дома тагови палачинки

Ознака: палачинки

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Појадок што децата ќе го обожаваат

Потребно: 5-6 замрзнати јагоди 1 јајце 1 мала шолја млеко 3 лажици брашно (по ваш избор) 1 банана Подготовка: Јагодите оставете ги малку да се одмрзнат, а потоа изгмечете ги со вилушка....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни палачинки

Потребно: 1 шолја брашно 1 шолја какао 1 јајце 1 шолја млеко Подготовка: Сите наведени состојки измешајте ги, па ставете ги во блендер убаво да се измиксираат за да не останат грутки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вкусни палачинки без брашно

Состојките се доволни за една порција, па не е лошо уште во старт да ја удвоите смесата. Испечете мали палачинки кои побрзо ќе бидат готови, но и визуелно се поефикасни! Потребно е: ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Неверојатен ролат со фил од три состојки

Потребно: 1 јајце 1 лажица шеќер Малку сол 1 кесичка ванилин шеќер 1 лажица брашно 125мл млеко 80гр брашно 1 лажица какао 250гр несолена урда или крем сирење 100мл слатка павлака ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз и лесен рецепт за солени палачинки

Потребно: 1 јајце 2 чаши млеко (400мл) 1 чаша вода (200мл) 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 3 лажици масло Зачини по желба 300гр брашно (2,5 чаши) Масло за пржење Фил Јајце ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со тиквици, сирење и сланина

Потребно: Подгответе палачинки по стандарден рецепт. За полнење: 250гр тиквици 2 кисели павлаки 250гр сирење 150гр сланина 1 кромид Пармезан Подготовка: Направете ги палачинките. Тиквиците изрендајте ги, малку посолете ги и по 10 минути...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки од компир полнети со месо

Потребно: 7 компира 1 кромид 500гр мелено месо 25гр маргарин 160гр брашно 1 јајце Малку масло Сол Бибер Подготовка: Сварете го компирот, па замесете тесто од сварениот компир во кое ќе го...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена торта од палачинки

Потребно: 10 палачинки 3 кисели краставики 3 варени јајца 200гр шунка 200гр сирење 200гр кашкавал 200гр мајонез 200гр кисело млеко 1 лажица сенф Подготовка: Сенфот, киселото млеко и мајонезот се мешаат убаво....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен џем од кајсии без конзерванси

Потребно: 2кг кајсии 500гр шеќер 200мл вода Сок од еден лимон Подготовка: Кајсиите измијте ги и извадете ги семките. Во тенџере ставете го шеќерот со водата и варете додека не се стопи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчукови палачинки

Потребно: 1 морков 1 тиквица 1 помал кромид  30мл млеко 1 јајце 50гр брашно Маслиново масло Подготовка: Измијте го зеленчукот. Изрендајте го морковот и тиквицата, и исечкајте го кромидот. Измешајте го зеленчукот,...

Најнови вести

5 НАВИКИ НА РОДИТЕЛИ НА СРЕЌНИ ДЕЦА:  Си играат надвор, секогаш се тука да...

Како да растете среќно дете? Стручњаците велат дека среќно дете е она кое знае дека е сакано, безбедно, кое на примери од мало учи...

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: ХУМАНО МЛЕКО ОД АСПЕКТ НА БИОАКТИВНИ КОМПОНЕНТИ

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар   Доењето е неспоредливо најдобар метод за исхрана на новороденото поради неговите здравствени бенефити, за детето и за мајката. Светската...

Паниката и стравот на родителите може да ги парализира децата во секој дел од...

Словенечкиот клинички психолог Александер Задел истакнува два екстрема во родителството: родители со очекувања кои многу бараат и претерано заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат...

Пронајден ген што го дуплира ризикот од тежок КОВИД-19

Со оглед на тоа дека неодлучноста во поглед на вакцинацијата е главниот ризик фактор за високата стапка на смртност од коронавирус во средна и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби зеленчукова кашичка

Потребно: 2 моркова 1 компир 10 зрна грашок 1 гранче магдонос Подготовка: Морковите и компирот се лупат, се мијат и ставаат да се варат заедно...

РУСКИ ПЕДИЈАТАР СОВЕТУВА: Ако детето почне да кашла штом излезе надвор, една работа никако...

“Ако детето има влажна кашлица кога ќе излезе надвор, додека оди, а не кашлало дома, тогаш тоа е добар знак кој укажува дека детето...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Со омикрон помал е ризикот од хоспитализација и покус е престојот во болница

Лицата заразени со омикрон имале за 50% помала веројатно дека ќе бидат хоспитализирани, околу 75% помала веројатност дека ќе им треба интензивна нега и...

МЕГАИНТЕРВЈУ. М-р д-р Ангелчо Андоновски: Дури ни вакцинираните, ниту најсилните, ниту најздравите не се...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Д-р Андоновски, се наоѓаме во постновогодишен период во кој ги „собираме“ плодовите од опуштеното (пред) новогодишно прославување. Бројката на заразени со SARS-CoV-2 секојдневно...

Кои сигнали во однесувањето на детето треба сериозно да ве загрижат

За време на првата година од животот доаѓа до развој на свеста, и таа е клучна. Знаците кои претставуаат оправдана причина за загриженост, може...

СТУДИЈА: Немањето симптоми кај заразените со омикрон го објаснува неговото ширење

Студии, од кои едната е спроведена минатиот месец кога инфекциите со омикрон биле во пораст во Јужна Африка, а друга која во исто време...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз детски мафини

Потребно: 100гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 1 јајце 1 банана 1 круша 1 лажица маслиново масло Малку цимет 1 супена лажица млеко Подготовка:...

ПЕДИЈАТРИТЕ АЛАРМИРААТ: Поради ширење на омикрон посебно се чувствителни децата до 4 години

Здружението на педијатри на Србија предупреди дека, поради ширење на омикрон варијантатат на коронавирусот, е извесен голем пораст на бројот на заразени и хоспитализирани...

Како треба да изгледа здрав и идеален појадок на секое дете

Според проф. Тања Крал добар појадок за раст и развој на децата е оној кој вклучува храна богата со протеини, како што се јајцата....

Идејата за намерна инфекција се шири како шумски пожар: ЗОШТО НЕ ТРЕБА НАМЕРНО ДА...

Ако сте ги примиле сите дози од вакцината против Ковид-19, зошто едноставно намерно не би се заразиле со омикрон варијантата на коронавирус како би...

Водечки имунолог: Сите ќе бидат изложени на омикрон, но вакцинираните ќе поминат подобро

Водечкиот американски имунолог д-р Ентони Фаучи предупреди на брзото ширење на варијантата омикрон, наведувајќи дека сите ќе бидат изложени на вирусот, но дека вакцинираните...
error: