дома тагови девет месеци

Ознака: девет месеци

https://www.youtube.com/watch?v=QHhNbHS4YS0video

Си игра, трие очи, цица палец: Видео за фасцинантниот живот на бебето од зачнување...

Колку пати сте посакале да дознаете како тоа навистина се создава бебето и што се случува во вашето тело за време на бременоста? Самиот процес на оплодување ни останува на ниво на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Рибја кашичка +9м.

Потребно: 40 гр ослиќ 50гр компир 1 чешне лук 1 лажица маслиново масло Подготовка: Ситно исечкајте го лукот и малку издинствувајте го во маслиновото масло. Додадете 100мл вода и на мали коцки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зелено пире +9м.

Потребно: 4 цвета карфиол 4 листа блитва 2 лажици ориз Варена жолчка Маслиново масло Подготовка: Во малку вода прво се вари оризот. Кога е полуготов, по 10 минути варење, се додава...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадна кашичка за мирна ноќ +9м.

Потребно: 140мл мајчино или адаптирано млеко 3 големи лажици снегулки од просо 1 лажичка какао или чоколадо во прав Подготовка: Во млекото додадете ги снегулките од просо и какаото или чоколадото...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби грашок +9м.

Потребно: 1 мала шолја грашок 1 морков 1 мала тиквичка (рендана) 1 пилешки батак Подготовка: Ставете го пилешкиот батак заедно со грашокот да се варат. Кога ќе бидат на половина готови, додадете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчукова супа +9м.

Потребно: 100гр пилешко бело месо 1 морков ½ тиквичка ½ компир 1 гранче магдонос Подготовка: Белото месо ставете го да се вари во вода, на средна температура околу час и половина. Кога...

Дали смее да му се дава целер на бебето?

Овој зеленчук, во свеж облик најдобро е да се избегнува додека бебето не наполни една година. Помеѓу другото, тоа е поради тоа што процесот кој ќе го подготви бебето да го...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чорба од целер и јаболка +9м.

Потребно: 1 јаболка 1 стебло целер Малку лимонов сок Подготовка: Излупете ја јаболката, исечкајте ја и потоа обарете ја. Стеблото од целерот исечкајте го на помали делови и него сварете го....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Потаж од брокула и компир +9м.

Подготовка: За подготовка на овој хранлив оброк потребен ви е еден исечкан компир, една брокула, бујон (процедена супа од зеленчук) и многу малку сол. Ставете вода во тенџерче и оставете ја да проврие,...

Со кои зачини може да го подобрите вкусот на бебешката храна

Воспоставено е општо мислење дека детската храна не треба да содржи зачини. Да, тоа се однесува на солта и шеќерот, но зачин од билки може да се додадат во детската исхрана...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски “чоколаден“ крем 

Потребно: ½ авокадо 1-2 банани (зрели) 1 шака мелени лешници или бадеми (по желба и вкус) 1-2 супени лажици мелен рогач  Подготовка: Сите состојки...

ЛЕКАРИТЕ АПЕЛИРААТ: Дури и на топло и жешко време, не му даваjте вода на...

Температурите во текот на летото го достигнуваат својот пик, па стручњаците апелираат на родителите на новороденчиња да бидат внимателни. Нормално е да се да...

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: По пандемијата со коронавирусот ќе не погоди пандемија со посериозна болест

Новиот коронавирус напаѓа бројни органи кај човекот, а Здружението за нефрологија на САД предупредува дека кај половина од пациентите со тешка клиничка слика на...

Д-р Мими Кимовска-Христова, претседателка на Kомитетот за доење: Никаде во ниту една студија не...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Мајчиното млеко содржи антимикробни фактори: секреторен ИгА, ИгМ, ИгГ, олигосахариди, лизозими, леукоцити и таканаречени цитокини и антиинфламаторни фактори. Затоа не треба да се...

Потресна фотографија на медицинска сестра од Бејрут со три новороденчиња го заобиколи светот

Фотографија на медицинска сестра која во рацете држи три новородени бебиња, опкружена со десетици тела и повредени, го заобиколи светот и стана симбол на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен џем од кајсии без конзерванси

Потребно: 2кг кајсии 500гр шеќер 200мл вода Сок од еден лимон Подготовка: Кајсиите измијте ги и извадете ги семките. Во тенџере ставете го шеќерот со...

Златни правила за првите три дена доење

Придобивките од доењето не се само во делот на исхраната и нутритивната вредност за бебето. Во текот на првите три дена, веројатно ќе пробувате...

ИМПЕТИГО – бактериска инфекција која секое лето ги полни амбулантите. Избегнете је!

Импетигото е заразна инфекција на кожата која најмногу ги погаѓа бебињата и децата. Неретко, првите симптоми на болеста се појавуваат на лицето, особено во...

Д-р Александар Гинзбург: Тестирањето на вакцината против коронавирус на деца ќе почне во јануари...

Рускиот национален центар за микробиологија, „Николај Гамалеј“, планира да започне со испитувања на вакцината против COVID-19 врз деца во јануари или февруари наредната година....

Како луѓето со благи симптоми на COVID-19 можат брзо да добијат сериозна форма на...

Додека повеќето заболени ќе имаат благи или нема да имаат никакви симптоми на болеста, лекарите предупредуваат дека и оние со благи симптоми на COVID-19...

ДЕЦА И СЛАТКИ: Колку благо дневно смеат да јадат?

Од една страна, на децата, но и на возрасните слатките работи им се огромна радост, во било кој период од денот. Од друга пак,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз летен ручек – туна салата со тестенини

Потребно: За 1 порција 50гр туна од конзерва 50гр тестенини 40гр пченка 80гр домати 30гр рукола Подготовка: Сварете ги и оладете ги тестенините. Туната исцедете ја...

Пет лаги во кои веруваат сите мајки кога ќе добијат бебе

Да бидеме искрени – во првите недели по породувањето, животот навистина може да биде тежок и хаотичен. Но, тоа е истовремено и магичен период....

МИКРОУЧИЛИШТА – Заборавете на школувањето на далечина, во игра е нов тренд: Родителите изнајмуваат...

Родителите се повеќе се здружуваат и ангажираат приватни инструктори/наставници кои децата од соседството ги подучуваат за она кое го пропуштиле следејќи ја наставата преку...

COVID-19: Зошто не треба никогаш да ја обесувате заштитната маска на ретровизорот во вашиот...

Вонредните ситуации бараат вонредни мерки, како што е моменталната состојба со коронавирусот, која неминовно изискува носење на заштитни маски. Сите имаме секогаш заштитни маски со...
error: