РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки од брашно од елда

Иако многумина за елдата зборуваат како за житарка, таа сепак не е тоа. Освен што со изгледот наликува на житарка и е богата со витамини од Б групата, елдата по своите морфолошки и физиолошки својства значајно се разликува од житарките и ботанички спаѓа во категоријата на треви. Но, сепак елдата, како псевдожитарка служи како замена за ориз или се подготвува како каша. Од брашното од елда може да се подготват интересни оброци, а денес ви предлагаме интересен и нутритивно богат рецепт за палачинки од брашно од елда, кои може да ги филувате и со солено и со благо полнење.

Потребно:

  • Половина шолја брашно од елда
  • Половина шолја пченкарно брашно
  • 2 лажици пченкарен гриз
  • Половина шолја млеко
  • Половина шолја вода
  • 1 лажица мелено ленено семе
  • 2 лажици масло за јадење
  • 1 мала лажичка сода бикарбона
  • ¼ лажичка цимет
  • ¼ лажичка сол

Подготовка: Сите состојки убаво се мешаат за да се добие хомогена смеса. Од неа се пржат палачинки, во големина според потребите.