дома тагови болки

Ознака: болки

Д-р Маќули Хаџи-Лега: При појава на крвавење во бременоста, па и најмала сукрвица трудниците...

ПИШУВА: Д-р Маќули Хаџи-Лега специјалист по гинекологија и акушерство  ♦♦♦♦♦♦♦ Тегоби во бременоста кои не смеат да се игнорираат (1) Сите тегоби во бременоста може да се поделат: во почеток на бременост, средина и крај на...

Изненадна висока температура, болно грло и зголемени лимфни јазли – симптоми на ПФАПА синдром...

Промените најчесто се јавуваат кај децата од предучилишна возраст, од две до пет години, и тоа нешто почесто кај момчињата. Детето помеѓу периодите на болеста е здраво, без тегоби, нормално расте...

Дали болките во нозете ниту на вашето дете не му даваат да спие ноќе?

Болките на раст се јавуваат во мускулите на двете нозе, кај децата во предучилишна возраст и предтинејџерскиот период. Најчесто се јавуваат во доцните вечернии часови, а некогаш може да доведе и...

Д-р Даница Поповска: Трпнење или намалена осетливост во рацете или нозете можат да укажат...

ПИШУВА: Д-р Даница Поповска специјалист по ортопедија СОВЕТИ ЗА ПРАВИЛНО НОСЕЊЕ НА РАНЕЦ ♦♦♦♦♦♦♦ Во денешно време ранецот е вообичаено средство за носење книги и други потребни предмети во училиште. Ранците овозможуваат распоредување на товарот на...

Болки и тегоби кои може да се јават во бременоста

Болка во грбот - Овој тип на болка може да се појави во било кое време, но вообичаено се случува, кога поради тежината на детето, се обидувате да се исправите наведнувајќи се...

Симптоми кои укажуваат дека детето е под стрес

Притисок од училиште, рокови, запознавање на нови луѓе, привикнување на нови животни ситуации или балансирањето помеѓу барањата на училиште, родителите и социјалниот живот, лесно може да доведат до чувство на стрес...

Интервју со д-р Владо Колевски: Немојте да ги вакцинирате децата, освен оние што сакате...

Пишува: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Недостасува основна медицинска култура кај поголемиот дел од населението, резултат на што е и несигурноста, недовербата и незнаењето на справување со основните здравствени проблеми. 60-70% од прегледите во примарното...

Асс. д-р Јорданчо Иванов: За време на бременоста не смеат да се занемаруваат болките...

ПИШУВА: Асс. д-р Јорданчо Иванов, специјалист гинеколог - акушер ♦♦♦♦♦♦♦♦♦  Која е причината за нивната појава и зошто бремените жени не треба да ги игнорираат болките во карлицата и долните екстремитети или, пак, сами...

Мр фарм. Оливера Крстиќ-Наковска: Употребата на лекови надвор од дозволеното (OFF-LABEL) е широко распространет...

ПИШУВА: Мр фарм. Оливера Крстиќ - Наковска ♦♦♦♦♦♦♦ Примена на лековите надвор од одобреното индикационо подрачје (OFF-LABEL) или без употреба на дозвола (unlicensed) е широко распростанет феномен од страна на докторите, карактеристичен за...

Вонматерична бременост – симптоми и причини

До вонматерична бременост или ектопична бременост доаѓа кога оплодената јајце клетка се имплантира надвор од матката. Најчесто се случува во еден од јајцеводите. Во некои случаи може да се појави и...

Најнови вести

Дете кое расте со домашно милениче има помали шанси за заболување од ментални болести

Децата кои имаат куче со кое може да си играат, разговараат, спијат, поретко страдаат од анксиозност, покажува ново истражување објавено во списанието Preventing Chronic...

Без паника и тоа е нормално: Некои бебиња може да останат ќелави и до...

Дали е нормално на моето бебе да му опаѓа косата? Во првите неколку месеци, сосема е нормално на бебето да му опаѓа коса. Индивидуално е...

Кога најрано може да забележите дека детето пелтечи?

За време на говорно јазичниот развој уште од најраната возраст кај некои деца може да се забележи дека не зборуваат лесно, како и останатите...

Големиот внес на глутен во текот на детството го зголемува ризикот од целијакија

Децата кои се изложени на ризик од целијакија имаат поголема веројатност дека ќе ја развијат таа состојба ако консумираат надпросечни количини на глутен во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Шпагети со прелив од 4 вида сирење

Потребно: 200-300гр шпагети Маслиново масло 50гр кашкавал 50гр димен кашкавал 50гр гауда 2 лажици крем сир 100мл млеко Бел бибер 2 чешниња лук Оригано ...

КОЛОСТРУМ: Сè што му треба на вашето бебе во првите денови од животот

Колострумот е првото млеко кое сосема оправдано се нарекува и „прва вакцина“. Почнува да се создава во градите на мајката за време на бременоста....

Д-р сци. Александар Сајковски: ПРОБИОТИЦИ – Потреба, значење и ефекти

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски Специјалист по педијатрија - неонатолог ♦♦♦ Специјален серијал за местото на пробиотиците во хуманата популација Пробиотиците како феномен се тема на многу медицински дискусии...

Зошто трудниците треба да јадат повеќе лубеница?

Консумирањето лубеница за време на бремноста има огромни благодати за здравјето. Поради високиот процент на вода, лубеницата помага при намалување на жиговината. Исто така,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сендвич од поховани тиквици

Потребно: 2 тиквици Брашно (измешано пченкарно и бело) 3 јајца Малку сол Сирење Свежа краставица Домат Магдонос Подготовка: Тиквиците исечете ги на кругови, посолете ги...

Дали се однесувате премногу заштитнички кон детето?

Децата мораат да пораснат, но родителите често за тоа не се свесни. Дали и вие сте во категоријата на оние кои премногу ги штитат...

Дете и спиење на возраст од 6 до 10 години (5)

Децата на возраст од 6 до 10 години имаат потреба од околу 10 до 11 часа сон, но факт е дека децата на овие...

Ноќите во последното тромесечје за повеќето бремени жени се резервирани за вртење во кревет...

Мачнините се смирија, телото се навикна на лудувањето на хормоните и се полека станува нормално. Таман почнавте вистински да уживате во бременоста, ете го...

Мажите навистина не го слушаат плачењето на бебето навечер или глумат?

Многу исцрпени мајки се сомневале дека партнерите се преправаат дека спијат кога детето ќе почне да плаче во текот на ноќта. Но, најново истражување...

Шест работи кои педијатрите сакаат родителите да престанат да ги прават

Родителството не доаѓа со прирачник, така што многу нови мајки и татковци сами мораат многу да научат и да се носат со секојдневните предизвици...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ѓувеч по рецептот на баба

Потребно: 1 главица кромид 4 зелени пиперки 2 поголеми домати 2 моркова 2 компира 4 чешниња лук Мелен црвен пипер 50гр ориз Лист од...
error: