РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем чорба од домати

Доматите се важен дел од исхраната на децата, а ова е одличен оброк преку кој најмладите ќе внесат доволно нутриенти и витамини во текот на денот. Во јадењето може да ужива и целото семејство.

Потребно:

  • 500мл домати
  • 300мл вода
  • 2 моркова
  • 1 главица кромид
  • 2 компира
  • Сол
  • Бибер
  • Малку свеж магдонос

Подготовка: Кромидот, морковот и компирот се варат во малку вода, а потоа со рачен миксер (миксер стап) се се меле и се додаваат доматите. Оставете се заедно да врие околу 15 минути, па се додаваат зачините и магдоносот. Топлата чорба послужете ја со коцки сув леб.