќеплодна бременост денес, а некои од нив се...

Кога е време детето првпат да проба бобинки

Сезоната на бобинки е во полн ек, па многу мајки се прашуваат дали на своите бебиња да им дадат малини, капини, боровинки, рибизла... Ова...

Пет фрази кои децата не сакаат да ги слушнат кога се лути

Управувањето со емоциите понекогаш може да биде предизвик, особено кога се вклучени големи чувства како лутина. Освен за возрасните, ова важи и за децата....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежителен летен потаж од тиквички и грашок

Потребно: Парче путер Три млад кромиди - сечкани 3 тиквички - сечкани 200 гр грашок 900 мл топол бујон од зеленчук Грст нане 2...

РОДИТЕЛСКА НАВИКА КОЈА Е ЛОША ЗА МЕНТАЛНОТО ЗДРАВЈЕ НА ДЕЦАТА: Експертите предупредуваат на последиците – 

Често се зборува за “гаслајтинг“ во врските, но психолозите предупредуваат дека децата често се жртви на овој облик на психичко насилство во семејствата. “Гаслајтинг“ инаку е форма на емоционално злоставување во...

7 родителски грешки кои им нанесуваат најголема штета на децата

Секоја мала работа што ќе ја направи родител може да има влијание врз животот на детето. И колку и да се трудиме тоа влијание...

Почетни грешки што сите мајки ги направиле

Како што вели старата поговорка, на грешките се учи. Овие грешки наводно ги направиле и ги прават повеќето мајки, дали сте и вие една од нив?   Носеле свежо испрана и испеглана...

МУЗИКАТА ИМА МНОГУ ПРИДОБИВКИ ЗА НИВНИОТ РАЗВОЈ: Пејте им на бебињата уште од првиот...

Пеењето на бебињата од првиот ден има многу придобивки кои се клучни за нивниот развој. Овој едноставен чин може да има големо влијание врз...

3 ГРЕШКИ ШТО ГИ ПРАВАТ РОДИТЕЛИТЕ СО НАЈСТАРОТО ДЕТЕ: Можат да влијаат на неговото однесување...

Раѓањето на помладо дете, без разлика дали е второ, трето или четврто, ја менува динамиката на семејството и влијае на животот на сите членови....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посни лазањи со модар патлиџан и домат

Потребно: 4 модри патлиџани исечени на кругови со дебелина од 1 см 2 лажици маслиново масло 4 чешниња лук, ситно сечкани 1 лажичка суви...

Еве зошто е важно да пуштите детето само да се облекува и само да си избере облека

За да може вашето дете да порасне во независна и снаодлива личност, треба да му дозволите да учествува во сите примарни активности, како што...

ДАЛИ Е ОПАСНО АКО ДЕТЕТО ИЗЕДЕ ПЕСОК: Лекар ги открива ризиците и предупредувачките симптоми

Децата најмногу уживаат во играњето на плажа, особено кога станува збор за песочна плажа каде од песок можат да направат разни форми. Меѓутоа, сите...

ИЈЗ СО ПРЕПОРАКИ ЗА ЗАШТИТА НА ДОЕНЧИЊА И ДЕЦА ОД СОНЦЕ: Доенчињата помали од...

Дури и кратко изложување на сонце може да предизвика изгореници кај доенчињата и малите деца, чија кожа е многу посензитивна и потенка, што ја...

10 работи што ќе ги обожувате кај новороденчето

Кога конечно ќе дојде на свет прекрасно мало бебе, започнува прекрасен дел од вашиот живот: мајчинството. Уживајте во вашето бебе додека е толку мало...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремпита

Потребно: За кремот: 10 јајца 2 литри млеко 2 кесички прашок за пудинг од ванила 4 ванилин шеќер 250 гр шеќер 50 гр брашно 1...
error: