дома тагови 12 месеци

Ознака: 12 месеци

РАСТ И РАЗВОЈ: Што се случува во првата година од животот на бебето

Стручњаците наведуваат дека децата на училишна возраст растат околу два сантиметри годишно, додека во првите 12 месеци од животот, бебето расте 25 сантиметри. Иако секое дете е единствено и свое на уникатен...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Житна витаминска кашичка +12м.

Потребно: 1 банана 1 јаболка 1 цеден портокал 100гр сварен амарант Цимет Подготовка: Исечкајте го овошјето и заедно со исцедениот сок од портокал измиксирајте, а на половина, додадете го и сварениот амарант...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од просо, банана и ореви +12м.

Потребно: 2 лажици просо 1 банана 1/8 лимон 5 ореви 1 лажица мед Подготовка: Просото потопете го во вода преку ноќ. Следниот ден, во нова вода, варете го просото 10-15 минути, додека...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од банана, ананас и авокадо +12м.

Потребно: ¼ авокадо ½ банана ¼ свеж или ананас од конзерва Подготовка: Ставете ги сите состојки во блендер и веднаш послушете му ја кашичката на детето.

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Доматна супа +12м.

Потребно: 2 домати 1 компир 1 помала главица кромид Подготовка: Доматите претходно кратко проварете ги, излупете ги и исечкајте ги на коцки. Во тавче пропржете го кромидот, потоа додадете го компирот и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кус-кус со зеленчук +12м.

Потребно: 200гр интегрален кус-кус 400мл вода 2 тиквици Пченка шеќерац Путер Магдонос Подготовка: Во тенџере загрејте ја водата и кога ќе проврие ставете го кус-кусот. Додадете малку сол по желба. Мешајте се...

Спиење на бебето на возраст од 6 до 12 месеци (2)

На возраст од 6 месеци, бебето во текот на ноќта спие околу 9-11 часа и околу 3-4 часа преку ден, дел претпладне, дел попладне. Претпладневната дремка може да почне во 9...

БЕБЕШКИ РАЗВОЈ: Првиот чекор во 12. месец

Ова е магично време кога бебето конечно полни една година. Ако се уште не почнало, вашето бебе од 12 месеци наскоро ќе ги направи и првите чекори. Што сега прави? Бебето стигна и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави плескавици од зеленчук и јајца

Потребно: 1 шака свеж магдонос 1 морков 4 јајца ¼ тиквица 1 лажичка кари и лажичка сол (по желба може да додадете и други зачини) 3 лажици брашно од спелта Подготовка: Зеленчукот...

РЕЦЕПТ  НА ДЕНОТ: Ќофте со зеленчук

Потребно (за 20 парчиња): 1кг помалку масно мелено месо 120гр лебни трошки Еден голем морков – ситно рендан Една голема тиквичка – ситно рендана Едно јајце 20гр путер Една главица кромид...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Стапчиња од компири

Потребно: 750 гр компири 1 јајце 50 гр пармезан  1 китка магдонос 2 лажици пченкарен скроб Подготовка: Исечкајте ги и сварете ги компирите, па процедете...

Научниците тврдат дека ова се најубавите имиња за бебиња

Некои имиња се популарни, некои излегуваат од мода, а кое да го изберете за вашето дете зависи од личниот избор на секој поединец. Најдоброто...

ПЕТ ЗНАЦИ: Препознајте дали вашето дете ве почитува или ви се плаши

Во растењето и воспитувањето на децата често е потребно да се воспостави некаква хиерархија. Во минатото тоа функционираше така што позициите на различни членови...

Експерти од Харвард: Вака треба да изгледа детската чинија со храна

Децата растат и се развиваат, а за тој процес им треба цела палета на хранливи материи. Правилната исхрана им обезбедува протеини, витамини и минерали...

Прв знак на шарлах на кој треба да внимаваат родителите, а не е осип

Шарлахот, бактериска болест која често го предизвикува познатиот осип на кожата, станува се почеста во Велика Британија, а родителите добија предупредување дека осипот не...

Можни два знака кои укажуваат на опсесивно-компулсивно нарушување кај децата

Поимот опсесивно-компулсивно нарушување често погрешно се дијагностицира некому кој има строга утринска рутина или организирана работна маса. Меѓутоа, ова нарушување нема толку врска со...

ДЕТЕТО ВЕ ИГНОРИРА? Психолозите откриваат што ни случајно не смеете да направите

Родителите често знаат да се разлутат или збунат кога нивното дете ги игнорира. Но, психолозите нагласуваат дека нашите малечки знаат да не игнорираат од...

ЕКСПЕРТИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Зошто децата често го фаворизираат едниот родител

Дали некогаш сте се запрашале зошто децата понекогаш го фаворизираат едниот родител? Ако мислевте дека тоа е затоа што детето повеќе ги сака мама...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од боранија

Потребно:  1 кг боранија 500 гр мелено месо 4 јајца 200 мл масло 3 чешниња лук 2 главици кромид 180 гр кисела павлака 1...

Шест генијални трикови кои ќе ги спречат децата да зјапаат во екраните цел ден

Шокантно истражување покажало дека многу 10-годишни деца губат од осум до девет часа сон неделно, што е еднакво на една цела ноќ, бидејќи не...

Бебињата ни се смеат бидејќи сакаат кога сме среќни

Малку работи во животот носат толку среќа како првата насмевка на бебето. Според студијата на калифорниските научници од Универзитетот во Сан Диего, се чини...

Добрите родители се познаваат по овие квалитети и постапки

Добар родител е некој кој постојано го негува физичкиот, емоционалниот и интелектуалниот развој на своето дете. Да се ​​биде добар родител е доживотен потфат,...

Пет знаци кои откриваат дека детето се уште не е подготвено за брат или...

Многу родители често се двоумат дали се веќе подготвени да го имаат своето идно дете или треба да почекаат уште малку. Меѓутоа, освен сопствената...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени бисквити со лен

Потребно:  300 гр интегрално брашн 150 гр брашно од елда 200 мл кисела вода 1,5 лажички сол Прстофат сода бикарбона 5 лажици маслиново масло ...

ДАЛИ ДЕТЕТО ЧЕСТО СЕ ЖАЛИ ДЕКА Е ЗАМОРНО? Можеби му недостасува овој важен витамин

Доколку детето често се жали дека е исцрпено или уморно, покрај недостатокот на сон, може да има и недостаток на одреден витамин во организмот. Како...
error: