дома тагови генетика

Ознака: генетика

МОЖЕТЕ ЛИ ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ НАРЦИСОИДНО НАРУШУВАЊЕ НА ЛИЧНОСТА: Ова се знаците кои го откриваат

Одредени нарцисоидни склоности, како што се фалење или ставање себеси во центарот на вниманието, не се нужно знаци дека некој е нарцис. Нарцисоидното нарушување на личноста е нешто поразлично, а неговите...

ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОДАТОЦИ, ПРЕВАЛЕНЦАТА ДРАСТИЧНО РАСТЕ: Аутизмот сега погодува 1 од 36 деца!

Преваленцата на аутистичниот спектар на нарушувања (ASD) се зголемила од едно од 44 деца во 2018 година на едно од 36 деца во 2020 година, според најновите податоци на Американскиот центар...

СИТЕ БЕБИЊА (НЕ) СЕ РАЃААТ СО СИНИ ОЧИ: До кога најдоцна детето може да...

Често може да се слушне дека сите бебиња се раѓаат со сини очи, но вистината е дека бојата на очите зависи од генетиката и меланинот. Во првите неколку месеци, ќе се променат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со други зборови, она што сите тие љубопитни...

ГЕНЕТИЧАРИТЕ ОТКРИВААТ ДАЛИ СТРАВОТ ВЛИЈАЕ НА ДНК: Ги пренесуваат ли родителите своите стравови на...

Сите ние понекогаш чувствуваме страв. Бидејќи тоа е механизам вграден во нашиот мозок кој ни помага да преживееме. Кога не би се плашеле од ништо, секојдневно би биле изложени на разни...

Кога децата престануваат да растат и како да знаеме која ќе биде нивната конечна...

Може да биде прилично зачудувачки да ги гледаме нашите деца како растат, а да не зборуваме за сите работи што ги учат со огромна брзина (особено додека се мали). Од моментот...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки, навистина е тешко да се идентификува вистинската...

Д-р Ранко Рајовиќ: Ако премногу ги заштитуваме децата, не им дозволуваме да размислуваат и...

Вие сте специјалист по интерна медицина, магистер по неврофизиологија и доктор на спортски науки. Зад себе имате долга и богата кариера. Кои се најинтересните сознанија за децата и младите до кои...

Бебето може да ја промени бојата на очите и неколку пати: На која возраст...

Додека бебињата од афроамериканско, латино и азиско потекло обично секогаш се раѓаат со темни очи, белата раса има помалку меланин, па затоа и повеќето бебиња се раѓаат со сини очи. Но,...

ЌЕ БИДЕ ЛИ МОЈАТА БРЕМЕНОСТ ИСТА КАКО НА МАЈКА МИ? Промените нема да бидат...

Едно е сигурно, бременоста за секоја жена е комплетно непредвидлива. Секако, тоа не мора да значи да седите девет месеци и да се прашувате што може да ви се случи. Сигурно многу...

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: