дома тагови бременост по недели

Ознака: бременост по недели

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 41. недела

Бебето е долго околу 51 сантиметар и продолжува да расте. Сега тежи околу 3600 грама. Поради безбедност на бебето, лекарот може да разговара со вас за индицирано породување – провокација, доколку...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 40. недела

Тешко е да се каже со сигурност колку е големо бебето сега, но просечно новороденче тежи околу 3400 грама, а долго е околу 50 сантиметри. Коските на бебешкиот череп се уште...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 38. недела

Бебето сега е веќе прилично тешко и тоа околу 3000 грама, а долго и над 49 сантиметри. Има силен стисок, што ќе го почувствувате кога прв пат ќе го фатите за...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 37. недела

Вашето бебе сега веќе е во фаза на терминот за породување. Клинички е целосно зрело и се подготвува за живот надвор од стомакот. Доколку  мора да одите на царски рез, вашиот...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 36. недела

Движењата на бебето во оваа недела се посилни, и натаму добива на телесна тежина – околу 30 грама дневно. Тешко е речиси 2700 грама, а долго нешто повеќе од 46 сантиметри....

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 35. недела

Бебето го завзема поголемиот дел од матката и нема многу простор за движење. Сега е долго околу 44 сантиметри, а тешко околу 2500 грама. Бубрезите се сега целосно развиени, а црниот...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 34. недела

Во оваа недела, бебето тежи помеѓу 2000 и 2300 грама и е долго речиси 43 сантиметри. Телесната тежина и по раѓањето, ќе му помогне да ја регулира топлината на телото. Бебешката...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 33. недела

Бебето е тешко околу 199 грама и долго повеќе од 42 сантиметри. Скелетот се зајакнува. Коските на черепот се уште не се сраснати, што на бебето во текот на породувањето ќе...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 32. недела

Оваа недела, бебето е тешко од 1600 до 1800 грама, а долго околу 41 сантиметар. Сега завзема многу место во матката. Кожата на бебето има розева боја, мазна е и мека,...

БРЕМЕНОСТ ПО НЕДЕЛИ – 31. недела

Бебето може да ја движи главата од една на друга страна. Многу е активно – многу се движи и ине ви дава да спиете. Растот на бебето се забавува, но тоа...

Најнови вести

Ова се знаци дека вашето дете напредува во градинка

Почетокот на фазата во градинка во животот на детето може да изгледа застрашувачки. Иако понекогаш се оди без проблеми, чести се ситуации каде што...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Стапчиња од компири

Потребно: 750 гр компири 1 јајце 50 гр пармезан  1 китка магдонос 2 лажици пченкарен скроб Подготовка: Исечкајте ги и сварете ги компирите, па процедете...

Научниците тврдат дека ова се најубавите имиња за бебиња

Некои имиња се популарни, некои излегуваат од мода, а кое да го изберете за вашето дете зависи од личниот избор на секој поединец. Најдоброто...

ПЕТ ЗНАЦИ: Препознајте дали вашето дете ве почитува или ви се плаши

Во растењето и воспитувањето на децата често е потребно да се воспостави некаква хиерархија. Во минатото тоа функционираше така што позициите на различни членови...

Експерти од Харвард: Вака треба да изгледа детската чинија со храна

Децата растат и се развиваат, а за тој процес им треба цела палета на хранливи материи. Правилната исхрана им обезбедува протеини, витамини и минерали...

Прв знак на шарлах на кој треба да внимаваат родителите, а не е осип

Шарлахот, бактериска болест која често го предизвикува познатиот осип на кожата, станува се почеста во Велика Британија, а родителите добија предупредување дека осипот не...

Можни два знака кои укажуваат на опсесивно-компулсивно нарушување кај децата

Поимот опсесивно-компулсивно нарушување често погрешно се дијагностицира некому кој има строга утринска рутина или организирана работна маса. Меѓутоа, ова нарушување нема толку врска со...

ДЕТЕТО ВЕ ИГНОРИРА? Психолозите откриваат што ни случајно не смеете да направите

Родителите често знаат да се разлутат или збунат кога нивното дете ги игнорира. Но, психолозите нагласуваат дека нашите малечки знаат да не игнорираат од...

ЕКСПЕРТИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Зошто децата често го фаворизираат едниот родител

Дали некогаш сте се запрашале зошто децата понекогаш го фаворизираат едниот родител? Ако мислевте дека тоа е затоа што детето повеќе ги сака мама...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од боранија

Потребно:  1 кг боранија 500 гр мелено месо 4 јајца 200 мл масло 3 чешниња лук 2 главици кромид 180 гр кисела павлака 1...

Шест генијални трикови кои ќе ги спречат децата да зјапаат во екраните цел ден

Шокантно истражување покажало дека многу 10-годишни деца губат од осум до девет часа сон неделно, што е еднакво на една цела ноќ, бидејќи не...

Бебињата ни се смеат бидејќи сакаат кога сме среќни

Малку работи во животот носат толку среќа како првата насмевка на бебето. Според студијата на калифорниските научници од Универзитетот во Сан Диего, се чини...

Добрите родители се познаваат по овие квалитети и постапки

Добар родител е некој кој постојано го негува физичкиот, емоционалниот и интелектуалниот развој на своето дете. Да се ​​биде добар родител е доживотен потфат,...

Пет знаци кои откриваат дека детето се уште не е подготвено за брат или...

Многу родители често се двоумат дали се веќе подготвени да го имаат своето идно дете или треба да почекаат уште малку. Меѓутоа, освен сопствената...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени бисквити со лен

Потребно:  300 гр интегрално брашн 150 гр брашно од елда 200 мл кисела вода 1,5 лажички сол Прстофат сода бикарбона 5 лажици маслиново масло ...
error: