дома тагови браќа

Ознака: браќа

На која возраст треба браќата и сестрите да престанат да се капат заедно?

Децата кои се капат заедно во када на почетокот изгледаат симпатично, забавата за време на капењето е загарантирана, а родителите исто така ќе заштедат малку време во однос на капење на...

ШТО ДА НАПРАВИТЕ АКО ДЕЦАТА ПОСТОЈАНО СЕ КАРААТ: Познат руски психолог има трик како...

Во повеќето домови каде што има две деца, постари и помали, двајца браќа, две сестри или брат и сестра, често може да се слушнат расправии, викање, па дури и тепачки меѓу...

Детските расправии поттикнуваат умствен раст

Соперништвото помеѓу браќата и сестрите е вистинско. Без разлика дали станува збор за “борба“ за облека или за последното парче чоколадо, тоа се случува во речиси секое смејеството со повеќе деца....

ПСИХОЛОЗИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Зошто децата различно се справуваат во иста проблематична средина?

Браќа и сестри од исто семејство, кои на пр. доживеале слични трауми, понекогаш поинаку се справуваат со ситуацијата. Зошто е тоа така, објаснува психологот Џуди Ли. „Ако сте пораснале во небезбедни услови...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа кој вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова го формулирал Алфред Адлер, еден од...

Како да поттикнете пријателство меѓу постарото и помалото дете?

“Имам петгодишно и дете на возраст од една година. Проблем е што постарото дете не сака ништо да прави со помладото. Некогаш го турка, го мава со играчки, се лути кога...

ПРЕДНОСТИ И МАНИ во растењето на едно дете

Децата единци вечно отсекогаш се предмет на расправа во општеството и непишаните социјални норми поврзани со одгледувањето на децата и општото функционирање на семејството. Иако однесувањето на децата единци најмногу зависи...

Дали децата единци се понарцисоидни од останатите деца

Децата кои немаат браќа или сестри имаат поинакви особини на личноста, од оние дева кои растеле со браќа и сестри, покажала најновата германска студија. Растењето без браќа и сестри има и предности...

Зошто е добро да се караат браќата и сестрите

Сосема е нормално да во некоја фаза од животот, браќата и сестрите се караат и расправаат, тврдат психолозите. Неважно дали причината е за обични бисквити, играчка или нешто посериозно, едноставно мора...

Деца единци – предности и недостатоци

Децата единци вечно се предмет на расправа во општеството и непишаните социјални норми поврзани со одгледувањето на децата и општото функционирање на семејството. Иако однесувањето на децата единци најмногу зависи од...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќофтиња од леб во доматен сос

Потребно: 200 гр леб 150 мл млеко 2 јајца 150 гр пармезан (може да се користи и друг вид на кашкавал) 1 китка...

Откриена е изненадувачка причина зошто најмногу жени забременуваат за време на празниците

Познато е  дека најмногу деца се раѓаат во август и септември, односно најмногу жени забременуваат за време на божиќните и новогодишните празници. Истражување покажува...

Седум работи кои на родителите им е тешко да им ги кажат на децата

Постојат многу тешки животни ситуации кои воопшто не се едноставни да им се соопштат на децата. Потребно е да се најде вистинскиот начин да...

Гордана Пирковска – Змијанац, педагог и Ана Попризова, психолог: НАСОКИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ – КАКО...

ПИШУВАAT: Гордана Пирковска - Змијанац, педагог Ана Попризова, психолог  ♦♦♦♦♦♦♦ Последниот грозоморен настан предизвика различни емоции кај сите, особено кај децата, емоции како што се чувство на страв,...

Адвокат за разводи открива на која возраст не е паметно да се венча

Американскиот адвокат Тајлер Самерс, кој е специјализиран за предбрачни договори и разводи, неодамна откри дека луѓето во нивните 20-ти се премногу млади за да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....
error: