дома тагови чувствителност

Ознака: чувствителност

ДЕСЕТ ЗНАЦИ КОИ ОТКРИВААТ ДЕКА ИМАТЕ НАДАРЕНО ДЕТЕ

Не е лесно да препознаеме дали нашето дете е надарено или не. За да им помогнат на родителите да научат да откријат дали нивното дете е навистина надарено, научниците од Институтот...

Како да се препознае синдромот на иритабилно црево кај децата?

Синдромот на иритабилно (нервозно) црево е хронично нарушување кое го зафаќа дебелото црево, а предизвикува болни симптоми во стомакот и цревата. Иако точната причина за ова нарушување е непозната, луѓето може...

Предвремено родените деца се почувствителни на болка

Според мислењето на британските експерти, децата кои се родени предвреме се почувствителни на болка од децата кои се родени во термин, најмногу поради инвазивните болнички процедури на кои се подложуваат. Тестовите што...

ГЕОГРАФСКИ ЈАЗИК КАЈ ДЕЦАТА: Не изгледа убаво и ги загрижува родителите – дали е...

Често можеме да слушнеме дека јазикот открива потенцијални здравствени состојби, од кои некои можат да бидат опасни, па затоа е неопходно навреме да се препознаат. Една од промените што често се...

ПЕДИЈАТАР ОДГОВАРА: Зошто децата се најчесто болни до третата година?

Како и секоја година, зимата ни ја наметнува темата за респираторни заболувања. Познато е дека во просек, едно дете прележува до осум инфекции на дишните патишта годишно, а децата од градинка...

7 сигнали кои покажуваат дека вашето дете е под стрес

Поголемиот дел од возрасните, детскиот живот го гледаат како среќен и безгрижен. тоа е далеку од вистината, иако децата не морат да се грижат за работи за кои се грижат возрасните...

Стручњаци од Харвард објаснуваат како да пораснете среќно дете

За најдобро воспитување не ви требаат скапи летувања или школи, наместо тоа, се се сведува на грижа и вистински вредности. Научниците од Харвард откриле како да одгледате среќни деца и што...

Кога да направите тест за бременост – да чекате изостанок на менструален циклус или...

Најдобар начин да тестирате бременост е да почекате додека не ви изостане менструалниот циклус. Тестовите за бременост кои може да се купат во аптека тогаш најдобро ќе покажат резултат. Меѓутоа, ако...

Практични совети за нега на кожата на бебето

Кожата која го покрива организмот треба да се чува здрава и колку што е можно помалку да се нарушува. Нанесувањето на агенси локално на површината на кожата лесно и брзо се...

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: