РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чорба од целер и јаболка +9м.

Целерот е одличен извор на витамин Ц и влакна, фолна киселина, витамини Б1, Б6 и калиум. Состојката кумарин која се наоѓа во целерот го спречува штетното дејство на слободните радикали и поттикнува активност на белите крвни зрнца, важни за зачувување на одбранбената моќ на организмот.

Потребно:

  • 1 јаболка
  • 1 стебло целер
  • Малку лимонов сок

Подготовка: Излупете ја јаболката, исечкајте ја и потоа обарете ја. Стеблото од целерот исечкајте го на помали делови и него сварете го. Потоа се заедно ставете во блендер и измиксирајте, а на крајот додека неколку капки сок од лимон (по желба).