дома тагови имунитет

Ознака: имунитет

КАКО ВАШЕТО ДЕТЕ ДА НЕ СЕ РАЗБОЛИ НИТУ ЕДНАШ ВО ГРАДИНКА ОВАА ЗИМА: 9...

Времето станува се поладно, зимата е веднаш зад аголот, а тоа предизвикува еден страв кај мајките - дали нивното дете ќе настине или ќе добие вирус во градинка. Есента и зимата...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЗВЕЗДА СПАСОВСКА: Ги охрабрувам родителите да не се разочаруваат, децата имаат...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Педијатриските ординации се преполни. Во нив загрижени родители и болни дечиња трпеливо го чекаат својот ред. Некои доаѓаат на лекар и два пати во месецот што дава впечаток дека детето...

5 НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ ПОРАДИ КОИ ДЕЦАТА СЕ ПОСТОЈАНО БОЛНИ: Скандинавските земји одамна ги...

Денешните родители ги чуваат децата под стаклено ѕвоно и тоа воопшто не е добро. Нормално е родителите да сакаат да ги заштитат своите деца од се што може да им наштети,...

СИЛЕН ИМУНИТЕТ ЗА ВРЕМЕ НА ВИРУСИ: Експертите откриваат кои 4 намирници мора да ги...

Железото е неопходно за учење, калциумот и витаминот Д за развој на коските, витаминот Б12 за силна крв, додека витаминот Ц помага во зајакнувањето на имунолошкиот систем. Четвртина чаша зеленчук (варен...

БАКТЕРИИТЕ И ВИРУСИТЕ ГИ ОБОЖАВААТ МАЛИТЕ ДЕЦА: Како да го зајакнете имунитетот на вашето...

Новата школска година, како и онаа во градинките го (по)троши првиот месец. Во комбинација со се постуденото време кое не очекува и фактот дека сè повеќе време ќе поминуваме во затворени...

КОВИД-19 СЕ ВРАТИ: Заборавете на старите симптоми, ова е новото „лице“ на инфекцијата

Со зголемувањето на бројот на случаи на Ковид-19, лекарите ширум светот се соочуваат со нови предизвици во дијагностицирањето на болеста. Симптомите кои некогаш беа карактеристични стануваат ретки, а новата клиничка слика...

СИЛЕН ДЕТСКИ ИМУНИТЕТ: Експертите откриваат 5 начини на кои можете да ги победите вирусите...

Можете да придонесете за зајакнување на имуниот систем со примена на неколку стручни совети и со тоа да обезбедите заштита од разни микроби кои негативно влијаат на здравјето на детето. Внес на...

Пет начини за зајакнување на имунитетот на децата, според педијатрите

Со оглед на тоа дека децата секојдневно се изложени на голем број вируси и бактерии, родителите често се интересираат како да го зајакнат нивниот имунитет. Иако нивната отпорност зависи од многу...

Хартиен тигар или опасен ѕвер: КОЛКУ Е ОПАСНА НОВАТА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАВИРУС?

Научниците ширум светот спроведуваат лабораториски експерименти за да ја разберат високомутираната варијанта на Ковид - BA.2.86. Две групи, едната во Кина, другата во Шведска, објавија резултати кои покажуваат дека оваа нова...

Ова е најдобрата храна за имунитетот на детето, велат педијатрите

Со оглед дека децата немаат развиен имунитет, правилната исхрана е исклучително важна за одржување на нивното здравје. Затоа, педијатрите ги советуваат сите родители во секојдневната исхрана да ги вклучат следниве намирници...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: