дома тагови бременост по недели

Ознака: бременост по недели

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 41. недела

Бебето е долго околу 51 сантиметар и продолжува да расте. Сега тежи околу 3600 грама. Поради безбедност на бебето, лекарот може да разговара со вас за индицирано породување – провокација, доколку...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 40. недела

Тешко е да се каже со сигурност колку е големо бебето сега, но просечно новороденче тежи околу 3400 грама, а долго е околу 50 сантиметри. Коските на бебешкиот череп се уште...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 38. недела

Бебето сега е веќе прилично тешко и тоа околу 3000 грама, а долго и над 49 сантиметри. Има силен стисок, што ќе го почувствувате кога прв пат ќе го фатите за...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 37. недела

Вашето бебе сега веќе е во фаза на терминот за породување. Клинички е целосно зрело и се подготвува за живот надвор од стомакот. Доколку  мора да одите на царски рез, вашиот...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 36. недела

Движењата на бебето во оваа недела се посилни, и натаму добива на телесна тежина – околу 30 грама дневно. Тешко е речиси 2700 грама, а долго нешто повеќе од 46 сантиметри....

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 35. недела

Бебето го завзема поголемиот дел од матката и нема многу простор за движење. Сега е долго околу 44 сантиметри, а тешко околу 2500 грама. Бубрезите се сега целосно развиени, а црниот...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 34. недела

Во оваа недела, бебето тежи помеѓу 2000 и 2300 грама и е долго речиси 43 сантиметри. Телесната тежина и по раѓањето, ќе му помогне да ја регулира топлината на телото. Бебешката...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 33. недела

Бебето е тешко околу 199 грама и долго повеќе од 42 сантиметри. Скелетот се зајакнува. Коските на черепот се уште не се сраснати, што на бебето во текот на породувањето ќе...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 32. недела

Оваа недела, бебето е тешко од 1600 до 1800 грама, а долго околу 41 сантиметар. Сега завзема многу место во матката. Кожата на бебето има розева боја, мазна е и мека,...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 31. недела

Бебето може да ја движи главата од една на друга страна. Многу е активно – многу се движи и ине ви дава да спиете. Растот на бебето се забавува, но тоа...

Најнови вести

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...

БРУКСИЗАМ ИЛИ ЧКРИПЕЊЕ СО ЗАБИТЕ: Честа појава кај малите деца

Бруксизам или чкрипење со забите, е феномен кој обично се јавува навечер додека спиеме. Обично, забите на долната вилица несвесно се лизгаат по забите...

ЗИМСКИ ТЕМПЕРАТУРИ: Колку студено време е многу студено за бебето?

Без разлика на временските услови, родителите сакаат да уживаат со своите деца на свеж воздух. Но, кога температурата е под нула, мора да се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини бриош

Потребно: 1 банана 130гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 2 лажици грчки јогурт Млечно чоколадо Подготовка: Бананата испасирајте ја, па додадете го брашното и...

БЕБЕШКИ РЕЧНИК: Препознајте за што плаче бебето и што значат звуците што ги испушта

Плачењето е главен начин преку кој бебето во првите четири месеци од својот живот ги изразува своите потреби – но како родителите може да ...

ПОИНАКОВ НАЧИН НА ВОСПИТУВАЊЕ: Зошто децата во Данска се најсреќни?

Еден ден во неделата без обрвски и активности, наменет исклучиво за безбрижна детска игра, потоа умереност во пофалбите, отворена и едноставна комуникација, настојување детето...
error: