дома тагови дијареја

Ознака: дијареја

COVID-19. Може ли симптомите на коронавирус да се појават и веднаш да исчезнат?

♦♦♦♦♦♦♦ Ако вашиот тест бил позитивен COVID-19, а вие одеднаш се чувствувате многу подобро, но симптомите повторно се појавуваат, јасно е дека се прашувате дали е тоа нормално. Од она што досега се...

Прим. д-р Соња Петровска: ЛИСТА НА СИМПТОМИ НА АЛЕРГИЈА (I дел)

ПИШУВА: Прим. д-р Соња Петровска педијатар-пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦ Симптомите предизвикани од алергија можат да се сметаат како одбранбени механизми за заштита на нашиот организам од алергени. Симптомите делуваат и како аларм, предупредувајќи нè дека нешто не...

Дијареја, повраќање и болка во стомакот – нови симптоми на коронавирус кај децата

Со отворањето на училиштата во Велика Британија, лекарите забележале три нови симптоми кај децата заразени со коронавирус - дијареја, повраќање и болки во стомакот, се вели во извештајот на научниците од...

ГРИП ИЛИ COVID-19? Докторите објаснуваат на кои симптоми треба да внимавате

♦♦♦♦♦♦♦ Пред нас е сезоната на грип, а со оглед на тоа што целиот свет се уште се справува со предизвиците кои ги носи COVID-19, лекарите ќе треба да обрнат посебно внимание...

Најнова студија открива: Еве го РЕДОСЛЕДОТ по кој се јавуваат симптомите на инфекција со...

Научниците од Универзитетот во Јужна Калифорнија го идентификуваа најчестиот редослед на вообичаените симптоми на инфекција со коронавирус. Како што пишува стручниот магазин „Frontiers in Public Health“, кај најголем дел од случаите првиот...

Д-р сци. Александар Сајковски: ПРОБИОТИЦИТЕ – НАЈДОБРА ПРЕВЕНЦИЈА ЗА ПАТУВАЧКАТА ДИЈАРЕЈА

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски педијатар-неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦ ПРОБИОТИЦИ И ЛЕТО И покрај актуелната пандемија со COVID-19, сонот и идејата за реализацијата на патување и користење на летниот одмор е дел од сонот на секое семејство, посебно...

Се менуваат симптомите на COVID-19 кај младите: Без температура, но со болки во стомакот...

♦♦♦♦♦♦♦ Расте бројот на заболени млади луѓе од коронавирус, пациенти во 20-тите и 30-тите години, но нивните симптоми честопати се разликуваат од оние што се јавуваат кај повозрасните луѓе. Иако вирусот остана ист,...

Прим. д-р Љиљана Којиќ: Како ординациите на матичните педијатри да бидат безбедно место до...

ПИШУВА: Прим. д-р Љиљана Којиќ педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ По последниве настани, еуфоријата дека сме победиле во корона-војната полека спласнува. Стануваме се посвесни дека ќе мора да се научиме да живееме и функционираме со неа на некој...

Хоспитализирани 15 деца со симптоми на воспалителна болест во Њујорк: „Не знаеме за што...

♦♦♦♦♦♦♦ Петнаесет деца деновиве биле примени во болница во Њујорк со симптоми на воспалителна болест, која би можела да се поврзе со коронавирус, соопшти градската здравствена служба. Четири од децата биле тестирани позитивно...

Д-р Мајкл Сааг, експерт за заразни болести и оздравен пациент од коронавирус: Ноќите се...

♦♦♦♦♦♦♦ Д-р Мајкл Сааг е еден од најголемите авторитети во САД кога станува збор за коронавирусот - не само затоа што тој ги истражува вирусите повеќе од три децении, туку и затоа...

Најнови вести

Треба ли да “паничите“ при секој удар на главата на детето?

Да, повредите на главата може да се случат без разлика на огромната грижа и внимание кои ги посветувате на своето дете. Но, во најголем...

ИНФЛУЕНЦА: Грипот не се лекува со антибиотици

Грипот е една од најчестите заразни болести предизвикани од вирусот на инфлуенца. Се појавува сезонски и е многу заразен, а претежно започнува нагло. Една...

Д-р сци. Александар Сајковски: ШКОЛО И ГРАДИНКА ВО ВРЕМЕ НА COVID-19 – Како да...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦   ВРЕМЕ Е ЗА ШКОЛО И ГРАДИНКА: Заштитете го вашето дете (II дел) Во нешто посвежите утра на оваа втора...

Мали трикови за стекнување добри хигиенски навики кај децата

Повеќето родители им ги мијат забите на децата се додека тие не развијат свои моторни вештини. Сепак, важно е демонстрирањето на правилна техника за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од тиквички

Потребно: За две порции 2 тиквички 150гр брокула Половина главица кромид Подготовка: Тиквичките измијте ги и излупете ги, а потоа исечкајте ги на ситни коцки. Кромидот...

Одвикнување: Штом бебето изгуби интерес за цуцла, немојте веќе да му ја нудите

Мијте ја цуцлата со вода и сапун барем еднаш на ден или секој пат кога ќе процените дека е валкана и менувајте ја на...

ШТО ГЛЕДААТ: Зошто бебињата и малите деца сакаат да си играат со огледала?

Психолозите овој феномен се обиделе да го објаснат уште во седумдесетите години на минатиот век и правеле тест со огледала. Истражувачите проучувале група на...

Трудниците со КОВИД-19 се изложени на поголем ризик од компликации

Два нови американски извешати укажуваат дека КОВИД-19 може посебно тешко да ги погоди бремените жени. Затоа се смета дека дијагностицирањето на КОВИД-19 за време...

Дали децата треба да се вакцинираат против грип оваа зима? Еве го ставот на...

Идеално би било да се вакцинирате некаде околу крајот на октомври и почетокот на ноември, бидејќи оптималниот заштитен ефект се јавува две недели подоцна,...

Јавноста збунета: Американскиот центар за контрола и превенција на болести по грешка објави дека...

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести неочекувано ги врати упатствата за пренесување на коронавирусот, отстранувајќи го делот за пренос преку воздухот што...

Кој е најдобар избор за вечерна ужина на детето

Како да ја испланирате вечерната ужина? Планирајте го оброкот најдоцна 45 минути пред легнувањето во кревет. На овој начин ќе бидете сигурни дека храната...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Енергетски детски појадок

Потребно: 2 шолји овесни снегулки 4 шолји млеко 1/3 шолја сечкани лешници 1/2 шолја суво грозје 1 излупено и исечкано јаболко Цимет Подготовка: Количината на...

Грешки поради кои детето одбива да спие попладне

Спиењето во текот на денот трае неколку часа или помалку, но може да влијае на целокупниот ден на детето. Попладневниот сон може да го...

ПУЛМОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ НА СЕРИОЗНИ ПОСЛЕДИЦИ: Децата кои го прележуваат коронавирусот на нозе се во...

Потребно е, особено кај адолесцентите, вирусот да се испрати од почеток до крај, вели д-р Татјана Радосављевиќ, специјалист пулмолог.   “Не е добро децата, КОВИД-19 да...

Д-р Алемка Маркотиќ: COVID-19 не ги сака солените раствори, затоа редовно правете тоалета на...

Во оваа ера на COVID-19, покрај мерките за дистанца, хигиена на рацете и носење маска, важно е да се одржува и правилна хигиена на...
error: