РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Рибја пита

Интересен рецепт кој брзо се подготвува и кој на децата ќе им обезбеди доволно протеини во текот на денот. Единствен совет при подготовката на брз ручек е претходно да ги озбебедите сите потребни намирници, за да не мора купувањето да ви одзема дополнително време.

Потребно:

  • Една голема филета од риба ( по сопствен избор)
  • 300мл млеко
  • 450гр варен и испасиран компир
  • 2 јајца

За сосот:

  • 1 лажичка путер
  • 2 лажички брашно
  • Млеко
  • Магодонос

Подготовка: Загрејте ја рерната на 190 степени. Обарете ја рибата во млекото. За тоа време сварете ги и јајцата. Извадете ја сварената риба и ставете ја во сад во кој ќе се пече. Подгответе го сосот, така што ќе го загреете путерот, ќе го ставите брашното и ќе го налеете млекото во кое се варела рибата и ќе мешате додека не добиете сос. На крајот додете исчекан магоднос. Јајцата излупете ги и ситно исечкајте ги. Ставете ги врз рибата, налејте го сосот, па врз сето тоа ставете го варениот и испасиран компир. Печете околу 30 минути. Може да се послужи со варена брокула или свеж зелен зеленчук.