РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи соленки “лапни-голтни“

Превкусни грицки кои брзо се подготвуваат, но уште побрзо се јадат. Уживање за целото семејство!

Потребно:

  • 250гр сирење
  • 1 жолчка
  • 350гр брашно
  • 250гр маргарин или путер
  • 100гр сусам
  • 100гр семки од сончоглед
  • 100гр ленено семе
  • 100гр семки од тиква

Подготовка: Сите состојки заедно убаво се мешаат за да се соединат. Од смесата се прават соленки во форма која вам ви одговара. Се редат во тава претходно обложена со хартија за печење. Се печат во загреана рерна на 180 степени, околу 20-25 минути, или додека не заруменат.