РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Житна витаминска кашичка +12м.

Оваа кашичка, нутритивно богата, децата ја обожаваат, а лесно се подготвува.

Потребно:

  • 1 банана
  • 1 јаболка
  • 1 цеден портокал
  • 100гр сварен амарант
  • Цимет

Подготовка: Исечкајте го овошјето и заедно со исцедениот сок од портокал измиксирајте, а на половина, додадете го и сварениот амарант и циметот. Миксирајте додека не добиете густина, потребна за возраста на вашето дете. Истата кашичка, може да ја подготвите и за помало бебе, без додавање на исцеден портокал.