дома тагови болки

Ознака: болки

Што е васкулитис, автоимуна болест со која една година се бори Ештон Качер?

Холивудскиот актер Ештон Качер во видеото за претстојната епизода на каналот National Geographic - „Running Wild with Bear Grylls: The Challenge“ што го објави Access Hollywood изјави дека има ретка форма...

ТРИ СПЕЦИФИКИ ПО КОИ СЕ ПРЕПОЗНАВА ГЛАВОБОЛКАТА ПРЕДИЗВИКАНА ОД ОМИКРОН

За само три месеци, омикрон стана доминантна варијанта ширум светот. Новата варијанта е одговорна за повеќето новозаразени со Ковид-19 и на почетокот предизвика голема паника. Олеснување донесе сознанието дека новата варијанта...

ПОСТНАТАЛЕН ПЕРИОД: Што се е нормално по породувањето

Новите мајки вообичаено мислат дека породувањето е крај на нивната “втора“ состојба. Вистината е малку поинаква: во првите денови по породувањето и првите неколку недели од животот на бебето ќе се...

Треската е знак дека организмот се бори против инфекција: Која температура се смета за...

Кога телесната температура е до 38° C степени, не се смета за висока, па децата со температура од 37,5 - 38° C се нарекуваат субфебрилни. Кога детето има над 38° C...

Жените имаат посилни несакани ефекти од вакцината против Ковид-19: Еве и зошто

Научниците од Американскиот центар за превенција и контрола на болести тврдат дека жените имаат посилни несакани ефекти по вакцинацијата, за разлика од мажите. Здравствените работници Шели и Скот Бломгрен биле меѓу првите...

БРЕМЕНОСТ: Зошто доаѓа до отекување и болки зглобовите и колку е опасно

Болките главно се последица на подготовката на телото за породување – под влијание на хормонот релаксин кој пред се ги омекнува зглобовите на карлицата за бебето да може да помине низ...

ИНФЛУЕНЦА: Грипот не се лекува со антибиотици

Грипот е една од најчестите заразни болести предизвикани од вирусот на инфлуенца. Се појавува сезонски и е многу заразен, а претежно започнува нагло. Една од главните карактеристики е можноста за мутација...

„ПРИРОДЕН ЕПИДУРАЛ“: Една од 100 жени не чувствува болки при породувањето како резултат на...

♦♦♦♦♦♦♦ Научниците од Универзитетот Кембриџ објавија во журналот „Cell“ дека откриле редок ген кој на некои жени или поточно на една од сто им овозможува да не чувствуваат никаква болка за време...

Девет совети за намалување на болките во бременоста

Зголемениот стрес на кој се изложени нервните завршетоци и мускулите кај жената, се главната причина за појава на болки во грбот за време на бременоста. Понекогаш вистински анатомски причини за појава...

ФАЗИ НА РАЃАЊЕ: Првата фаза од породување на прворотка, може да трае и до...

Првата фаза е најдогиот дел од породувањето и може да трае најмалку 20 часа. Почнува кога грлото на матката почне да се отвора и завршува која грлото целосно ќе се отвори...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ПАЛАЧИНКИ БЕЗ БРАШНО

Потребно: 4 јајца 150мл млеко 1 ½ кеса пудинг од ванила 20гр шеќер 2 лажици гриз 40гр крем сирење, како оној за чизкејк Подготовка: Сите...

СЕЛЕКТИВЕН МУТИЗАМ: Кога да се загрижите ако детето не зборува

Доколку вашето дете делува како премногу срамежливо (молчи, седи настрана и набљудува како останатите деца си играат) во градинка, училиште, парк или на некое...

ЗА РАЗВОЈОТ НА БЕБЕТО НЕ СЕ ПРЕСУДНИ ИГРАЧКИТЕ: Движењето во просторот поттикнува развој, затоа...

За да може детето да развие и да се стимулира развојот и стекнувањето нови вештини, не се потребни голем број на различни играчки. Тие...

Психолог од Харвард советува: Учењето на љубезност е најважно во воспитувањето на успешно дете

За родителите е најважно нивните деца да се здрави, среќни и успешни, но исто така се трудат и да ги подготват за реалниот свет...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ САКА ДА ТРЧА НАОКОЛУ: Предучилишните деца кои се физички активни имаат...

Децата кои повеќе трчаат наоколу имаат помала веројатност да завршат со кашлица и настинка. Студијата на 104 деца на возраст од четири до седум сугерира...

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...
error: